Žádost o poskytnutí informace ohledně vydání cestovního pasu pro dítě (15 měsíců).

Žádost o poskytnutí informace ohledně vydání cestovního pasu pro dítě (15 měsíců).

Odpověď:

Povinnost cestovat s platným cestovním dokladem totožnosti se vztahuje rovněž na děti mladší 15 let.

Od 1.3.2008 lze do cestovního dokladu rodiče zapsat dítě mladší 10 let. K tomu je nutné předložit platný cestovní pas a občanský průkaz rodiče, který o zápis žádá a rodný list dítěte. Za zápis dítěte do cestovního dokladu se hradí správní poplatek ve výši 50,- Kč. Zápis se provádí na počkání, popř. (z technických důvodů) do druhého dne.

I když je možné nechat zapsat dítě i do občanského průkazu rodiče, z praktických důvodů a kvůli možným komplikacím při cestování v jiných státech, se to nedoporučuje. Odbor evidence obyvatel a osobních dokladů sděluje, že toto řešení není ani vhodné, s ohledem na skutečnost, že z důvodu zápisu dětí do občanského průkazu se musí vystavovat nový občanský průkaz, kdy lhůta pro vydání občanského průkazu je 30 dní. Za vydání nového občanského průkazu z důvodu zápisu nepovinných údajů se hradí správní poplatek ve výši 100,- Kč.

Agendu týkající se vydávání cestovních dokladů a občanských průkazů vykonává odbor evidence obyvatel a osobních dokladů Úřadu Městské části Praha 8, se sídlem na adrese U Meteoru 6 (tzv. „bílý dům“ – přízemí), Praha 8 – Libeň,

úřední hodiny:
pondělí a středa  8.00 h. – 12.00 h.  13.00 h. – 18.00 h.
úterý a čtvrtek  8.00 h. – 12.00 h.

(14.3.2008, řešil odbor evidence obyvatel a osobních dokladů)