Zeptejte se

Zasláním příspěvku souhlasíte s podmínkami uveřejňování.

Vážení občané, máte-li dotaz týkající se chodu městské části Praha 8 nebo Úřadu městské části Praha 8, napište nám. Vaše dotazy budou zodpovězeny příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 8. Zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Zodpovídány nebudou příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, komerčního charakteru, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy.

Dotazy jsou spolu s odpověďmi zveřejňovány na této stránce. Zveřejňovány jsou pouze příspěvky, které neporušují zmíněná pravidla.

Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, případně týká-li se širšího a komplexnějšího tématu, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu nebo osobně po sjednání schůzky.

Zasláním příspěvku poskytujete právo k jeho používání či reprodukování.

 

Téma Řadit podle data
Vyhledávání:

Vložit otázku do tohoto tématu

*
*
 
*
Odečtěte od sebe čísla osm a dva
 
 

Zodpovězené dotazy pro toto téma


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Přístřešky MHD (Magdaléna Nesvadbová 28.11.2022 14:32) – Ostatní
  Sdílet
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je možné, že V Praze 8-Bohnicích již podruhé v krátké době měníte přístřešky na zastávkách MHD a v Praze 8-Čimicích se tak ještě nestalo? Stále tam stojí ty staré, asi bych řekla socialistické. Děkuji za odpověď
 • Otázka: Voličský průkaz - prezidentské volby 2023 (Eliška Daňková 13.10.2022 21:06) – Ostatní
  Sdílet
  Dobrý den, na webu městské části Praha 8 je uvedeno, že žádost o voličský průkaz je, cituji: "Formulář Žádost o voličský průkaz se zveřejňuje vždy po vyhlášení voleb v oblasti Občan –> Volby (dle typu voleb)." Termín konání prezidentských voleb je již několik týdnů vyhlášen, ale formulář není stále k dispozici. Děkuji za jeho zveřejnění.
  • Odpověď: (14.10.2022 13:20)
   Dobrý den,

   na vydávání voličských průkazů pro prezidentské volby 2023 je ještě brzy. Obecné informace k těmto volbám budou na webových stránkách Prahy 8 k dispozici již příští týden.

   S pozdravem

   oddělení komunikace, vnějších vztahů a infocentra
   odbor kancelář starosty (OKS)
 • Otázka: Občanský průkaz a vyzvedávání léků (Pavlík Stanislav 05.10.2022 12:50) – Ostatní
  Sdílet
  Dobrý den, nevím jestli jsem tak zvaně na správné adrese, ale mám problém a nevím na koho se mám obrátit. Jde o to, že si nemohu vyzvednout erecepty na občanský průkaz, prostě nejsem v systému. Nevíte prosím, v čem je problém? Děkuji předem za odpověď. Pavlík Stanislav
  • Odpověď: (06.10.2022 12:02)
   Vážený pane Pavlíku,

   z Vašeho dotazu není zřejmé v jakém systému jste nebyl ztotožněn. Jestliže máte vydán občanský průkaz, je evidentní, že v agendovém informačním systému evidence obyvatel jsou údaje o Vaší osobě vedeny, neboť z této evidence se  využívají údaje pro vydání občanského průkazu.
   Kontaktujte mě, prosím,  na tel. č. 222 805 585, abychom si mohli upřesnit všechny potřebné informace k dořešení tohoto problému.

   S pozdravem

   vedoucí oddělení evidence obyvatel a osobních dokladů
   odbor občansko-správní (OSO)
 • Otázka: Zmena prijmeni (Randy Johnsonova 04.10.2022 10:22) – Ostatní
  Sdílet
  Dobry den, Chtela bych si zmenit prijmeni z Johnsonova na Johnson. Je li mozno, co k tomu budu potrebovat, jak to provest? Dekuji Randy Johnsonova 604608170
  • Odpověď: (05.10.2022 10:26)
   Vážená paní Johnsonová,

