Víte kam odložit oleje ze smažených řízků a kaprů?

Na každém z 19 sběrných dvorů jsou umístěny nádoby na použité oleje a tuky z domácností. Odložení je zcela zdarma, pouze je potřeba oleje zbavit zbytků jídla a přinést je na sběrný dvůr v uzavřené PET lahvi (nikoliv ve skleněné nádobě).

Již je to 2 roky co tato služba byla zavedena a výsledky předčily veškerá očekávání. Lidé si na tuto službu rychle zvykli a hojně ji využívají. V roce 2017 se na sběrných dvorech vysbíralo celkem 6,9 tun použitých potravinářských tuků a olejů, které by s velkou pravděpodobností končily v městské kanalizaci. Zvláště v období vánočních svátků dochází ve zvýšené míře k zanášení a znečišťování kanalizační sítě, což s sebou nese i zvýšené nároky na její následné čištění a údržbu.

Pokud zrovna nemáte cestu na sběrný dvůr a nechce se vám oleje doma skladovat, rozhodně je nevylévejte do kanalizace. Lepší variantou je oleje slít do PET lahve a následně ji vyhodit do směsného komunálního odpadu.

Budeme moc rádi, pokud zvolíte ekologičtější variantu a využijete k odložení olejů naše sběrné dvory. Použité oleje nemusí být odpadem, ale cennou surovinou. Pokud je odevzdáte na sběrném dvoře, putují dále ke zpracovateli, který je po vyčištění dále používá v široké škále produktů.

Seznam sběrných dvorů v Praze naleznete na stránkách Portálu životního prostředí hl. m. Prahy.

Odbor životního prostředí ÚMČ Praha 8 všem přeje krásné vánoční svátky.Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 10.12.2018
Vytisknout