Začíná rekonstrukce Thomayerových sadů

Revitalizace – Thomayerovy sady, loukaV nejbližší době čeká dolní část Thomayerových sadů revitalizace. Všechna nutná povolení jsou již pohromadě a městská část může zahájit přestavbu. „Počkáme jen na akci Roty Nazdar, která zde proběhne v sobotu 20. září ke sto letům československých legií ve Francii, a pustíme se do díla,“ říká starosta Jiří Janků. Revitalizace bude probíhat zhruba půl roku – zahájí ji terénní a stavební práce a na jaře ukončí osazení zeleně.

Obnova počítá s funkčním rozdělením do tří ploch, které zahrnou dětské hřiště, louku a odpočinkovou část. Plocha bude dotvořena jednoduchými prvky, zejména mobiliářem v podobě klasických laviček s opěradly, piknikovými stoly a neformálními dřevěnými odpočinkovými platy rozmístěnými v zadní části louky. Důraz se klade na ponechání co největší travnaté plochy, která bude oseta speciálním travním semenem.

Stávající dětské hřiště se rozšíří a nově vybaví herními prvky přírodního vzhledu, určenými pro věkové kategorie tři až patnáct let. Hřiště bude celé oplocené včetně travnatých ploch. Jednotná písková dopadová zóna pro všechny herní prvky s vloženými travnatými ostrovy umožní různé druhy her.

Revitalizace – Thomayerovy sady, loukaNejatraktivnějším herním prvkem se jistě stane vodní hra s pumpou a dřevěnými korýtky, kudy voda bude protékat. Hřiště bude navíc vybaveno lavičkami a piknikovými sestavami, takže se prostor stane místem, kde bude možné strávit celé odpoledne. Součástí úprav proto bude i nové pítko a objekt veřejných WC.

Revitalizace zachová přírodní charakter „dolní louky“ a zpříjemní pobyt na ní. „Tomu napomůže zejména vložení promenádní mlatové pěšiny do prostoru louky, to znamená mimo hlavní pěší a cyklistický tah,“ dodává starosta.

V louce samotné se využijí prameny, které se tam přirozeně vyskytují. Voda bude svedena do nového prameniště na úpatí svahu a prostor bude dotvořen tak, aby zde bylo možné posedět na stupních a vnímat tekoucí vodu zblízka. Stávající pramen u vrby se ponechá a bude i nadále volně protékat loukou. „Prameny vnímáme jako velkou hodnotu místa,“ doplňuje Jiří Janků. Součástí obnovy bude také výsadba listnatých stromů a kompletní rekonstrukce trávníku.

Obdobné pořádání pikniků je v současnosti možné v Karlíně v Kaizlových sadech a do budoucna bude reálné i v parku na náměstí Dr. Václava Holého.
Zveřejněno: 13.09.2014