Výstava: Srdce Libně čp. 1

Zveme vás na výstavu Srdce Libně čp. 1.

Kdy: od 3. října 2019 do 3. ledna 2020
Kde: Libeňský zámek, Zenklova 1/35, Praha 8 – Libeň

Otevřeno:
po, st: 8.00–18.00
út, čt: 8.00–15.30
pá: 8.00–15.00
so, ne a svátky: zavřeno

Vstup zdarma.

Vzít si jako téma pro výtvarné zpracování Libeňský zámek znamená dostat do rukou takřka bezednou inspirační studnu. Zámek je totiž nabitým průsečíkem historických událostí sahajících od 14. století, kdy plnil roli středobodu osady prvně připomínané v roce 1363, po současnost ve znamení nejvyhledávanější svatební síně v Praze, místa koncertů, hudebních festivalů a výstav.
Jako velká výpomoc pro pátrání, googlení, pídění a zkoumání se ukázala výživná prohlídka všech možných i nemožných zákoutí zámku, která dala studentům oboru Grafický design vyčerpávající odpovědi na otázky Co? Kde? Kdy? Jak? Proč? S kým? 
Vytvořit výtvarná díla inspirovaná touto kulturní památkou ČR tak bylo od samého počátku do široka otevřeným polem. Není se tedy čemu divit, pokud má divák při pohledu na některá z děl pocit rozečítání decentně drzé hádanky či rébusu. Na druhou stranu zde najdeme také spousty snáze přístupných výtvarných prací, které s úctou remixují dobře známé fotografické výjevy. 
Stejné rozpětí doznala i formální stránka zpracování, která by se dala označit jako přehlídka výtvarného záběru, který se na SŠ DUKE Náhorní vyučuje. Skoro by se dalo zvolat: „Chceš jít studovat k nám? Tohle zažiješ!“ Tradiční i zcela moderní techniky. Studijní kresba tužkou, vedle digitální malba za pomoci tabletu, fotografické koláže střídají 3D studie na bázi herní grafiky, citlivý, subtilní akvarel se poměřuje s monumentálním tiskem vystřiženým jak z katedry produktového designu, olejomalba na plátně sekunduje typografickému monumentu (pozn.: Ano, tohle je product placement). :) 
Kromě školních prací, které studenti vytvořili během vyučování pod vedením zkušených pedagogů, byl kurátorský výběr podřízen také dílům vyhotoveným doma, bez přímého pedagogického vedení. Rozhodnutí vystavit i tyto práce nepřináší pouze motivaci pro výtvarnou mimoškolní činnost, ale je také důkazem zdařilých experimentů s technikami, jejichž odrazovými můstky je správně uchopená školní výuka, v níž učitel startuje nadšení a probouzí zvědavost.
Tak tedy milá návštěvnice, milý návštěvníku, příjemné pokoukání, přemýšlení, kochání a hloubání. 

Pavel Jestřáb
V Praze dne 1. října 2019


Z akce bude pořízena foto a video dokumentace, která muže být zveřejněna.


Dostávejte informace o akcích na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
 

Výstava Srdce Libně čp. 1, od 3. října 2019 do 3. ledna 2020, Libeňský zámek
Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 22.09.2019
Vytisknout