Libeňské slavnosti a odhalení instalace Dívka s kolem

Na nádvoří základní školy B. Hrabala má od neděle 4. září netradiční uměleckou instalaci Jindřiška Nováková, nejmladší zavražděná pomocnice výsadku Anthropoid. Oficiální odhalení se uskutečnilo v rámci Libeňských slavností, které nabídly hudební či taneční vystoupení nebo ukázky tradičních řemesel.

Jindřiška 27. května 1942 odklidila kolo, na kterém prchal Jan Kubiš, jeden ze strůjců útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. I proto byl památník nazván Dívka s kolem. Dílo se skládá z mnoha obručí, mezi kterými jsou nataženy dráty, takže každá zvlášť připomíná cyklistická kola. Spolu jsou spojeny tak, aby vytvářely kouli. Na vrcholu sedí železný obrys dívky s rukou nataženou k nebesům. Autor vítězného návrhu Lukáš Wagner vycházel dle svých slov z dobových pramenů historie dívky s kolem, jakým způsobem se to stalo.

"Dílo představuje kontrast mezi statečností čtrnáctileté dívky a zrůdným násilím německých nacistů," uvedl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

„Bylo to neuvěřitelně emotivní pozdně odpolední zadostiučinění. Díky všem, kteří se ho v nebývalém počtu zúčastnili. Jindřiška pro nás navždy zůstane nedostižným vzorem hrdinství a sebeobětování,“ dodal radní Michal Švarc (Patrioti).

Památník je v těsném sousedství pamětní desky připomínající, že Jindřiška Nováková právě do této školy chodila. Celá rodina Novákových byla zatčena 9. července 1942 a vězněna v Praze na Karlově náměstí, kde byli všichni podrobováni krutým výslechům. Nacistický soud je 29. září 1942 v nepřítomnosti odsoudil k trestu smrti, a to včetně čtrnáctileté Jindřišky, což odporovalo i tehdy platným německým zákonům. Dne 22. října 1942 byli deportováni do Mauthausenu a zde o dva dny později zavražděni střelou do týlu. Jindřišku kulka zasáhla ve 12.30..

Praha 8 si letos připomněla 80. výročí útoku československých parašutistů na Heydricha 27. května rekonstrukcí útoku. Uskutečnila se v zatáčce u Památníku Anthropoid v Praze 8 - Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny, kde se také konal vzpomínkový akt a slavnostní přehlídka vojáků a civilistů v dobovém oblečení a historické vojenské techniky.
 
Nelítostnému nacistovi a spoluautorovi takzvaného konečného řešení židovské otázky Heydrichovi se osudnou stala silnice pod Vychovatelnou v Libni, kudy téměř každý den projížděl. Heydrich útok přežil, ale nečistoty zanesené do ran vedly k sepsi. Zemřel o pár dní později 4. června 1942. Nacisté v odvetě vyhladili obce Lidice a Ležáky a popravili mnoho odbojářů a lidí, kteří jim pomáhali. Kubiš s Gabčíkem a dalšími spolubojovníky zemřeli 18. června po boji, když se odmítli vzdát a opustit vyzrazený úkryt v kryptě kostela svatých Cyrila a Metoděje v Praze.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Libeňské slavnosti a odhalení instalace Dívka s kolem

Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 05.09.2022
Vytisknout