Slavnostní akt udílení Čestných občanství městské části Praha 8

Slavnostní předání Čestných občanství městské části Praha 8 pro rok 2023 proběhne 26. září od 18 hodin v obřadní síni Libeňského zámku. Čestnými občany pro rok 2023 se staly tyto osobnosti: Paní Marie D´Ambrozová, pan John Bok, pan Václav Špale a paní Miloslava Stará. 

Čestné občanství městské části Praha 8 uděluje Zastupitelstvo městské části na základě § 10 odst. (2) a ve smyslu § 89 odst. (1) zákona č. 131/2000 Sb. o hl. m. Praze jako projev úcty a ocenění za hrdinství, osobní statečnost, celoživotní zásluhy a mimořádné umělecké výkony.


Medailonky Čestných občanů MČ Praha 8 pro rok 2023:

Marie D´AMBROSOVÁ
Paní Marie D´AMBROSOVÁ je dlouholetá obyvatelka Prahy 8, seniorka, bydlí v Bohnicích. Je zakladatelkou hojně navštěvovaných starobohnických akcí, ať už je to Posvícení nebo Těšení. Patřila až do loňska k jejich hlavním organizátorům, ale bohužel ze zdravotních důvodů už nemůže v jejich organizování pokračovat. Patří do komunity starobohnické farnosti, navštěvuje kostel sv. Petra a Pavla. Za minulého režimu nemohla vykonávat své zaměstnání laborantky pro její názory na komunistickou stranu, živila se úklidovými pracemi.

John BOK 
Pan John BOK je celoživotní bojovník za svobodu a spravedlnost. V době před listopadem 1989 byl aktivním signatářem Charty 77. Je spoluzakladatelem spolku Šalamoun, který i v podmínkách demokratického státu upozorňuje na chyby justice a zastává se lidí, kteří se dostali nevinně do soukolí justičního systému. Je bývalým členem zastupitelstva MČ Praha 8. John Bok dlouhodobě žije v Karlíně.

Václav ŠPALE
Pan Václav ŠPALE je akademický malíř a restaurátor, který se ve volné tvorbě věnuje malbě, kresbě, ilustraci, scénografii, tvorbě objektů a instalací. Má významný podíl na záchraně budovy bývalé Nové libeňské synagogy na Palmovce, kterou zpřístupnil pro výtvarné akce a expozice. Je rovněž spoluzakladatelem Sdružení Serpens, které, pokračuje v aktivitách v libeňské Synagoze, rozšířených i na oblast divadla a hudby. Je dramaturgem akcí, spoluautorem a scénografem divadelních projektů, které Sdružení SERPENS realizuje a od roku 1998 kurátorem výstavních projektů.

Miloslava STARÁ
Paní Miloslava STARÁ je speciální pedagožka, specialistka na práci s dětmi s Downovým syndromem a mentálním postižením a jejich začleňování do společnosti. Je zakladatelkou a členkou Výboru Společnosti rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem. Od r. 1956 je stále aktivní členkou Loutkového divadla Jiskra. Její osobní i profesní život je dlouhodobě spojen s městskou částí Praha 8. V roce 2016 zvítězila v anketě Rytíři života, pořádané časopisem Duše a hvězdy. Publikovala také řadu článků o inkluzi ve vzdělávání.Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Čestná občanství ceny


Mohlo by vás také zajímat 

Zveřejněno: 18.09.2023
Vytisknout