Zeptejte se

Zasláním příspěvku souhlasíte s podmínkami uveřejňování.

Vážení občané, máte-li dotaz týkající se chodu městské části Praha 8 nebo Úřadu městské části Praha 8, napište nám. Vaše dotazy budou zodpovězeny příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 8. Zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Zodpovídány nebudou příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, komerčního charakteru, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy.

Dotazy jsou spolu s odpověďmi zveřejňovány na této stránce. Zveřejňovány jsou pouze příspěvky, které neporušují zmíněná pravidla.

Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, případně týká-li se širšího a komplexnějšího tématu, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu nebo osobně po sjednání schůzky.

Zasláním příspěvku poskytujete právo k jeho používání či reprodukování.

 

Téma Řadit podle data
Vyhledávání:

Vložit otázku do tohoto tématu

*
*
 
*
Odečtěte od sebe čísla osm a jedna
 
 

Zodpovězené dotazy pro toto téma


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Zápis do první třídy (M. Nováková 02.03.2022 14:30) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den, ráda bych nechala zapsat dítě k docházce do jiné ZŠ než je spádová. V případě, že nebude do této školy přijato, má spádová škola povinnost dítě přijmout i po termínu zápisu či je třeba podat přihlášku na obě školy a dostavit se k zápisu? Děkuji! M. Nováková
  • Odpověď: (03.03.2022 14:51)
   Vážená paní Nováková, 

   preferoval bych variantu podat přihlášku k základnímu vzdělávání jak na školu vybranou, nespádovou, tak na školu spádovou. V případě, že byste se nedostali na školu vybranou, tak místo ve spádové máte jisté. Zároveň bych poprosil o informování škol, do které nastoupíte, pokud byste byli přijati v obou. 

   S pozdravem

   vedoucí odboru školství (OŠ)
 • Otázka: Nebezpečný dětský prvek (Barbora Pochmanová 05.01.2022 20:03) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den ráda bych se zeptala kdo zpravuje hřiště v parku pod korábem. Chtěla bych take nahlásit nebezpečný dětský prvek!!!!jedná se o prolézačku se skluzavkou. Jedna z jejích plošin se začíná trhat a hrozí že se děti příborů dolů na zem....co se s tím dá dělat ? V priloze zasílám obrázky prolézačky.
  Děkuju moc
  Barbora Pochmanová
  • Odpověď: (26.01.2022 15:49)
   Vážená paní Pochmanová,

   hřiště spravuje Úřad městské části Praha 8, odbor životního prostředí. Počínající závada byla zajištěna. Podlážky na tomto herním prvku jsou v letošním roce určeny k výměně. Děkujeme za Váš podnět.

   S přáním hezkého dne

   oddělení správy městské zeleně
   odbor životního prostředí (OŽP)
 • Otázka: Digitalizace školek (Jiří Novotný 04.10.2021 10:31) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den,
  rád bych se zeptal, zda MČ Praha 8 zvažuje digitalizaci školek, které zřizuje, například přes aplikaci https://www.twigsee.com/ ?

  Myslím, že je moderní a praktické mít způsob komunikace mezi školkou a rodiči digitalizovaný a nespoléhat se na papíry všemožně rozvěšené po nástěnkách atp. Navíc aktuálně důležité informace jako např. karantény tříd a dětí, lze velmi snadno rozeslat přes aplikaci rodičům, aniž by paní ředitelka a učitelky manuálně obvolávaly rodiče. A o sdílení fotek z aktivit ve školce ani nemluvím. Jako rodič mám prostě velmi málo informací o tom, jak se syn ve školce zapojuje a co dělá. Podobné aplikace by nám pomohla mít lepší přehled a rychlejší komunikaci. Dále omluvenky a různé další agendy by se značně zjednodušily. Nehorouji za jednu konkrétní aplikaci, nemám na ní žádný finanční zájem, jde mi o obecný trend digitalizace a tato aplikace mi posloužila jako příklad.

  Děkuji Vám za odpověď.

  S pozdravem
  Jiří Novotný
  • Odpověď: (05.10.2021 14:48)
   Vážený pane Novotný, 

   Městská část Praha 8 je zřizovatel 24 mateřských škol. Řada z nich, jako například MŠ Štěpničná – viz. http://msstepnicna.cz/  nebo MŠ Na Korábě – viz. http://www.msnakorabe.cz/  již podobné aplikace používají dávno. 

