Výstava: Svatopluk Král – technika, hra, humor

Městská část Praha 8 ve spolupráci s Národním technickým muzeem připravila výstavu významné a neobyčejné postavy československého průmyslového designu 2. poloviny 20. století a průkopníka systematické práce ve strojírenském designu pana Svatopluka Krále.

Svatopluk Král (1926–2018) většinu života strávil na Praze 8. Rodák z Vršovic se koncem čtyřicátých let přiženil do libeňského bytu v činžovním domě v ulici V Mezihoří a od roku 1999 žil s manželkou v bytě na sídlišti Invalidovna. S Prahou 8 spojil nejen svůj osobní, ale i profesní život. Od založení Výzkumného ústavu obráběcích strojů a obrábění (VÚOSO), který byl zřízen v ulici Františka Kadlece v budově, v níž dnes sídlí televize Prima, pracoval až do začátku devadesátých let nejprve jako konstruktér, později jako designér, a nakonec jako vedoucí oborového střediska průmyslového designu.

Svatopluk Král byl také pozoruhodným autorem několika stovek kinetických a zvukových objektů pro postižené i zdravé děti. Návštěvníci výstavy si tak mohou kromě zmenšených modelů obráběcích strojů prohlédnout mimo jiné soubor kinetických hraček. Součástí výstavy jsou i kresby dělané pomocí počítače, které vytvářel v závěru svého dlouhého a tvůrčího života a jimiž působil radost svým blízkým a přátelům.

Svatopluk Král v roce 2016, kdy oslavil devadesáté narozeniny, obdržel Čestné občanství městské části Praha 8.

Výstava potrvá od 19. září do 30. listopadu 2018 v tzv. Bílém domě, U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň. Otevřeno každý všední den. Vstup zdarma.

Exponáty na výstavu zapůjčilo Národní technické muzeum.

Dostávejte informace o akcích na váš e-mail.

Výstava Svatopluk Král, od 19. září do 30. listopadu 2018, Bílý dům

Zveřejněno: 20.09.2018