Pražská Invalidovna připomene výročí Formanova Amadea

V druhé polovině srpna si karlínská Invalidovna připomene výročí filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, který byl do kin poprvé uveden v září roku 1984 v USA a na území bývalého Československa o dva roky později. Přichystáno je promítání nového dokumentu Forman vs. Forman, který představuje životní cestu slavného režiséra. Vstup na představení je zdarma díky podpoře MČ Praha 8. Promítat se bude na nádvoří barokní Invalidovny, kde se mimo jiné natáčela jedna ze scén filmu a kam se také v letošním roce přemístil festival Karlínské filmové léto. Pro fanoušky na sociálních sítích, poté uspořádala správa Invalidovny tematickou Instagramovou soutěž o volnou vstupenku na libovolné představení Karlínského filmového léta.

Formanův štáb si vybral Invalidovnu hned pro několik stěžejních interiérových i exteriérových scén. Nejznámější je pravděpodobně úvodní scéna, kdy nemocného Salieriho přiváží sluhové přes zasněžené nádvoří Invalidovny, jež se ve filmu proměnila na sanatorium pro duševně choré. Záběry z interiéru sanatoria v úvodu i závěru filmu se natáčely v přízemní chodbě východního křídla Invalidovny, kterou mohou návštěvníci vidět v rámci komentované prohlídky. Zpověď Salieriho knězi, která se prolíná celým filmem, byla natočena v jedné z ubytovacích jednotek navržených architektem K. I. Dientzenhoferem.

„Film Amadeus se natáčel na více místech Prahy 8 – kromě Invalidovny i na tzv. Hřbitově bláznů v Bohnicích. Naše městská část si tohoto faktu velmi váží, a proto se rozhodla ve spolupráci s NPÚ nejen zpřístupnit bezplatně lokace, kde se film natáčel, ale i zorganizovat bezplatné promítání dokumentu o samotném režiséru filmu.“, říká radní MČ Praha 8 pan Michal Švarc. 

Historický epos Amadeus natočil režisér Miloš Forman podle předlohy anglického dramatika Petera Shaffera. Pro Prahu se americký štáb rozhodl především díky autenticitě prostředí, které nejvíce připomínalo Vídeň 18. století, ale i díky místům, která Mozart skutečně navštívil (Stavovské divadlo). Na území bývalého Československa se natáčelo od ledna do července 1983 pod přísným dohledem státní bezpečnosti, který přinesla zejména Formanova emigrace do USA .

Objekt barokní Invalidovny, který v roce 2018 přešel pod správu Národního památkového ústavu a v letošním roce se po dlouhé době otevřel veřejnosti, byl vždy oblíbeným místem filmařů. Natáčely se zde filmy jako Hellboy, Zahradnictví, historické drama Rašín, Mladý Indiana Jones, seriál Charité a mnoho dalších. „V současnosti jednáme se zahraničními produkcemi o dalších natáčeních, která by měla probíhat v průběhu celého podzimu a zimy. V roce 2020 se mohou diváci těšit na nový seriál Freud z produkce Netflixu, který se na Invalidovně také natáčel.“ Doplnil správce objektu, Ing. Miroslav Indra.


Na vaše dotazy odpovídá:
Ing. Miroslav Indra, správce objektu
Indra.miroslav@npu.cz, 725 548 234

MgA. Petra Widžová, koordinátorka projektu / PR
widzova.petra@npu.cz, 770 122 574Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
 

Pražská Invalidovna připomene výročí Formanova Amadea
Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 15.08.2019
Vytisknout