Svaz neslyšících připravil video k volbám do EP

Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR – největší tuzemská organizace pomáhající lidem se sluchovým handicapem – připravil pro neslyšící a nedoslýchavé občany ve spolupráci s Úřadem městské části Praha 8 informační video. V něm neslyšící volič názorně ve znakovém jazyce vysvětluje krok po kroku, jak to vypadá u voleb. Video je opatřeno titulky.

Sluchový handicap rovná se informační deficit. A toho je si Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR velmi dobře vědom. Proto připravil pro neslyšící (cca 10 000 občanů) a nedoslýchavé občany (cca 0,5 milionu lidí) informační video.

V něm neslyšící Jakub Venglář krok po kroku seznamuje diváky s tím, jak to vypadá u voleb – kde najdou lidé svůj volební okrsek, kolik může dát volič preferenčních hlasů a názorně ukazuje celý proces volby od vstupu do volební místnosti až po vhození úřední obálky s volebním lístkem do urny.

„Jako Svaz neslyšících dlouhodobě vnímáme skrze naše klienty, že nemají dostatek informací k volbám. A nejen těm do Evropského parlamentu. Politické strany, které kandidují do EP, mají tendenci zapomínat na občany, kteří mají sluchový handicap, a jsou tedy ochuzeni o ucelené informace. Tímto ale politici nevědomky diskriminují velkou část voličů,“ říká Šárka Prokopiusová, prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.

Konkrétně pro neslyšící není čeština mateřským jazykem (tím je český znakový jazyk), je pro ně tedy téměř nemožné přečíst si několikastránkové pokyny k volbám, které dostávají do schránky spolu s volebními lístky.

„Proto jsme natočili video, které pomůže nejen tisícům neslyšících v ČR. Pomůže díky titulkům i půl milionu lidí, kteří jsou nedoslýchaví. I oni mají ztížený přístup k informacím o volbách do EP. Většina politiků se totiž stále ještě nenaučila automaticky titulkovat svá videa,“ doplňuje Šárka Prokopiusová.

Video vzniklo ve spolupráci s Úřadem městské části Praha 8, na jehož území se SNN ČR nachází. Úřad poskytl pro natáčení prostory, volební rekvizity i zaměstnance, kteří usedli do fiktivní volební komise.

V případě dotazů a zájmu, prosím, kontaktujte:

Ing. Veronika Cézová
Tisková mluvčí
Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR
Karlínské náměstí 12, Praha 8 – Karlín
M: +420 735 613 101
E: cezova@snncr.cz
Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
 
Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 23.05.2019
Vytisknout