„SVATBA NANEČISTO“

 Základní škola Bohumila Hrabala připravila ve spolupráci s Úřadem městské části Praha 8 pro žáky 9. ročníku projektový den „Svatba nanečisto“. Tímto ojedinělým projektem byla doplněna výuka osobnostní a sociální výchovy. Netradiční svatba proběhla ve zdech obřadní síně Libeňského zámku. 

„Já osobně jsem v Libeňském zámečku oddal již mnoho svateb, a projekt Svatba nanečisto mi přijde jako velmi dobrý a originální  nápad,“řekl starosta Městské části Praha 8 Jiří Janků. „Škoda, že jsme v občanské nauce také neměli takovéto projekty, třeba si nanečisto zkusit, být starostou,“ dodal s úsměvem starosta. 

Před samotným obřadem se deváťáci teoreticky se vším seznámili. Ke svatbě nepatří jen ono kouzelné ANO a první novomanželský polibek. Žáci dodrželi standardní průběh od slavnostního příchodu, projevu oddávajícího až po přípitek. Hudebního doprovodu na hoboj se skvěle zhostil Dominik Bunc. Nechyběly ani některé svatební zvyky, jako například házení rýže nebo rozbíjení talíře. Následovala hostina a vše zakončila svatební party v mediální učebně. 

Děkujeme panu starostovi Jiřímu Janků a paní matrikářce Jitce Čermákové, že se nebáli jít do tohoto projektu s námi. Doufáme, že si odnesli stejně hezký zážitek jako my všichni. Zároveň bychom chtěli popřát nově zvolenému starostovi mnoho úspěchů v jeho funkci!
Michal Staněk, ZŠ Bohumila Hrabala (autor projektu) 

 „Po celý den jsem zastával roli oddávajícího. Užil jsem si přednes oddací řeči a během dne jsem poznal většinu zvyků spojených se svatbou. Stejně rád jsem si samozřejmě prohlédl i interiér Libeňského zámečku s vystavenými historickými fotografiemi a dokumenty. Byla to povedená akce, děkuji naší škole za výbornou organizaci a Úřadu městské části Praha 8 za vstřícné jednání.“
Vladan Hašek (9.B) 

Za ženicha jsem byl nakonec zvolen já a nevěstou se stala Bára Vostracká. Myslím, že to byla správná volba! :o) Přípravy na svatební den byly zábavné, ale když den D, tak se legrace pomalu měnila v nervozitu. Ze svatby jsem si tedy odnesl smíšené pocity - těšil jsem se, ale na druhé straně existovaly obavy. Každopádně jsem rád, že jsem si roli ženicha mohl vyzkoušet a do budoucna už vím, jak se chovat a jak vystupovat.
David Svozil (9.B) 

 „Byl to skvělý projekt, který nám přinesl krásné zážitky a cenné zkušenosti do života. Všichni jsme se celý den bavili a podle mého názoru jsme si akci naplno užili. Jsem ráda, že studuji na škole, která se nebojí být odvážná a nápaditá. Děkuji za úžasný a příjemně strávený svatební den!“
Barbora Markalousová (9.B)
svatba_nanecisto_04.jpg
svatba_nanecisto_foto1.jpg
svatba_nanecisto_foto2.jpg