Rozhovor: Vladimír Šmicer, patron ankety Sportovec Prahy 8 za rok 2016

Sport je zábava, ale zároveň učí disciplíně

Vladimír Šmicer 1Radnice MČ Praha 8 bude v zimě 2016-17 poprvé vyhlašovat nejlepšího Sportovce Prahy 8. Patronem celé akce se stal vynikající fotbalista nedávné minulosti a už 20 let obyvatel osmé městské části Vladimír Šmicer.

Vyrůstal jste ve Verneřicích na severu Čech, žil jste ve Francii v Lens a v Bordeaux, v Anglii v Liverpoolu… Ale trvalé bydliště máte už mnoho let v Praze 8. Platí o Vás, že jste osmičkový patriot?

„Ano, dá se to tak říct. Ještě za mého prvního působení ve Slavii Praha jsem si v roce 1996 koupil baráček v Dolních Chabrech, kde s různými přestávkami stále bydlím a jsem velice spokojen.“

Jaká byla vaše reakce, když vás paní místostarosta Alena Borhyová, v jejíž gesci sport je, požádala o patronát nad Sportovcem Prahy 8?

„Byl jsem tím velmi potěšen a celkem rychle jsem se rozhodl, že tuto nabídku přijmu. Sport je v podstatě celý můj život a jestli tímto krokem můžu pomoci sportu na Praze 8, tak budu rád.“

Hledat a vyhlašovat úspěšné sportovce budeme i mezi dětmi a mládeží. Chceme ocenit nejen výsledky, ale i chování, přístup k tréninkům, zápasům… Máte zkušenosti ze zahraničí – na co se tam klade při práci s mládeží důraz?

„V zahraničí se největší důraz klade samozřejmě hlavně na to, aby byl sport pro děti zejména zábava, ale zároveň se při něm naučili disciplíně, respektu a dalším charakterově pozitivním vlastnostem. Oceňování pak jsou podobné jako u nás, a to je nejlepší sportovci země, měst či obcí.“

Zvolena bude i sportovní legenda osmičky. Takovéto osobnosti, a vy mezi ně bezesporu patříte, jsou často vzorem pro začínající sportovce. Měl jste vy sám nějaký vzor?

„Ano, měl jsem fotbalový vzor a byl to hráč FC Liverpool Kenny Dalglish. Ale v podstatě v každém sportu jsem měl nějakého oblíbeného sportovce, na kterého jsem si potom hrál. Motivovalo mě to a měl jsem prostě sportovní sny, že jednou budu tak dobrý, jako oni.“

Chceme oceňovat také trenéry. I s touto rolí už máte zkušenosti, trénoval jste po skončení kariéry kluky ve věku 6-7 let. V čem především podle Vás spočívá trenérova úloha, zejména u mládeže?  Jak vzpomínáte na své trenéry?

„Trenéři jsou dneska podle mě jedni z nejdůležitějších součástí toho, aby děti sport bavil. Je třeba, aby zůstávali u sportu a rozvíjeli schopnosti či talent dětí. Proto je strašně důležité, aby se trenéři neustále vzdělávali a zachycovali moderní trendy při práci s mládeží. Já jsem měl celkem štěstí na trenéry a musím říct, že mají obrovskou zásluhu na tom, čeho jsem fotbale dosáhl.“

O vás je známo, že máte k dětem blízko, nejenom že jste se trenérsky věnoval mládeži, ale byl jste – jen namátkou - patronem turnaje žáků Danone Nations Cup, hrál jste v turnaji na podporu Fondu ohrožených dětí Klokánek… V čem vidíte přínos takových akcí?

„Myslím, že je prostě nejlepší, když si na vás ty děti můžou sáhnout, popovídat či zahrát si s lidmi, které třeba vidí jenom v televizi, novinách či je mají za své sportovní vzory.“

V r. 2008, po svém návratu ze zahraničí do Slavie, jste byl zvolen Osobností české fotbalové ligy. Jak se díváte na tyto ankety?

„Ankety mají smysl, dávají možnost oceňovat práci sportovců, trenérů za rok či celou kariéru. Dá se říct, že takováto různé ocenění vás i motivuje do další práce!

Vladimír Slabý

Vizitka Vladimíra Šmicera: s FC Liverpool vítěz LM 2005 (ve finále proti AC Milán dal kontaktní gól na 2:3 a v rozstřelu proměnil penaltu, dodnes jediný český finálový střelec) a vítěz Poháru UEFA 2001. Reprezentace: ME 2. (1996) a 3. (2004), 80 reprezentačních startů (+ 1 za Československo), 27 gólů. Mistr Francie s RC Lens (1998), Mistr ČR se Slavií Praha (1996, 2007, 2008), hrál ještě za Girondins Bordeaux. Kariéru ukončil v r. 2009.

Vladimír šmicer 2

Pravidla ankety Sportovec Prahy 8 pro rok 2016 si můžete stáhnout zde (DOC, 46 kB)
Zveřejněno: 04.07.2016   |   Aktualizováno: 08.07.2016