Zahrádkářská kolonie na Libeňském ostrově se otevírá veřejnosti

Komunitní zahrana Libeňský ostrovZahrádkářská kolonie na Libeňském ostrově začala v poslední době pořádat a připravovat řadu aktivit vedoucích k otevírání se občanské veřejnosti. Jednou z hlavních oblastí je pořádání řady vzdělávacích a zábavních akcí pro děti, jako je například zahrádkářský příměstský tábor. Druhou oblastí je rozšiřování ploch využitelných dalšími zájemci z řad občanů Prahy 8, které bude letos výrazně podpořeno díky projektu komunitní zahrady.

„Z těchto aktivit lze jednoznačně vyčíst pozitivní trend rozvoje zahrádkářské kolonie vedoucí k většímu otevírání se veřejnosti, které je dle mého názoru naprosto klíčové pro dlouhodobou podporu zahrádkářských kolonií a zároveň velmi přínosné pro mnohé skupiny občanů jako jsou rodiny s dětmi či senioři. Věřím, že tento pozitivní trend bude i nadále pokračovat,“ konstatuje předseda Komise pro životní prostředí Vít Céza. Zástupce starosty Petr Vilgus k tomu dodává: „Zahrádkářské kolonie v Praze už dávno nefungují jen jako místo pro pěstování ovoce a zeleniny. Jsou to místa setkávání a komunitního života. Městské děti zde získávají kladný vztah k přírodě a cvičí si manuální zručnost. Kolonie jsou užitečnou součástí života moderního města.“

V květnu letošního roku bude po roce příprav uvedena do provozu nová komunitní zahrada na Libeňském ostrově, kterou v rámci dobrovolných brigád vybudovali zahrádkáři ze 46. a 47. ZO ČZS. Až dvaadvaceti dalším rodinám tak bude umožněno si pěstovat na svém záhonku a především trávit aktivně volný čas v příjemném prostředí u Vltavy. Kromě záhonků budou mít členové této komunitní zahrady k dispozici také odpočinkovou zónu, pitnou vodu, elektřinu, kompost, WC, kůlnu na nářadí a gril. Drobné zahradnické nářadí včetně posezení zajistili zahrádkáři sami mezi sebou. Zahrádkáři si zároveň připravili pro členy komunitní zahrady několik workshopů, které povedou zkušení pěstitelé z jejich řad. V případě zájmu o záhonek kontaktuje zástupce zahrádkářské kolonie na emailu: zzzkopecka@seznam.cz.
Příměstský tábor
Ve dnech 3. 8. až 7. 8. proběhne letní příměstský tábor pro děti v prostorech této zahrádkářské kolonie. Program tábora bude probíhat každý den od 8.00 do 16.30. Pořádá ho 46. ZO Českého zahrádkářského svazu ve spolupráci s neziskovou organizací Fond Sidus pro „školáky“ z Prahy 8 od pěti do dvanácti let. Na děti čeká dobrodružný týden plný zábavy a poznání, v rámci kterého budou rozvíjet svou kreativitu a sportovní vlohy, seznámí se s mnoha novými kamarády a pražskou přírodou. Připraveny budou jak sportovní, tak výtvarné aktivity, jízda na lodích či pěstování zeleniny a květin. Podrobné informace získáte na www.fondsidus.cz.

V budoucnu by se na našich webových stránkách měly objevit rozšířené informace o podobných nabídkách neziskových organizací.
Zveřejněno: 14.05.2015