   ve Vámi uvedeném případě se nejedná o změnu příjmení, ale o žádost o uvedení Vašeho stávajícího příjmení Johnsonová v mužském tvaru – tedy Johnson, což je samozřejmě možné. Bohužel jste neuvedla jaký je Váš rodinný stav (svobodná, vdaná, rozvedená, vdova). Žádost o uvedení svého příjmení můžete podat u kteréhokoliv matričního úřadu s tím, že prokážete svoji totožnost občanským průkazem a předložíte originál svého rodného listu, jste-li svobodná, nebo originál svého oddacího listu, jste-li vdaná nebo rozvedená. Pokud požádáte o uvedení svého příjmení v mužském tvaru u matričního úřadu, u kterého není příslušná matriční událost (narození nebo uzavření manželství) zapsána, postoupí ji tento matričnímu úřadu, u něhož matriční událost zapsána je. Příslušný matriční úřad pak provede dodatečný záznam do příslušné matriční knihy a následně vydá nový matriční doklad (rodný list nebo oddací list). Podání žádosti o uvedení příjmení v mužském tvaru nepodléhá zaplacení správního poplatku. Pokud jste svobodná a chtěla byste věc řešit u zdejšího odboru, kontaktujte, prosím, kolegyně z matriky narození na tel.: 222 805 564, pokud jste vdaná nebo rozvedená, kontaktujte, prosím, kolegyně z matriky manželství na tel.: 222 805 562.

   S pozdravem a přáním pěkného dne

   vedoucí oddělení matriky
   občansko-správní odbor (OSO)
 • Otázka: kontejnery pro tříděný odpad (Hansa Basjuková 26.09.2022 21:01) – Ostatní
  Sdílet
  Dobrý večer, co se stalo s kontejnerami v ulici U školských
  nebo Měšťanských zahrad v Kobylisích? Najednou zmizely a dost hodně tady chybí
  • Odpověď: (03.10.2022 13:10)
   Dobrý den,

   stanoviště tříděného odpadu bylo v roce 2021 administrativně zrušeno na základě požadavku vlastníka pozemku (Ministerstvo vnitra ČR), který nedal souhlas s umístěním stanoviště na pozemku parc. č. 557/16, k. ú. Kobylisy a ve spolupráci s odborem dopravy ÚMČ P8 nebylo nalezeno v dané oblasti vhodné místo k umístění stanoviště tříděného odpadu. Dále doporučujeme zvážit zřízení domovního stanoviště tříděného odpadu. Bližší informace najdete zde https://www.praha8.cz/Domovni-stanoviste-trideneho-odpadu

   S pozdravem

   Oddělení kontroly ovzduší, odpadů a správních činností
   Odbor životního prostředí (OŽP)
 • Otázka: Odstranění kontejnerů (Jana 22.09.2022 21:09) – Ostatní
  Sdílet
  Dobrý den, mám dotaz, proč byly odstraněny kontejnery na tříděný odpad v ulici U Školské zahrady? Zároveň se chci zeptat, zda budou umístěny na jiné místo, či jsou opravdu zrušeny? Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (27.09.2022 15:17)
   Dobrý den, 

   stanoviště tříděného odpadu v ulici U Školské zahrady bylo zrušeno na základě požadavku vlastníka pozemku (Ministerstvo vnitra ČR), který nedal souhlas s umístěním stanoviště na pozemku parc. č. 557/16, k. ú. Kobylisy a ve spolupráci s odborem dopravy ÚMČ P8 nebylo nalezeno v dané oblasti jiné vhodné místo k umístění stanoviště tříděného odpadu. 
   V souvislosti s tímto doporučujeme zvážit zřízení domovního stanoviště tříděného odpadu. Bližší informace najdete v odkazu zde https://www.praha8.cz/Domovni-stanoviste-trideneho-odpadu

   S pozdravem

   pověřena vedením oddělení kontroly ovzduší, odpadů a správních činností
   odbor životního prostředí (OŽP)
 • Otázka: Výkopové práce (Nikola 14.09.2022 10:11) – Ostatní
  Sdílet
  Dobrý den, chci se zeptat, proč v jsou v ulici Gdaňská značení o zákazu zastavení kvůli výkopovým pracím od 12.8.2022 a již třetí den se tam nic neděje? Viz. foto v příloze, focené dne 14.9.2022. Lidé zbytečně přicházejí o parkovací místa a musejí tedy, zcela nesmyslně, parkovat na hlavní silnici Lodžská, která je kvůli tomu zúžena do jednoho pruhu.
  Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (19.09.2022 15:00)
   Vážená paní Nikolo,

   kontaktovali jsme zástupce stavby, který přislíbil sjednání okamžité nápravy – upravení reálných termínů vyparkovaní na podtabulkách E13, umístěných pod dopravním značením B28 (zákazy zastavení). Práce se bohužel zpozdily kvůli vydatným dešťům v minulém týdnu. 

