Výstava Košice – Staré Mesto ve fotografiích Alexandra Jirouška

Výstava Košice - Staré MestoMěstská část Praha 8 a městská část Košice - Staré Mesto uzavřely 17. června 2016 Memorandum o přátelství a spolupráci v oblasti kulturních aktivit, udržování národních tradic, prezentace a představení města a městské části, vzdělávání a školství, seniorů, sportu apod. Prvním výsledkem tohoto memoranda je výstava "Košice - Staré Mesto ve fotografiích Alexandra Jirouška", která bude probíhat na Libeňském zámku (Zenklova 35, Praha 8) od 23. listopadu 2016 do 13. ledna 2017. Tato výstava představí občanům Prahy 8 město Košice prostřednictvím fotografií Alexandra Jirouška. Vstup je zdarma.

S Košicemi plánujeme také mnoho dalších kulturních projektů. Věřím, že první společná výstava je začátkem dlouhodobé spolupráce, jejíž výsledky budou pro občany Prahy 8 zajímavé. Košice jsou opravdu krásné město a jsem ráda, že máme možnost takto ho občanům představit,“ uvedla radní pro vnější vztahy Anna Kroutil (ANO).

Košice jsou někdy popisovány jako živá učebnice architektury, což značí, jak rozmanité památky zde lze spatřit. Prostřednictvím fotografií Alexandra Jirouška můžete nahlédnout do krás a málo známých a výjimečných částí tohoto města. Autor se fotografováním města Košice zabývá již několik desetiletí. V Košicích žije a působí od roku 1953 a podílí se na jeho zviditelňovaní v mnoha tiskových a vizuálních formách.

Výstava se koná pod záštitou Ľubomíra Gregu, starosty Městské části Košice-Staré Mesto a Anny Kroutil (ANO), radní městské části Praha 8.

Otevírací doba

po a st: 8.00–18.00 hod.
út a čt: 8.00–15.30 hod.
pá: 8.00–15.00 hod.
so, ne a svátky: zavřeno

O výstavě

Soubor fotografií Alexandra Jirouška reprezentuje především centrální část Košic - Staré Mesto, území, na kterém se nachází největší městská památková rezervace na Slovensku. Okolo 500-ti kulturních památek se rozkládá na ploše zhruba 300 hektarů a jsou soustředěni především na a okolo centrální Hlavní ulice, které dominuje nejvýznamnější památka města – dóm sv. Alžběty. Procházka ulicemi historického centra Košic připomíná nejen bohatou a slavnou minulost (ve 14. až 16. století bylo město druhým nejvýznamnějším městem Uherského království, hned za Budínem), ale je zároveň i přehlídkou architektonických stylů a slohů za posledních 750 let. Na relativně malém prostoru tu v symbióze najdeme památky v gotickém stylu, barokní a klasicistní pompéznost i funkcionalistické 20. století. Nechybí tu ani nesmělý projev zaalpské renesance, empírová strohost, romantická neogotika a neorenesance, či dekorativní secese. Duchovnost kostelů a synagog se tu střídá s malebností řemeslnicVýstava Košice - Staré Mestokých a měšťanských domů, které následuje nádhera měšťanských a šlechtických paláců a veřejných budov. Historické centrum metropole východního Slovenska tak můžeme bez nadsázky označit jako stále živou a pulzující učebnici architektury.

Kdo je Alexander Jiroušek?

Alexander Jiroušek se narodil 24. listopadu 1934 ve Spišské Nové Vsi. O fotografii se začal zajímat během studia na gymnáziu. Postupem času získal řadu ocenění i společenského uznání za fotografickou tvorbu. To vedlo ke spolupráci s vícero redakcemi a vydavateli v Československu, kterým dodával fotografie pro publikace, kalendáře, pohlednice, prospekty, a jiné tiskové materiály. Po roce 1990 založil vlastní vydavatelskou a fotografickou agenturu a v této činnosti pokračuje i v současnosti.
S fotoaparátem procestoval několik zemí světa (Rusko – především pohoří Kavkazu, Španělsko, Francii, Japonsko, Řecko, Německo, Švýcarsko, Holandsko, Maďarsko, Polsko, bývalou Jugoslávii, USA, Itálii, Jihoafrickou republiku...) Jejich výsledkem je bohatý fotografický archiv, soustavně využívaný pro publikační i výstavní tvorbu.

Od roku 1975 uspořádal přes 130 samostatných výstav a zúčastnil se bezpočtu kolektivních fotografických výstav doma i v zahraničí. Jeho výstavní činnost se zintenzivnila hlavně od roku 2004, kdy začal spolupracovat s Ministerstvem zahraničních věcí. Kolekce pod názvem „Od Tater k Dunaji“ byla již představena v Lisaboně, Madridě, Římě, Budapešti, Vídni, Štýrském Hradci, Krakově, Waršavě, Valettě, Bruselu, Dublinu, Montrealu, Washingtonu a dalších městech USA, i v Jihoafrické republice – v Kapském Městě, Pretorii, ve francouzskéXantene a v Marseille.

Svou tvorbou se podílel na vydání vice jak 180 publikací reportážního, krajinářského, historického a vlastivědného charakteru. Dosud největším oceněním publikační tvorby autora je udělení Evropské ceny za rok 1994, kterou mu udělila Evropská federace turistické literatury se sídlem v Římě za obrazovou publikaci „Kraj pod Tatrami“. Za dlouholetou fotografickou tvorbu mu v roce 2004 udělili Cenu města Košice, v roce 2005 Cenu fair play Slovenského olympijského výboru za dlouhodobou propagaci Slovenska a fotografování Mezinárodního maratónu míru v Košicích, kterou fotografuje nepřetržitě od roku 1967. V říjnu 2009 mu byla udělena Cena starosty Košického samosprávného kraje.

Výstava Košice - Staré Mesto Výstava Košice - Staré Mesto
Zveřejněno: 21.11.2016 – Anna Patočková
Vytisknout