Žákyně Joudrs reprezentovaly v USA

Joudrsáci v USA. Sedící zleva: Týnka Gemelová, Klárka Pospěchová a Míša Otáhalová, stojící zleva: Niki Brdková, Petr Pospěch a Giuli Auricchio. Foto: Klára Otáhalová.
Skvělý úspěch zaznamenal softbalový tým Little League Prague, výběr žákyní regionu Praha a Severní Čechy. Vítězstvím v evropsko-africké kvalifikaci soutěže Little League si vydobyl právo účasti na celosvětovém finále v USA, které se odehrálo v srpnu v americkém Portlandu, stát Oregon. Českou republiku a zároveň region Evropa–Afrika na tomto „mistrovství světa žákyní“ reprezentovalo i 6 zástupců bohnických Joudrs: Giulia Auricchio, Nikola Brdková, Kristýna Gemelová, Michaela Otáhalová, Klára Pospěchová a Petr Pospěch jako hlavní kouč českého týmu.

V polském Kutnu nejdříve 14členný tým systémem start – cíl vyhrál kvalifikaci evropsko-afrického regionu a po výborných výkonech za sebou zanechal výběry softbalových velmocí, Itálie a Holandska. Tím si český tým zajistil účast na celosvětovém finále ve Spojených státech amerických, kde se kromě něj představilo 6 amerických družstev a vítězové ostatních světových regionů, výběry Kanady, Filipín a Portorika. Již před samotným začátkem turnaje si Češky připsaly první triumf, a to v dovednostních soutěžích zásluhou Joudrsačky Kláry Pospěchové, která s přehledem zvítězila v soutěži o nejpřesnější nadhoz a získala pro český tým respekt soupeřů, rozhodčích i přítomných odborníků. V samotném turnaji se našim hráčkám nedařilo tak, jak by si samy představovaly. I když si v základní skupině s nejlepšími týmy světa nepřipsaly ani jedno vítězství, tak především s domácím výběrem Oregonu sehrály vyrovnané utkání, hratelný byl i portorický soupeř. Nakonec však přeci jen slavily vítězství, když v souboji o 9. místo přesvědčivě porazily děvčata z Filipín.

Po skvělém softballu, který jsme předvedli na kvalifikaci v Polsku, jsme v Americe doufali v lepší umístění, ale na děvčatech se ze začátku podepsalo jak dlouhé 37hodinové cestování, tak výrazný časový posun i aklimatizace a také atmosféra nejprestižnějšího světového turnaje naší kategorie. Vždyť nikdo z nich takovou mega akci dosud na vlastní kůži nezažil. A je potřeba samozřejmě zmínit úroveň amerických hráček, které jsou minimálně o třídu výš, než ostatní týmy. Svou převahu ukázaly tím, že obsadily v turnaji první 4 místa“, hodnotí vystoupení českého týmu jeho hlavní kouč Petr Pospěch. „Nás však může těšit, že podle organizátorů byl náš tým hodnocen jako nejlepší evropský zástupce v dosavadní 40leté historii softbalové větve soutěže Little League. Děvčata si kromě získaných zkušeností, které jistě zúročí ve své další kariéře, navíc z Ameriky odvezla mnoho krásných zážitků, ať již to bylo setkání s dvěma olympijskými vítězkami a slavnými legendami amerického softballu, odehraný zápas před televizními kamerami v přímém přenosu celoamerické stanice ESPN či výlet na pobřeží Tichého oceánu. Příští rok se o účast v USA pokusíme znovu, velkou motivací je kromě špičkového softballu a amerického prostředí jistě také to, že pořadatel hradí účastníkům veškeré cestovní a pobytové náklady. Věřím, že se i tentokrát do našeho týmu nominuje řada hráček z Joudrs. Šanci má každá, i nováček,“ dodává Pospěch. A to je velká výzva nejen pro současné členky bohnického klubu, ale i pro ty, které se pro softball teprve rozhodnou.

Final Four 2014  – finále Poháru ČSA v softbalu žen

Zveřejněno: 01.09.2014 – Tomáš Vlk