Zóny placeného stání budou spuštěny zřejmě ve druhé polovině prázdnin

Některé městské části stále ještě nemají jasno, zda a v jaké podobě chtějí na svém území zavést Zóny placeného stání (ZPS). Magistrát jim proto umožnil ponechat ještě čas na rozmyšlenou. Kvůli tomu bylo rozhodnuto o odsunutí zahájení 1. etapy ZPS, která měla začít 1. května. Poslední připomínky mohou městské části zaslat do 17. března.
 
Po zapracování všech připomínek a požadavků ze strany městských částí Rada hlavního města Prahy (RHMP) projedná nařízení, kterým se rozšíření ZPS vymezuje. Jakmile RHMP toto nařízení schválí, zašle Technická správa komunikací (TSK) společnosti ELTODO novou výzvu k plnění realizace. Od té doby poběží lhůta 120 dní, kdy musí být tato výzva realizována. Lze předpokládat, že by ke spuštění mohlo dojít ve druhé polovině prázdnin.
 
Nyní ELTODO dle smlouvy připravuje pilotní etapu, která by měla být spuštěna 1. dubna na části území Prahy 5 a Prahy 6. Šestá městská část však přijala usnesení, v němž si vymínila spojení pilotní a první etapy rozšíření do jednoho společného termínu. Proti tomuto řešení neprotestuje ani Praha 5, která začne vydávat karty v původním termínu tak, aby měli obyvatelé dost času na nákup. V ulicích tak bude připraveno vodorovné i svislé dopravní značení, které bude zatím zneplatněno, a budou i instalovány parkovací automaty, které zatím zůstanou vypnuté.
 
ELTODO již na základě smlouvy začne provádět tzv. monitoring oprávněnosti, jehož výsledkem bude odzkoušení této technologie v konkrétním terénu resp. lokalitě. Veškerá takto získaná data budou ihned anonymizována. V rámci monitoringu bude prováděna i kontrola dopravního značení tak, aby v případě zásahu vandalů byla neodkladně zajištěna náprava. 
 
„Celá situace mi přijde poněkud absurdní. Zóny placeného stání se zavádějí na přání městských částí, které tlačily na jejich vznik. Během podzimu probíhala spousta jednání, kde si mohly městské části přesně konkretizovat, zda a v jaké podobě zóny chtějí. Nyní, kdy je ze strany magistrátu vše připraveno, najednou přicházejí požadavky na změny, což spuštění zdržuje. Příliš nerozumím tomu, proč dělají městské části takové veletoče a co je k tomu vede, ale od začátku říkám to samé, zóny se zavádějí na přání městských částí, magistrát zde plní pouze roli servisní organizace a vše bude tedy tak, jak si městské části přejí, včetně pozdějšího termínu zpoždění,“ uvedl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.
Zveřejněno: 29.02.2016
Vytisknout