Zeptejte se

Zasláním příspěvku souhlasíte s podmínkami uveřejňování.

Vážení občané, máte-li dotaz týkající se chodu městské části Praha 8 nebo Úřadu městské části Praha 8, napište nám. Vaše dotazy budou zodpovězeny příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 8. Zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Zodpovídány nebudou příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, komerčního charakteru, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy.

Dotazy jsou spolu s odpověďmi zveřejňovány na této stránce. Zveřejňovány jsou pouze příspěvky, které neporušují zmíněná pravidla.

Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, případně týká-li se širšího a komplexnějšího tématu, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu nebo osobně po sjednání schůzky.

Zasláním příspěvku poskytujete právo k jeho používání či reprodukování.

 

Téma Řadit podle data
Vyhledávání:

Vložit otázku do tohoto tématu

*
*
 
*
Sečtěte čísla šest a šest
 
 

Zodpovězené dotazy pro toto téma


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: přestup žáka jen do spádových škol v místě trv. bydliště (Šárka Kantorová 12.03.2023 21:23) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den.Chci se zeptat.Můj syn 9 let,se narodil s handicapem na pravé ruce a píše pravou rukou,hlavně kvůli tomuto problému navštěvuje 3.rokem JÚŠ na Vyšehradě s výborným prospěchem i chováním.Nyní když si už umí poradit, bychom chtěli přestoupit do jiné základní školy.Bydlíme v Libni a spádovou školu máme B.Hrabala,ale našli jsme školu,která by synovi vyhovovala na Proseku,to je Praha 9.Měl by tam jednu kamarádku.Aby ten přestup pro něj nebyl nijak stresující.Tak se ptám zda by to šlo.Děkuji
  • Odpověď: (13.03.2023 14:59)
   Vážená paní Kantorová, 

   v souladu se školskou legislativou je jedinou školou, která musí žáka přijmout, jeho škola spádová, tedy v tomto případě, jak píšete - ZŠ Bohumila Hrabala. Samozřejmě si můžete vybrat i jinou základní školu, ale, zda základní škola na Proseku (tedy zřizovaná Městskou částí Praha 9) syna přijme, či nikoliv je v kompetenci příslušného ředitele konkrétní základní školy. 

   Děkuji za pochopení, klidný den.

   vedoucí odboru školství (OŠ)
 • Otázka: dotaz - spádovost MŠ (Pokorný 09.03.2023 12:36) – Školství
  Sdílet
  dobrý den, nedaří se mi najít seznam spádů pro mateřské školy Praha 8 - jaká školka je spádová pro adresu Čimická 1002/7?
  děkuji moc
  • Odpověď: (10.03.2023 9:26)
   Vážený pane Pokorný, 

   v souladu s vyhláškou hlavního města Prahy o školských obvodech mateřských škol – viz zde https://www.praha8.cz/file/WfZ/OZV-o-skolskych-obvodech-MS-2019.pdf  je pro všech 24 mateřských škol, zřízených Městskou částí Praha 8 – viz zde MČ Praha 8: Mateřské školy - Mateřské školy , spádová celá Městská část Praha 8, tudíž si můžete zvolit libovolnou mateřskou školu, zřízenou MČ Praha 8.

   Děkuji, klidný den.

   vedoucí odboru školství (OŠ)
 • Otázka: omezení letního provozu školek (Jindřich Soukup 12.02.2023 13:50) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den,
  velice mě mrzí rozhodnutí, ke kterému došlo. Rád bych se zeptal na doplňující informace:
  1) Jaká je průměrná vytíženost školek během školního roku? Není to náhodou podobné jako o prázdninách (kolem 60 %)?
  2) Nakolik byl o tomto rozhodnutí angažován/srozuměn Matěj Fichtner (ANO) / gesce: školství, dotační projekty a čerpání dotací?
  3) Nestálo by za to místo rušení provozu pomoci školkám s administrací?
  S pozdravem,
  Jindřich Soukup
  • Odpověď: (13.02.2023 15:40)
   Vážený pane Soukupe,