   Jen pro informaci, parkování v ul. Lodžská nemá s touto akcí nic společného, ale bylo samostatně stanoveno jako trvalá místní úprava právě z důvodu navýšení parkovacích stání.

   S pozdravem

   vedoucí oddělení silničního správního úřadu
   odbor dopravy (OD)
 • Otázka: Kontejner na odpad - TetraPak obaly (Pavel 01.08.2022 20:56) – Ostatní
  Sdílet
  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat co se stalo s kontejnerem, který byl určený na obaly od mléka, pití apod.. tzv tetra pak v ulici Pod Plynojemem vedle plastů, skla atd. Kontejner asi před měsícem zmizel, tak nevím jestli obaly nyní házet do směsného odpadu nebo bude přistaven nový. Děkuji
  • Odpověď: (09.08.2022 13:18)
   Dobrý den,

   nádoba bude ze strany svozové společnosti přistavena v tomto týdnu. 

   S pozdravem

   Oddělení kontroly ovzduší, odpadů a správních činností
   Odbor životního prostředí (OŽP)
 • Otázka: Parkování ukrajinských vozů (Veronika 02.08.2022 19:30) – Ostatní
  Sdílet
  Dobrý den, chci se zeptat, zda je konečně možné, aby chodili po Karlíně a Libni policisté a pokutovali, případně botičkovali auta z UA, kteří zabírají rezidentní místa bez parkovací karty? Stovky aut nám ty místa blokuje a parkují si doslova i v parku a na místech, kde se parkovat nesmí. Pokud nemají parkovací kartu, ať parkují na Černém Mostě zdarma. Na Praze 1 už vozům dávají botičky. U nás bohužel zatím bez šance.
  • Odpověď: (09.08.2022 10:55)
   Vážená paní Veroniko, 

   kontrola oprávněnosti parkování v zónách placeného stání probíhá pravidelně monitorovacími vozy. 
   I pro válečné uprchlíky z Ukrajiny platí, že pokud chtějí parkovat v ZPS, musí si, za splnění stanovených podmínek, zaregistrovat parkovací oprávnění. Taková parkovací oprávnění pro vozidla válečných uprchlíků průběžně registrujeme. Další možností je, jako u každého, zaplatit si návštěvnické parkovné prostřednictvím virtuálních parkovacích hodin nebo parkovacího automatu. Nelze paušálně tvrdit, že váleční uprchlíci parkují bez platného parkovacího oprávnění. Máte-li taková konkrétní podezření, kontaktujte přímo Městskou policii hl. m. Prahy: Městská policie Praha 8 - operační středisko: 222 02 5556; 222 02 5557, případně linka 156 a to i v případě, kdy parkují, jak v uvádíte:  „i v parku a na místech, kde se parkovat nesmí“.

   Část dotazu, která se týká přímo činnosti Městské policie hl. m. Prahy, předáváme k vyjádření přímo MP. 

   S pozdravem 

   Michal Komenda
   pověřený vedením odboru dopravy (OD)
   e-mail: michal.komenda@praha8.cz


   Dobrý den,

   dopravu v klidu a neoprávněné parkování motorových vozidel řeší naši strážníci na Praze 8 zcela běžně. Hlídková činnost je prováděna od Florence, přes Libeň až po Březiněves jak strážníky okrskáři, tak autohlídkami. Mimo naši kontrolní činnost zde projíždějí vozidla firmy ELTODO, která kontrolují všechny ulice se zpoplatněným parkováním, kde jsou modré zóny a parkovací automaty. V evidenci CEP (centrální registr přestupků) je za poslední období jen na Praze 8 od března do července počet 298 řešení vozidel s ukrajinskou registrační značkou pro porušení zákona, především v dopravě v klidu (stání vozidel v rozporu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích), z toho byl třináctkrát realizován odtah vozidla. 
   Vzhledem k tomu, že se již delší dobu přestupkové jednání oznamuje taktéž elektronicky příslušnému správnímu orgánu, nejsou za stěrači vozidel vidět tzv. parkovací lístky, tudíž občané mohou nabýt dojmu, že strážníci MP situaci na místě neřeší. Samozřejmě jsme si vědomi toho, že nejlepší je mít strážníky na všech problémových místech. Četnost kontrol a působení v oblasti Praha 8 je také odvislá od provozních a personálních možností. 
   Samotný odtah vozidla je výrazným zásahem do výkonu vlastnického práva. Proto je přesně specifikováno, z jakých důvodů může policista, nebo strážník odtah nařídit. Vozidlo musí tvořit překážku silničního provozu, respektive ohrožovat jeho bezpečnost a plynulost (například křižovatka, přechod pro chodce), nebo stát v zónách, kde je parkování umožněno jen po uhrazení místního poplatku. Také v případě stání na vyhrazených místech a parkovištích, nebo blokování vjezdu či výjezdu apod. 
   Pokud vozidlo nebrání v provozu na pozemních komunikacích (netvoří překážku) dle zákona o provozu na pozemních komunikacích, ani nestojí na vyhrazeném parkovišti, nelze nařídit odtažení vozidla. TPZOV (technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla - tzv. botička) je používána v určitých případech, kde není zákonem požadována objektivní odpovědnost provozovatele vozidla.
   Dále informace k vozidlům s ukrajinskou registrační značkou: osobám, které utíkají před válkou na Ukrajině (dále jen UA), Hlavní město Praha poskytuje mimo jiné možnost parkování na území města. Tyto osoby mohou využít uliční parkování v zónách placeného stání stejně jako rezidenti. Žadatelům se vydává rezidentní parkovací oprávnění na základě žádosti.

