Slovo starosty

Slovo starosty - prosinec 2023Vážení a milí spoluobčané,

rok s rokem se sešel, uběhlo to jako voda a za dveřmi máme vánoční svátky. Měli bychom se na ně těšit, podobně, jako se těší naše děti. Ale umíme to ještě? Najdeme si chvíli, abychom o nich přemýšleli v jejich pravém smyslu? Tedy, že se jedná o svátky, kdy zpomalíme, kdy se potkáme se svými blízkými, s pokorou se zamyslíme nad tím, co pro nás Vánoce znamenají.

Nedávno nás opustil velmi vážený páter Miroslav Cúth, který se duchovně staral nejen o karlínské obyvatele. Rozhovor s ním z roku 2015 je stále k nalezení na webu www.praha8.cz. Jsou v něm myšlenky, se kterými bychom měli souznít, a netýkají se pouze Vánoc. Nabádají k zamyšlení, k rozjímání, v protikladu s tím, jak dnes Vánoce většina z nás vnímá.

Proto každý rok velmi vítám projekt naší paní místostarostky Vladimíry Ludkové Srdce osmičky, který podle mne přesně naplňuje podstatu adventního období. Pomoci těm, ke kterým osud nebyl tak milostivý a shovívavý. Informace o něm naleznete i v tomto čísle vašeho časopisu.

Současný svět a rychlost informování ze všech jeho koutů nás někdy naplňuje úzkostí a obavami. V tomto období je to především situace na Blízkém východě, kde probíhá válka mezi demokratickým Izraelem a organizací Hamás, jako důsledek barbarského počínání palestinských teroristů. I mne obrázky dokumentující toto nelidské řádění šokovaly. Je jedině dobře, že vedení naší republiky vyslovilo podporu izraelské straně a jasně se postavilo proti teroristům. Je třeba také vnímat, že taková podpora není zdaleka přirozená například v západních zemích. A přesto, že v současnosti neprožíváme v ekonomické oblasti zrovna lehké období, měli bychom být rádi, že náš stát patří k těm nejbezpečnějším v Evropě, že nečelíme bezprostřední ozbrojené agresi. A že se zde ani nekonají masové proteroristické demonstrace provázané často násilím a výtržnostmi.

Prosinec bude plný akcí, na kterých se bude připomínat advent a vánoční svátky. Informace o nich naleznete právě v tomto čísle, nebo na internetových stránkách radnice. Ať to bude slavnostní rozsvěcení vánočních stromů, adventní koncerty, či otevření tří kluzišť, na mnoha z nich se spolu určitě uvidíme.

Klidný advent a šťastné Vánoce přeje


Ondřej Gros
starosta MČ Praha 8


Mohlo by vás také zajímat
Zveřejněno: 22.11.2023
Vytisknout