Zemědělci plánují protesty. V pondělí zcela zablokují magistrálu a nastane dopravní kolaps.

Na příští týden jsou v hlavním městě naplánovaná shromáždění zemědělců na Malostranském náměstí, která mají trvat každý den od pondělí 19. února do čtvrtka 22. února. Praha prosí obyvatele, aby v pondělí do metropole, pokud možno, automobily vůbec nejezdili a případně využili vlaky.

Zablokování magistrály u ministerstva zemědělství, byť jen několika traktory, by mělo zcela jistě zásadní negativní dopad na dopravu. Organizátoři však avizují, že počet techniky se každým dnem rozrůstá a jedná se o vyšší stovky či tisíce kusů. Doprava tedy může být ochromena nejen v této lokalitě, širokém okolí a na příjezdech do Prahy, ale zastavit se může prakticky celé město.

V pondělí do hlavního města Prahy zamíří kolony traktorů a zemědělské techniky z několika míst republiky. Do hlavního města pojedou kolony například z Panenského Týnce, Lovosic, z nájezdu na D1 od Benešova, z Cukráku nebo příjezdem z D11. Cílem kolon je budova ministerstva zemědělství v centru města. Příjezd techniky je dle informací organizátorů naplánovaný na 6.00 hodin, kdy technika zastaví v prostoru magistrály v obou směrech, čímž ji zcela uzavře. Zemědělci zde mají v plánu předat zástupci ministerstva své požadavky a zhruba v 11.00 hodin odjet. Akce by se dle organizátorů mohly zúčastnit stovky až tisíce strojů.

Konání veřejných shromáždění je ústavně zakotveno v základní Listině práv a svobod a jako takové stojí nad dalšími zákony. Úřady taková shromáždění ani nepovolují, ale postačuje pouze jejich včasné ohlášení. Hlavní město navíc musí respektovat i nedávně verdikty soudů, kdy například Městský soudu v Praze zrušil rozhodnutí pražského magistrátu ke změně trasy mimo původně oznámený úsek průvodu hnutí Poslední generace (z 12. 9. 2023). Soud tak v tomto případě uznal blokování dopravy jako legitimní protest, který musí město a jeho obyvatelé strpět.

Zdroje:
https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/zemedelci_upravuji_prijezdove_trasy.html
https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/zemedelci_planuji_protesty_v_pondeli.html


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 16.02.2024
Vytisknout