Výstava prvorepublikových hraček přilákala téměř 8 000 návštěvníků!

Hračky 1. republiky – vernisáž, Grabova vilaPoslední dubnový den skončila v libeňské Grabově vile výstava Hračky v časech 1. republiky. Tuto unikátní výstavu připravenou ve spolupráci s velvarským Muzeem technických hraček navštívilo během deseti týdnů jejího trvání neuvěřitelných 7 862 lidí.

„Jsem ráda, že se na naši výstavu přišel podívat tak vysoký počet návštěvníků, kteří si společně s námi mohli připomenout dobu 1. poloviny minulého století, kdy dětské pokojíčky v české domácnostech rozveselovaly ještě výhradně mechanické hračky,“ uvádí radní pro kulturu Jana Solomonová, pod jejíž záštitou se výstava konala.

Výstava představila nejrůznější typy hraček především z dvacátých a třicátých let minulého století, ale i z doby před vznikem republiky, za protektorátu a z poválečného období. Vedle technických hraček pro kluky mohli návštěvníci vidět i hračky určené malým hospodyňkám, jako jsou panenky, pokojíčky, nádobíčko, obchůdky, šicí strojky a kočárky. Pozoruhodné je, že většina těchto hraček je i dnes stále funkční, například koupelnička s porcelánovými panenkami opatřená nádržkami na vodu nebo plechový sporáček na lihový kahánek.

Výstava zdokumentovala velmi kvalitní dobovou produkci hraček tehdy známých československých firem, které obstály i v silné konkurenci světově proslulých výrobců. Mezi vystavenými exponáty byly k vidění unikátní hračky vyráběné v prvních letech republiky, zejména první kovová stavebnice, dětské modely parních strojů, plechových automobilů, lodí, letadel i tramvají a v neposlední řadě také oblíbené historické soupravy plechových vláčků německé a československé výroby inspirované skutečnou parostrojní železnicí. Pozornost poutaly také funkční lokomobily na parní pohon, pohyblivé tancující postavičky, mechanické žertovné hračky na klíček nebo dětské promítačky – Laterna Magica – s kolekcí obrázkových pohádek. Technickou zajímavostí výstavy byl nejstarší československý kinematograf k promítání dětských filmů.

Zajímavou expozici doplnily vojenské hračky vyrobené v Československu, Německu, Francii a USA, např. tanky, bitevní lodě, ponorky, válečná letadla, polní děla, protiletadlová obrana, vojáčci a jiná vojenská technika. Mezi unikáty lze zařadit pryžové hračky, které byly v předválečném Československu spojené s proslulou značkou zlínských obuvnických závodů BAŤA, největšího světového výrobce nerozbitných gumových hraček.

„Touto výstavou se městská část Praha 8 připojila k oslavám 100. výročí vzniku Československa, v tomto případě netradičně prostřednictvím hravého a bezstarostného světa dětí,“ uzavírá radní Jana Solomonová.

Hračky 1.republiky – vernisáž, Grabova vila
Zveřejněno: 02.05.2018