Snahu Prahy 8 o nápravu historické křivdy podporuje i premiér

Petice k žádosti o nalezení a vyzdvižení těl národních hrdinů a odbojářů proti totalitním režimům z neoznačených masových hrobů Ďáblického hřbitova v Praze 8 stále běží a najdete ji na www.vazmesihrdinu.cz. Pod peticí je aktuálně téměř 10 tisíc podpisů.

„Naše petice vznikla z obavy o osudy stovek pozůstatků našich hrdinů, jejíž těla byla během období německé okupace a komunismu naházena do hromadných hrobů Ďáblického hřbitova. Najdeme zde Dr. Lyčku, štábního kapitána Morávka, „tetu“ Moravcovou, Zelenku Hajského, Zdenku Mašínovou či Záviše Kalandru a další. Navíc zde leží pomícháni se zrádci Čurdou, Gerikem, Emanuelem Moravcem a vrahy K.H. Frankem či Daluegem. V místě jsou také s největší pravděpodobností pohozena těla sedmi statečných z kostela sv. Cyrila a Metoděje,“ vysvětluje iniciátor petice Michal Švarc (Patrioti) a zastupitel městské části Prahy 8, na jejímž území Ďáblický hřbitov leží.

„Ďáblický hřbitov totiž sloužil během naší pohnuté historie jako místo k bezcitnému odkládání ostatků nepřátel a obětí obou totalitních režimů, které ovládly naši vlast. Chceme pro ně dosáhnout důstojného pohřbení. Dlužíme jim to. I proto jsem rád, že se naše snaha setkala s pochopením u pana premiéra Fialy, který spolu s námi považuje za velkou historickou křivdu, že dodnes nemají tito hrdinové důstojné hroby,“ dodává starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) 

Premiér Petr Fiala se totiž nedávno setkal se členy petičního výboru – Jaroslavem Čvančarou, Pavlem Černým a Ondřejem Vetchým. Na své sociální sítě poté napsal příslib, že v rámci Úřadu vlády vznikne skupina složená mj. z odborníků, historiků a zástupců veřejných institucí, jejímž úkolem bude tuto křivdu napravit.

Petiční výbor:
Michal Švarc, Pavel Černý, Karel Polata, Jaroslav Čvančara a Ondřej Vetchý. 

Pozn.: podepsané petiční archy prosíme zasílejte na adresu: 
Michal Švarc, Zenklova 1/35, 180 48, Praha 8


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Ďáblický hřbitov


Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 24.02.2023
Vytisknout