   Každá školka je samostatný právní subjekt, příspěvková organizace, popř. součást subjektu základní a mateřské školy. O jednotné, centrální „digitalizaci“ se v tuto chvíli neuvažuje. 

   Děkuji, klidný den. 

   vedoucí odboru školství (OŠ)
 • Otázka: Zřozování školek v oblasti Libně/Palmovky (Milan Berta 30.06.2021 17:33) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den přeji, plánuje se prosím zřízení nových školek v oblasti Palmovky, prosím?

  Školka bude brzo chybět zvýšením poprávky rodičů.
  Letos byly nejmladší děti nabírané do MD Sokolovská o rok starší (5) než děti nabírané před rokem (4). V oblasti je nová výstavba kolem stovky nových bytů (Palmlvka-Zenklova, u Invalidovny, u Rustonky, vedle Libeňského mostu), ale nenyvyšuje se kapacita další sociální infrastruktury: mateřské školy, školy, hřiště.

  S úctou
  Milan Berta
  • Odpověď: (12.07.2021 15:32)
   Vážený pane, 

   problematikou kapacity mateřských škol, zřizovaných Městskou částí Praha 8, hlavně v oblasti Karlína a Libně, se bude v září zabývat komise RMČ pro školství – viz  https://www.praha8.cz/Komise-pro-skolstvi-2018-2022.html 
   Zároveň bych chtěl uvést na pravou míru informaci ohledně přijímání dětí v MŠ Sokolovská, kterou zmiňujete. Bezprostředně po skončení letošního zápisu bylo poslední přijaté dítě s datem narození cca prosinec 2017. Po skončení správního řízení a vyřešení duplicit se toto datum posunulo až na duben 2018. Tudíž v tuto chvíli byly přijaty – k 1/9 2021 - všechny děti s trvalým pobytem na území MČ Praha 8 a ve věku 3 roků, 4 měsíců a starší. Zároveň předpokládám, jako každý rok, že během konce srpna a během měsíce září 2021 dojde k dalšímu posunu tohoto data. 

   Děkuji, klidný den.

   vedoucí odboru školství (OŠ)
 • Otázka: Písek na dětském hřišti Řešovská (Věra Vokálová 10.05.2021 9:09) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den, velmi mě těší, že byl vyměněn písek na dětských hřištích. Na dětském hřišti Řešovská v ploše mořského písku byl ale použit naprosto nevhodný křemičitý písek, po kterém je vše zabarvené na bílo (včetně dítěte). Chtěla bych se zeptat, zda by bylo možné toto nějak napravit. Děkuji Vokálová V.
  • Odpověď: (14.05.2021 11:38)
   Vážená paní Vokálová,

   děkujeme za Váš podnět ohledně stavu veřejných zařízení. Na dětském hřišti Řešovská byl k dosypání dopadových ploch použit křemičitý písek z důvodu jeho fyzikálních vlastností, neboť při jeho použití nedochází k jeho tvrdnutí a v dopadových plochách se netvoří krusty. Samozřejmostí je i jeho použití z bezpečnostních důvodů, kdy při pádu dítě dopadne do měkkého písku, čímž se snižuje možnost zranění.   

   S pozdravem

   oddělení správy městské zeleně
   odbor životního prostředí (OŽP)
 • Otázka: Opatření proti COVID19 v MŠ Chabařovická (Jaroslav Macháček 17.02.2021 23:33) – Školství
  Sdílet
  Jaká byla přijatá epidemiologická opatření v mateřské škole MŠ Chabařovická 2 po výskytu onemocnění Covid19? Byly tyto informace zveřejněny, aby o tom věděli všichni rodiče? Děkuji.
  • Odpověď: (24.02.2021 12:13)
   Vážený pane Macháčku, níže zasíláme vyjádření ředitelky MŠ Chabařovická, paní Bc. Simony Brychta, které bylo s ohledem na Váš podnět adresováno mně jako vedoucímu odboru školství ÚMČ Praha 8.


