Základní informace o Praze 8

Libeňský zámekInformace o území
Obvod Praha 8 je jak svou plochou, tak i charakterem různorodý. Jižní část – Karlín a Libeň – se bezprostředně dotýká centra města, Dolní Chabry a Březiněves jsou pak městské části na severních hranicích města. Charakter obvodu je dán i tím, že vznikal jako část Prahy postupně. Území městské části Praha 8 zahrnuje devět katastrálních území: 4 celá (Bohnice, Kobylisy, Čimice, Karlín) a části dalších 5 (Libeň, Troja, Střížkov, Nové Město a Žižkov).

Rozloha MČ ve správním obvodu Praha 8 v km2
(Zdroj: Český statistický úřad)
MČ Praha 821,82
Ďáblice 7,21
Dolní Chabry 4,99
Březiněves 3,38


Další údaje
Počet obyvatel
Počet domů a bytů

 
Historie
Nejstarší součástí města je katastrální území Libně. Ta byla k Praze připojena již 12. září roku 1901. Nejstarší pražské předměstí Karlín se stal součástí Velké Prahy spolu s Bohnicemi, Trojou a Kobylisy roku 1922. Od roku 1960 jsou součástí obvodu Čimice, od roku 1968 pak Ďáblice a Dolní Chabry a konečně od roku 1974 Březiněves. Hranice obvodu Prahy 8 byly stanoveny v roce 1960 a v roce 1990 se tento obvod stal městskou částí Praha 8.

První písemné zmínky z roku
Bohnice 1158
Čimice 1334
Karlín 1817
Kobylisy 1297
Libeň 1363
Nové Město
Střížkov  1227
Troja 1763
Žižkov

Památky a významné budovy
Přehled pamětihodností Prahy 8 je k nalezení zde.


Znak městské části Praha 8 Symboly Prahy 8
Znak vychází z původního znaku města Libně, který byl používán v období od povýšení Libně na město do jejího připojení k hlavnímu městu Praze.

Znakem městské části je polcený štít.
V pravém (heraldicky levém) červeném poli je hradební zeď s otevřenou bránou, z níž vyniká obrněná paže držící meč. Levé (heraldicky pravé) pole je svisle rozděleno. V levé červené a zlatě orámované části je uvnitř korunovaná iniciála „K“, která odkazuje na císařovnu Karolinu Augustu, manželku rakouského císaře Františka I, za jehož panování Karlín jako první pražské předměstí v roce 1817 vznikl. Zbývající část je horizontálně rozdělena do čtyř pruhů modré, stříbrné, červené a opět modré barvy.

Červená a bílá představují barvy českého znaku, dva modré pruhy by měly znamenat Vltavu a Rokytku, které městskou částí protékají.
Na štít je postavena hradební koruna, která odlišuje znaky měst od znaků šlechtických rodů.