   nejprve mi dovolte, abych se vyjádřil k důvodům, které vedly ke změně režimu letního provozu mateřských škol, zřizovaných Městskou částí Praha 8. 
   Nejprve je třeba zmínit, že mateřská škola je hlavně školou, tudíž prioritně vzdělávací institucí a provoz v letních měsících (červenec a srpen) je víceméně "nadstandard", který v řadě měst a obcí v České republice vůbec není realizován.
   V naší městské části fungoval v posledních letech provoz celkem 6 týdnů během prázdnin, což bylo zcela jistě s ohledem na počet školek v provozu republikové unikum. Před zhruba 4 lety na základě požadavků ze stran rodičů došlo ke změně placení, kdy začaly platby za školné a stravné rodiče zasílat bezhotovostně. Vždy bylo určeno 9 mateřských škol (po 2 týdnech, tedy 3 v každé ze 3 lokalit městské části). Každoročně však počet platících v termínu přesáhl kapacitu školky, musely se tedy otevřít další - v minulém roce jich bylo 6, takže v provozu bylo v létě celkem 15 mateřských škol. Rodičům, jejichž děti byly již nad kapacitu určité školy, musely být platby za školné  a stravné vráceny (jelikož každá školka má jinou výši školného a většinou i stravného), a oni museli platit znovu - jiné školce. Nemluvím o tom, že řada plateb (celkově v řádech desítek až stovek) byla špatně odeslána (sčítaní školného a stravného dohromady, zaokrouhlování nahoru, či dolu, nebyla uvedena zpráva pro příjemce, takže v případě jiného příjmení dítěte a plátce byla platba neidentifikovatelná). Stávalo se, že platba, která přišla po termínu, byla vrácena, ale rodiče si vratky nevšimli a přišli s dítětem na letní provoz, aniž by s ním bylo počítáno. Takto bych mohl pokračovat ještě velmi dlouho, ale ani toto není a nebyl zásadní důvod ke změně režimu letního provozu.
   Při kontrole fungování letního provozu se však opakovaně ukazovalo, že skutečná docházka se pohybovala nejvýše kolem 60%, 65% platících – to se ještě nezmiňuji o těch, kteří využívali letní provoz jen do oběda a dítě si brali tzv. po "O". Tudíž více než třetina rodičů sice za letní provoz zaplatila (částka za týden ve výši cca 200,- Kč, někdy i méně, je bohužel namotivovala k tomu - zaplatit, co kdyby bylo třeba.....), ale dítě na letní provoz nedorazilo. A školka většinou informaci o tom, zda dítě dorazí, neměla, jelikož nebylo kmenové....
   S ohledem na výše uvedené řada mateřských škol vůbec nemusela být v provozu, paní učitelky, které mají jako pedagogové 40 dní dovolené, rušily dovolené, aby mohly být v práci a zajistily tak provoz často nakonec poloprázdné školky. A často se tedy nakonec ukazovalo, že to vůbec není potřeba. Toto efektivní a hospodárný chod předškolních zařízení opravdu není. 
   Tento systém přinášel i další komplikace (neznalost dětí z jiných mateřských škol, bez jejich jakékoliv adaptace, výpomoc kolegyň jak pedagogů, tak nepedagogů z jiných školek, neznajících místní situaci, problémy s dětmi s podpůrnými opatřeními, které mají mít svého asistenta pedagoga, který mívá smlouvu do 30. června apod.).
   Tato situace se ukázala dlouhodobě neudržitelná, společně se zástupci školek se tedy hledalo jiné řešení letního provozu. Poohlédli jsme se po okolních městských částech. Např. v MČ Praha 6 letní provoz v mateřských školkách v tomto smyslu vůbec není, ale ve školkách probíhají týdenní "tábory" na různá témata - sport, angličtina apod. Částka za týden se pohybuje kolem 3.000,- až 4.000,- Kč.  Touto cestou (kdy by byly uzavřeny po celé letní prázdniny všechny mateřské školy) jsme jít nechtěli, proto jsme se podívali, jak funguje letní provoz již několik u našich sousedů, na Městské části Praha 7, resp. Městské části Praha 9. V obou sousedních městských částech jak v roce 2022, tak v letech předcházejících, probíhá letní provoz pouze 3 týdny na počátku letních prázdnin. Následně jsou již všechny mateřské školy mimo provoz - začnou probíhat tu větší, tu menší opravy, investiční akce apod. 
   Jsem si vědom, že jde o velkou změnu. Snažili jsme se ji sdělit, co nejdříve to šlo, tedy zhruba 5 měsíců předem, ihned, jakmile jsme vše detailně a důkladně prodiskutovali se zástupci mateřských škol.  Určitě se shodneme, že prioritou předškolního vzdělávání je spokojené dítě. To bude určitě ve své kmenové školce, mezi svými kamarády, u svých paní učitelek. Nikoliv to, které za 4 týdny vystřídá 3 různé školky, kde nikdy nebylo a již nikdy nebude. 
   Závěrem mi dovolte odpovědět na Vaše konkrétní dotazy: 1) vytíženost mateřských škol v průběhu školního roku (tedy od září do června) a v letních měsících nejde porovnat, jelikož zásadní rozdíl je ten, že v období klasického školního roku (září až červen) je všech 24 mateřských škol v provozu, ale v období letních měsíců řada z nich byla v provozu jen z důvodu „uhrazených plateb“, nikoliv skutečně docházejících dětí, jak zmiňuji výše, 2) v souladu s Organizačním řádem Úřadu Městské části Praha 8 změnu režimu letního provozu mateřských škol oznámil odbor školství ÚMČ, který ji i inicioval, byla diskutována s řediteli mateřských škol, byla projednávána i na poradě s řediteli, 3) jak zmiňuji výše, tak zásadní důvod pro změnu režimu letního provozu nebyla ani tak jeho administrativní složitost, ale hlavně nízká efektivita a nehospodárnost (místo jedné naplněné mateřské školy dvě – s plně připraveným personálem – ale s velmi nízkou skutečnou docházkou).

