Projekt pro žáky I. a II. stupně ZŠ Prahy 8, ke 150. výročí položení základního kamene Národního divadla

Projekt 150 let ND v KD LádvíV letošním roce slavíme 150 let od položení základního kamene Národního divadla. Novorenesanční budova divadla Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi, jak z hlediska národněkulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.

V souvislosti s tímto výročím MČ Praha 8 ve spolupráci s kulturním domem Ládví připravila pro žáky I. a II. stupně základních škol projekt, do kterého se zapojilo celkem 8 škol působících na Praze 8. Hlavním tématem projektu byla historie Národního divadla. Žáci a pedagogové pracovali s podporou realizačního týmu na projektu v druhém pololetí školního roku. Realizační tým složený z hereček, režiséra a dramaturgyně žákům během návštěv ve školách zábavnou formou představil témata – co vše se v divadle děje než vznikne divadelní představení, jaké jsou profese v divadle, jak vzniká divadelní představení nebo etiketa v divadle. Žáci si v rámci smluvených exkurzí prohlédli historické budovy ND, absolvovali představení pro školy a zúčastnili se tvůrčích dílen pořádaných ND.

Cílem projektu bylo, aby žáci zpracovali divadelní představení na téma „Jaké první představení byste uvedli v ND po jeho vzniku.“ Pod vedením jejich pedagogů a realizačního týmu projektu, měli za úkol vytvořit krátký úryvek inscenace dle vlastního výběru, a to v oborech činohra, opera (muzikál) – hudební představení, balet – pohybové divadlo. 07.06.2018 se v KD Ládví uskutečnilo slavnostní závěrečné dopoledne pro školy přihlášené do projektu, kterého se zúčastnilo přes 400 dětí. Celým programem provázel pan Jan Čenský, žáci ZŠ předvedli ukázky svých divadelních představení, na kterých pracovali. To vše bylo doprovázeno projekcí, hudbou a reálnou dekorací stavby Národního divadla včetně nápisu NÁROD SOBĚ. Přivítali jsme vzácné hosty – baletní přípravku Národního divadla, jenž žákům předvedla úryvky z představení Romeo a Julie Pod Eiffelovkou, dále herec Petr Stach, který účinkoval v Národním divadle v představeních Dobře placená procházka režiséra Miloše Formana a Čarokraj režiséra Petra Formana.

Na závěr slavnostního dopoledne byly všem zúčastněným školám předány drobné dárky za jejich účast v projektu.

Cílem celého projektu bylo, zapojit žáky základních škol do projektu a slavnostního výročí nejvýznamnější budovy v naší zemi. Zábavnou formou je vtáhnout do divadelního prostředí, aby sami, se svými rodiči nebo kamarády v budoucnu Národní divadlo rádi navštěvovali.

 
Projekt 150 let Národního divadla v KD Ládví


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
 
Zveřejněno: 12.06.2018
Vytisknout