   V případě výskytu Covid pozitivní osoby v MŠ jsme ve všech případech postupovali dle pokynů HS a zřizovatele školy ihned po nahlášení osoby zákonným zástupcem nebo zaměstnancem.
   Na základě kooperace s HS jsme obratem  i o víkendu,  informovali všechny dotčené osoby (pozn. rizikové kontakty a jejich zákonné zástupce) obvyklým způsobem individuálně telefonicky a e-mailem.
   Pokud byla vyhlášena karanténa třídy, informovali jsme i rodiče dětí z dané třídy, kterých se karanténa v inkriminovaném termínu netýkala.

   Preventivní opatření máme nastavená již od května 2020. Pravidelná dezinfekce všech prostor, dezinfekce hraček a omezení všech rizikových aktivit (pozn. zájmové kroužky, pěvecký sbor, divadelní představení v MŠ, tvořivé dílny s rodiči i komunitní setkávání v rámci OP PPR, aj.). Do tříd přijímáme pouze děti zdravé.

   Mimořádný systém máme i u vydávání stravy. Provozní personál a i většina předškolních pedagogů školy nosí ochranu úst a nosu. Po závozu ochranných prostředků od zřizovatele užívají zaměstnanci převážně respirátory.

   Také se snažíme, aby do MŠ nevstupovali „třetí“ osoby, pokud musí, tak jen na nezbytně nutnou dobu (pozn. havárie vody). Totéž platí i pro rodiče v prostorách šaten (pozn. do tříd nemohou vstupovat). Zároveň je u vstupu do každé šatny dětí dávkovač pro dezinfekci rukou a je požadována ochrana úst a nosu. Bohužel s rodiči jsou tato opatření na bázi každodenního připomínání.

   Vnímáme, že tato doba je pro všechny složitá. Snažíme se poskytovat předškolní vzdělávání pokud možno v co nejvyšším standardu, jak jen to současná situace umožňuje.
   Nasazení provozních zaměstnanců i pedagogů je zapotřebí ocenit a podpořit. I před veškeré těžkosti a obavy se starají a vzdělávají naše nejmenší.

   Děkujeme za spolupráci a přejeme pevné zdraví

   Bc. Simona Brychta
   ředitelka školy
 • Otázka: Letní provoz MŠ (Tereza 05.01.2021 21:18) – Školství
  Sdílet
  Dobry den, chtela bych se zeptat jak bude v letosnim roce resen provoz skolek pres letni prazdniny? Loni bylo nutne dite prihlasit do konce ledna, ale letos jsem zatim nikde nedohledala zadne informace. Dekuji. T.
  • Odpověď: (07.01.2021 14:50)
   Vážená paní Terezo, 

   veškeré informace o letním provozu MŠ, zřizovaných Městskou částí Praha 8, budou zveřejněny nejpozději do konce ledna 2021. 

   Děkuji za pochopení. Klidný den.

   vedoucí odboru školství (OŠ)
 • Otázka: letní provoz MŠ (Pavla Prokopová 09.06.2020 12:10) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den, připojuji se k dotazům na letní provoz školek. Děti jsme museli hlásit do letního provozu s ohromným předstihem a v rámci situace s koronavirem se situace a plány na prázdninové hlídání u mnoha rodičů změnily. Jiná města/městské části v rámci nastalé mimořádné situace rozšiřují prázdninový provoz a to v kmenových školkách, aby se děti kvůli riziku nákazy zbytečně nemíchaly. I v naší MŠ rodiče toto diskutují a očekávají nějaký takový krok od městské části - např. provoz kmenové MŠ na celý červenec. Myslím, že by bylo vhodné vyjít občanům v tomto vstříc, rozpočet na toto by se určitě našel, např. z příjmů z daně z nemovitostí, kterou Praha 8 zvýšila letos na dvojnásobek původní výše. Můj dotaz tedy zní: plánujete se zeptat přímo rodičů přes jednotlivé MŠ, zda jim prázdninový provoz vyhovuje a zda neočekávají jiný rozsah či přesun do kmenových MŠ? Nebo podniknete nějaké jiné kroky ke změně? Děkuji.
  • Odpověď: (17.06.2020 14:28)

