Kdo jsem. Bohumil Hrabal: spisovatel – Čech – Středoevropan

Bohumil Hrabal v libeňském domě Na Hrázi číslo 24 s vlastními „posmrtnými“ maskami, asi květen 1953, Literární archiv Památníku národního písemnictví (Kdo jsem. Bohumil Hrabal)Dne 3. února 2017 uplyne dvacet let od úmrtí Bohumila Hrabala, který nešťastně zahynul po pádu z okna Nemocnice Na Bulovce. K připomenutí odkazu jednoho z největších českých autorů 20. století bude v Grabově vile ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví zpřístupněna výstava s názvem „Kdo jsem. Bohumil Hrabal: spisovatel – Čech – Středoevropan“. Otevřena pro veřejnost bude od 3. února do 5. března 2017 každý den mezi 10.00 a 18.00 hod. Vstup je zdarma.

„Je všeobecně známo, že život Bohumila Hrabala je nerozlučně spjat s Libní, kde strávil nemalou část svého života a kterou měl velmi rád. Tím větší čest pro nás je prezentovat jeho tvorbu,“ říká radní pro kulturu Jana Solomonová (ANO).

Přestože dům v ulici Na Hrázi 326/24, kde Hrabal strávil 23 let svého života, byl již zbourán, památka Bohumila Hrabala je i nadále v těchto místech oslavována malbou od malířky Svatošové, která ozdobila hrabalovským tématem velkou plochu u východu z metra Palmovka.

Výstava v Grabově vile prezentuje život a dílo Bohumila Hrabala nejprve v poměrně tradiční, domácímu publiku dobře známé, podobě, kdy je Hrabal vnímán jako svérázná osobnost, jehož dílo oslovilo široké čtenářské vrstvy a které se poté nerozlučně spojilo i s filmovým světem. Výstava též odhaluje některé souvislosti z autorova života, které dosud nebyly veřejně známy.

Koncepce výstavy je založena na třech oddílech spjatých s geografickými a do jisté míry i symbolickými prostory:
  • Libeň
  • Čechy a Morava
  • střední Evropa
V rámci výstavy je zachycen „zrod spisovatele“ v prostředí pražské periférie, autorův život i jeho úzké vazby na domácí literární tradici, nastíněny jsou také souvislosti jeho života a díla, které z něj činí i výrazného reprezentanta kultury střední Evropy. Zachycen je proto například i ohlas Hrabalových knih v německojazyčném prostředí či v Polsku a Maďarsku.

Součástí panelové výstavy jsou i tisky, které jsou doplněny trojrozměrnými exponáty a video-materiálem. „K výstavě proběhne ve čtvrtek 16. února od 17.00 také komentovaná prohlídka, na kterou bych tímto všechny ráda pozvala,“ doplňuje radní Jana Solomonová (ANO).
Na komentovanou prohlídku je nutná rezervace na pavla.tomsikova@praha8.cz, tel.: 222 805 112.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Bohumil Hrabal zamyšlený, foto Milan Jankovič (Kdo jsem. Bohumil Hrabal) Na procházce v okolí Kerska, foto Milan Jankovič (Kdo jsem. Bohumil Hrabal) Večerní kurs, koláž Bohumila Hrabala, Literární archiv Památníku národního písemnictví (Kdo jsem. Bohumil Hrabal)

Kdo jsem. Bohumil Hrabal, od 3. února do 5. března 2017, Grabova vila

Zveřejněno: 12.01.2017   |   Aktualizováno: 27.01.2017
Vytisknout