   Podmínky výdeje parkovacího oprávnění:
   a) Fyzická osoba (žadatel) musí být držitelem platného víza za účelem strpění pobytu, nebo záznamu o udělení víza za účelem strpění, který je občanovi Ukrajiny v souvislosti s ozbrojeným konfliktem zapsán do cestovního dokladu, nebo na hraniční průvodku, pokud není držitelem cestovního dokladu. 
   b) Fyzická osoba musí mít místo přechodného pobytu ve vymezené nárokové (resp. rezidentní) oblasti ZPS. Místo přechodného pobytu je nutné ověřit v registru obyvatel.

   Právní vztah k vozidlu se dokládá: 
   I. technickým průkazem vozidla: kontroluje se shoda jména žadatele o POP a vlastníka vozidla. 
   II. nebo čestným prohlášením, ve kterém žadatel potvrdí, že je oprávněným uživatelem daného vozidla. Používá se v případech, kdy s vozem do ČR přijela jiná osoba než vlastník vozidla. d) Musí být zaplacena cena sjednaná za stání silničního motorového vozidla (dle běžného ceníku parkovacích oprávnění). 
   Z výše uvedeného vyplývá, že vozidla která toto nesplňují jsou řešena stejně jako ostatní (neparkují zde zdarma, jak se občané domnívají). V každém případě kdykoliv bude paní Veronika svědkem protiprávního jednání, lze nám toto oznámit prostřednictvím L156 (Centrální operační středisko pro celou Prahu), odkud je věc předána na příslušné Obvodní ředitelství, nebo zavolat přímo na operační středisko OŘ MP Praha 8, tel: 222 025 556-7. Naše hlídky se na místo dostaví vždy během několika minut a oznámení budou řešit dle zákona a svých pravomocí a zejména je budou řešit v době, kdy k přestupkovému jednání fakticky dochází. Také lze oznámit protiprávní jednání Policii ČR na L158.

   Za podnět Vám děkujeme.

   S pozdravem

   Pavel Novák
   odborný referent kontroly
   Městská policie Hl. m. Prahy
   Obvodní ředitelství MP Praha 8
   Nekvasilova 625/2, Praha 8
   tel.: +420 222 025 546
 • Otázka: Stavba, plynovod? (Tomáš Vávra 08.07.2022 11:42) – Ostatní
  Sdílet
  Dobrý den, od 11.7.22 bude v ulici K Ládví ( vedle garáží) omezen provoz ohledně nějaké stavby a nebo údržby plynového vedení ? Mohu poprosit informaci o jakou stavbu se jedná a nebo co zde bude probíhat ? Děkuji za odpověď a s pozdravem Tomáš Vávra.
  • Odpověď: (20.07.2022 10:17)
   Vážený pane Vávro,

   jedná se o akci „Stavební úpravy VTL plynovodu DN 350/100, trasa č. 103“, Dolní Chabry – Čimice, Praha 8“. Opatření obecné povahy bylo vyvěšeno na úřední desce MČ Praha 8 v termínu 2. 6. 2022 – 20. 6. 2022. Investorem akce je Pražská plynárenská Distribuce, a. s. 

   S pozdravem 

   vedoucí oddělení silničního správního úřadu
   odbor dopravy (OD)