Komunitní zahrady v Praze 8

Městská část Praha 8 podpoří založení komunitních zahrad v Praze 8. Ve spolupráci s organizací Kokoza, o.p.s. vás zveme k sousedskému pěstování, které nyní pilotně spouštíme.

Pokud máte zájem:
  • Navrhněte místa, která chcete společně se sousedy zkultivovat a osázet
  • Přihlaste se do 30. dubna 2018 prostřednictvím DOTAZNÍKU ZDE (odkaz na stránky docs.google.com)
  • Máte-li dotazy, ozvěte se nám na mail komunitnizahrady@praha8.cz

Proč městská část podporuje vznik komunitních zahrad?

O městské zahradničení je mezi lidmi zájem, často se vznik komunitních zahrad vyskytuje v požadavcích občanů na rozvoj městské části. Nejde jen o samotné pěstování, ale tato aktivita pomáhá vylepšovat sousedské soužití a předává dětem schopnost něco pěstovat a o něco se starat. A v neposlední řadě také získává konzument informace o původu jídla.

Proč spolupráce pravě s Kokozou?

Je to sociálně prospěšný podnik, který dává pracovní příležitosti lidem s duševním onemocněním. Kromě komunitních zahrad se Kokoza věnuje tématům kompostování či pěstování ve městě. www.kokoza.cz, www.komunitnizahrady.cz

Jak taková komunitní zahrada může vypadat?
Může jít o menší bylinkový záhon, zkultivování zanedbaného vnitrobloku nebo tzv. vyvýšené záhony, které lze postavit i na betonové ploše. Pro ukázku se můžete podívat na některé příklady z jiných městských částí:
Komunitní zahrada Komunitní zahrada Pankrác

Jaký pozemek mohu do výzvy poslat?

Může jít o vnitroblok domu či nevyužívaný pozemek. Se zahradou musí souhlasit majetek pozemku. Pokud je pozemek ve správě městské části Praha 8 nebo hlavního města Prahy, vhodnost umístění zahrady bude muset posoudit příslušný odbor. Ale o to se už postaráme my.

S čím konkrétně mi Praha 8 pomůže, pokud se do projektu přihlásím?
Praha 8 bude financovat nákup základního vybavení zahrady včetně prvních rostlin. Samotné sázení a instalace zahrady proběhne svépomocí. Provoz zahrady si pak již musí zajistit zahradníci sami.

Jaké projekty budou mít přednost?
Prioritně budou podpořeny jedlé zahrady, které zajistí udržitelnost zahrady do dalších let a které budou otevřeny co největší skupině sousedů.

V Praze 8 již některé komunitní zahrady fungují. Jejich přehled naleznete zde (odkaz na docs.google.com). Pokud seznam není úplný, budeme rádi za doplnění.

Projekt je realizován pod záštitou radní MČ Praha 8 Hany Matoušové.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


(Kliknutím na obrázek se dostanete na dotazník na stránkách docs.google.com)
Komunitní zahrady v Praze 8
Zveřejněno: 18.04.2018   |   Aktualizováno: 20.04.2018
Vytisknout