   Vážená paní Prokopová, 
    
   v rámci letního provozu bylo určeno 9 mateřských škol, kam přihlášení zákonní zástupci zasílali platby za školné a stravné tak, aby byly na účtu školky nejpozději do 31. března 2020.
   Pravděpodobně s ohledem na současnou nejistou situaci byl počet platících – s ohledem na minulá léta – enormní. Všech 9 mateřských škol je plně zaplněno, navíc u 4 z nich došlo k převisu platících, který nikdy v historii nebyl, tak jsme museli otevřít několik dalších tříd v dalších 4 mateřských školkách, abychom uspokojili všechny, kteří splnili podmínky.
   Zákonným zástupcům, kterým platba na účet školky dorazila 1. dubna a později, ji vracíme.
   Byl vyhlášen „stop- stav“ na jakékoliv další přijímání k letnímu provozu.
   Navíc jeden z rodičů  požádal dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, o anonymizované jednotlivé informace, kdy konkrétně kdo zaplatil školné a kdy stravné – jelikož měl podezření, že jsou přijati i někteří, co zaplatili po termínu. Což se nestalo.

   Více viz  https://www.praha8.cz/Letni-provoz-nasich-osmickovych-materinek-je-v-ramci-Prahy-zcela-jednoznacne-nejrozsahlejsi.html

   Pokud někdo v lednu žádost k letnímu provozu nepodal, a přesto by chtěl letní provoz využít, tak poslední možností oslovit mateřské školy, co budou mít letní provoz, aby Vás kontaktovali v případě, že některý ze zákonných zástupců, co zaplatili za své děti, již nyní oznámil, že nenastoupí. V tento moment je možné přijetí na letní provoz 2020.


   Děkuji. Klidný den.

   Mgr. Petr Svoboda
   vedoucí odboru školství (OŠ)
   e-mail: petr.svoboda@praha8.cz

 • Otázka: Prazdninovy provoz MŠ (Tereza Fremrova 27.05.2020 23:10) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda se bude vypisovat nahradni termin přihlášení k docházce do prázdninových školek. Přihlášení probíhalo již v lednu a my jsme se k žádnému termínu nepřihlásili.
  Bohužel jsme nepočítali se situací spojenou s dlouhodobým přerušením provozu mateřských škol a neocekavanym čerpáním dovolené v zaměstnání. Předem moc děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (08.06.2020 16:50)

   Vážená paní Fremrová, 

   v rámci letního provozu bylo určeno 9 mateřských škol, kam přihlášení zákonní zástupci zasílali platby za školné a stravné tak, aby byly na účtu školky nejpozději do 31. března 2020.
   Pravděpodobně s ohledem na současnou nejistou situaci byl počet platících – s ohledem na minulá léta – enormní. Všech 9 mateřských škol je plně zaplněno, navíc u 4 z nich došlo k převisu platících, který nikdy v historii nebyl, tak jsme museli otevřít několik dalších tříd v dalších 4 mateřských školkách, abychom uspokojili všechny, kteří splnili podmínky.
   Zákonným zástupcům, kterým platba na účet školky dorazila 1. dubna a později, ji vracíme.
   Byl vyhlášen „stop- stav“ na jakékoliv další přijímání k letnímu provozu.
   Navíc jeden z rodičů  požádal dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, o anonymizované jednotlivé informace, kdy konkrétně kdo zaplatil školné a kdy stravné – jelikož měl podezření, že jsou přijati i někteří, co zaplatili po termínu. Což se nestalo.

   Více viz  https://www.praha8.cz/Letni-provoz-nasich-osmickovych-materinek-je-v-ramci-Prahy-zcela-jednoznacne-nejrozsahlejsi.html

   V této situace je poslední možností oslovit mateřské školy, co budou mít letní provoz, aby Vás kontaktovali v případě, že některý ze zákonných zástupců, co zaplatili za své děti, již nyní oznámil, že nenastoupí. V tento moment je možné přijetí na letní provoz.

   Děkuji za pochopení.

   Klidný den.

   Mgr. Petr Svoboda
   vedoucí odboru školství (OŠ)
   e-mail: petr.svoboda@praha8.cz

 • Otázka: Provoz školky v létě (Zuzana Hekrdlová 08.05.2020 8:52) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den, budou školky v provozu i v létě, tak jak bylo naplánováno?
  Děkuji Hekrdlová
  • Odpověď: (11.05.2020 15:00)

   Vážená paní Hekrdlová,

   plánovaný letní provoz zůstává v platnosti.

   Děkuji, klidný den.

   Mgr. Petr Svoboda
   vedoucí odboru školství (OŠ)
   e-mail: petr.svoboda@praha8.cz