Informace pro ukrajinské občany

Změna systému ubytování osob s dočasnou ochranou UAZměna systému ubytování osob s dočasnou ochranou CZ
Ukrajinská infolinka Ministerstva školství UA
Ukrajinská infolinka Ministerstva školství CZ
Banner UA


Ministerstvo vnitra zřídilo internetovou stránku s informacemi pro občany Ukrajiny (v českém i ukrajinském jazyce)

Ministerstvo vnitra ČR zřídilo zvláštní nonstop infolinku na čísle +420 974 801 802 a e-mailovou adresu ukrajina@mvcr.cz a webovou sekci https://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-obcany-ukrajiny.aspx

Infolinka slouží pro vícejazyčné informování občanů Ukrajiny o administrativních otázkách k jejich pobytu v ČR i koordinaci nabídky a poptávky po pomoci, včetně ubytování. Infolinka není určena k řešení otázek přepravy uprchlíků a poskytování přímé finanční pomoci.


Sbírky a materiální pomoc Ukrajině


Charita pro Ukrajinu 
https://svet.charita.cz/podporte-nas-hprs/charita-pro-ukrajinu/

Charita Česká republika vyhlásila veřejnou sbírku Charita pro Ukrajinu na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v této zemi.

Sbírkový účet vedený u České spořitelny má číslo 55660022/0800, variabilní symbol 104.

Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: 
DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90


Červený kříž
https://www.cervenykriz.eu/aktuality/ukrajina-prevzata-dalsi-pomoc

Červený kříž se podílí na pomoci dle aktuálních potřeb, které zjišťuje díky spolupráci s Ukrajinským červeným křížem. Vysílá především zdravotnický materiál a mobilní ambulance.

Veřejná finanční sbírka na pomoc Červeného kříže Ukrajině:
číslo účtu: 333999/2700, variabilní symbol 1502


Adra

Finanční sbírka Pomoc Ukrajině!, kterou pořádá organizace Andra. Finanční dary půjdou lidem zasaženým válkou na Ukrajině.
Do sbírky se dárci mohou zapojit prostřednictvím tohoto odkazu
https://www.znesnaze21.cz/sbirka/pomoc-ukrajine


Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

http://supportukraine.cz

Zastupitelský úřad Ukrajiny v ČR disponuje bankovním účtem (304452700/0300), na který lze zaslat finanční obnos určený pro následný nákup obranného materiálu. Donoři tedy zašlou finanční dar přímo ukrajinskému zastupitelskému úřadu v ČR.

Účty v eurech a dolarech 
Embassy of Ukraine in the Czech Republic 
Charlese de Gaulla 29, 160 00 Prague 6 Czech Republic

EUR 
IBAN CZ86 0300 0000 0003 0449 8127 
BIC/SWIFT CEKOCZPP

USD 
IBAN CZ80 0300 0000 0003 0449 9496 
BIC/SWIFT CEKOCZPP

Za shromážděné finanční prostředky zastupitelský úřad Ukrajiny vybere obranný materiál ve spolupráci s obrannými experty a zástupci Obranné sekce Hospodářské komory ČR a Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.


Materiální pomoc

Mnoho organizací a firem organizuje sbírky, kam lze zanést potřebné věci. Je nutné si dobře prostudovat, které věci jsou potřeba a ty přinést, případně se domluvit s organizátory. Takovou sbírku spustil Dvůr Kobylisy (Klapkova 1035, Praha 8 - Kobylisy), který shání především stany, spacáky, pláštěnky, nabíječky, powerbanky, čelovky, ale také autosedačky, kojeneckou výživu, müsli tyčinky, oplatky, čokolády, přesnídávky, pleny, dámské vložky a další.

Materiální pomoc lidem z Ukrajiny můžete donést i na Kotlasku (Nad Kotlaskou I., Praha 8). Vždy v úterý 10,00 – 20,00 nebo ve středu 12,00 – 18,00. A co je právě potřeba? Spacáky, čelovky, baterie a plynové ohřívače (těch je potřeba momentálně nejvíc), zdravotnický materiál v menším množství (obvazy, desinfekce, rukavice, termofolie, sterilní krytí), základní léky (Ibalgin, Paralen, Endiaron, černé uhlí, hroznový cukr, magnézium), hygienické potřeby (zubní pasty, kartáčky, dámské potřeby, inkontinenční pomůcky, kapesníky, toaletní papír, mýdla, šampony, desinfekci na ruce, dětské pleny), z jídla pouze hroznový cukr, čokoládu a dětskou výživu (mléko, příkrmy, kapsičky), jiné jídlo prosíme ne. Žádné oblečení momentálně nepřijímají.

Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Zveřejněno: 28.02.2022
Vytisknout