V Praze 8 startuje Senior slevenka

Senior slevenkaS příchodem prázdninových měsíců zahajuje osmá městská část účast v projektu Senior slevenka, který je určen lidem od 55 let a držitelům průkazu ZTP/P. Projekt nabízí ucelený systém slev a výhod ze všech oblastí, které se života seniorů dotýkají, ať už jde o zdravotnictví, lázeňství, lékárny, služby, ubytování, stravování, cestování, kulturu, sport a volný čas. Praha 8 je první pražskou částí, která se do projektu, jehož hlavním partnerem je Moravskoslezský kraj, zapojila.

„Slevy zajímají všechny generace, ale musí se jednat o slevy skutečné. Už delší dobu jsem pomýšlela na podobný projekt, jehož realizace však není jednoduchá, i proto jsem velmi uvítala možnost rozšíření již zavedeného slevového projektu, který má krajskou záštitu. To, že Praha 8 byla vybrána jako první městská část, mě může jen těšit,“ říká zástupkyně starosty Vladimíra Ludková a dodává: „U tohoto projektu vnímám dvě velká pozitiva. Nejedná se o projekt napojený na různé dotace z rozpočtu obce a naopak jde o projekt, který přinese výhody regionálním živnostníkům, kteří mohou získat věrné zákazníky.“ 

Smyslem Senior slevenky je aktivizace seniorů, protože slevy a výhody zvyšují zájem seniorů o své okolí i o sebe sama. Karta je zajímavá také pro poskytovatele, kteří se většinou po zavedení projektu v lokalitě sami hlásí. Podle místostarostky je rozhodně důležité, že jde o projekt do určité míry samofinancovatelný, který není zcela závislý na dotacích a neodčerpává tedy městům a obcím prostředky určené na péči o starší generaci. 

„Senior slevenka má podobu karty, která držitele opravňuje k čerpání slev jednotlivých poskytovatelů z celé České republiky. To znamená, že držitelé z Prahy 8 mohou čerpat slevy poskytovatelů po celé republice, a naopak,“ vysvětluje princip místostarostka. Držitelé karty se mohou snadno orientovat podle loga Senior slevenky, které by měli mít poskytovatelé viditelně umístěné ve svých provozovnách. Zájemci o kartu se mohou informovat a od července zakoupit kartu v Centrech aktivizačních programů pro seniory Mazurská i Burešova. Karta Senior slevenky platí do 31.12.2015.

Senior slevenka slouží už rok na severní Moravě a ve Slezsku a slevová karta se tam prodává ve 35 místech celkem 17 měst. V tuto chvíli nabízí slevy a výhody od zhruba 400 poskytovatelů, přičemž jejich počet neustále roste.

Autor a realizátor projektu Ivan Sekanina říká k osmičkovému startu Senior slevenky: “Chceme, aby byl projekt celostátní. Když jsme uvažovali o lokalitě prvního rozšíření, padla volba jednoznačně na hlavní město a jednoznačná byla také volba Prahy 8 jako první městské části, kde chceme Senior slevenku nabízet. Prahu 8 nám doporučili známí a spolužáci, kteří v Praze žijí, a to nejen kvůli Centrům aktivizačních programů pro seniory, které, jak jsem se přesvědčil, skutečně fungují, ale také zejména díky osobě paní místostarostky Vladimíry Ludkové. Ještě jsem se nesetkal s tím, aby se člen vedení města v takové míře věnoval seniorům“. 

Největším poskytovatelem Senior slevenky jsou České dráhy, které držitelům Senior slevenky dávají velkou slevu na roční IN Karty. K projektu se připojilo také přes 20 hotelů a chat v Beskydech a Jeseníkách či cestovní kanceláře.  Mezi poskytovatele patří také lázně, mimo jiné Lázně Darkov, Lázně Luhačovice, Lázně Teplice nad Bečvou, Priessnitzovy lázně Jeseník nebo třeba Konstantinovy Lázně. V nabídce projektu nechybí lékárny, kadeřnictví, pedikúry, masáže, kosmetika, restaurace, kavárny, kultura, hodinoví manželé nebo úklidové služby.

V Praze 8 se prvním poskytovatelem služeb stala Tichá kavárna, která v průběhu prázdnin nabízí držitelům Senior slevenky 15% slevu. Mezi dalšími poskytovateli z Prahy 8 jsou zatím například Květinářství Lewisia, fa Masáže Darina Doubková, úklidová firma Hospodyňky S.O.S. či kadeřnické studio Salón Perla. 

Na závěr místostarostka Ludková doplňuje: „Senioři mohou čerpat řadu výhod bez karet, mají například možnost sníženého vstupného na kulturní akce. Senior slevenka však nabízí víc, protože míří i na mladé seniory, a právě v tom vidím její velký přínos. Kdo například propadl nordic walkingu, s IN kartou může levněji cestovat na výlety. Kadeřníka potřebujeme několikrát ročně, a proč nezajít někam, kde získáme poctivou slevu. Věřím, že brzy přibude řada nových osmičkových živnostníků se sociálním cítěním, kteří pochopí smysl Senior slevenky.“

Podrobnosti o projektu stejně jako databázi poskytovatelů najdou senioři a poskytovatelé na webových stránkách www.seniorslevenka.cz. Pořízení karty stojí 100 Kč, pro držitele ZTP/P 30 Kč.

Zveřejněno: 01.07.2014
Vytisknout