   Děkuji za pochopení, klidný den. 

   vedoucí odboru školství (OŠ)
 • Otázka: letní provoz školek Praha 8 (Simona Dvořáčková 02.02.2023 13:18) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den,
  prosím o vysvětlení, proč se prázdninový provoz mateřských škol na Praze 8 letos zredukoval na 2,5 týdne (protože na pracovní týden od 3. do 7. 7. připadají dva státní svátky) a koncentroval jen na červenec. Což je oproti posledním rokům (6 týdnů) významné omezení, navíc zveřejněné v době, kdy má řada rodin už objednané dovolené či dětské tábory. Proč se to neavizovalo dříve? A nakolik je toto rozhodnutí v souladu s celospolečensky propagovanou prorodinnou politikou? Děkuji, Dvořáčková
  • Odpověď: (08.02.2023 10:07)
   Vážená paní Dvořáčková,
    
   dovolte mi, abych se vyjádřil k důvodům, které vedly ke změně režimu letního provozu mateřských škol, zřizovaných Městskou částí Praha 8. 
   Nejprve je třeba zmínit, že mateřská škola je hlavně školou, tudíž prioritně vzdělávací institucí a provoz v letních měsících (červenec a srpen) je víceméně "nadstandard", který v řadě měst a obcí v České republice vůbec není realizován.
   V naší městské části fungoval v posledních letech provoz celkem 6 týdnů během prázdnin, což bylo zcela jistě s ohledem na počet školek v provozu republikové unikum. Před zhruba 4 lety na základě požadavků ze stran rodičů došlo ke změně placení, kdy začaly platby za školné a stravné rodiče zasílat bezhotovostně. Vždy bylo určeno 9 mateřských škol (po 2 týdnech, tedy 3 v každé ze 3 lokalit městské části). Každoročně však počet platících v termínu přesáhl kapacitu školky, musely se tedy otevřít další - v minulém roce jich bylo 6, takže v provozu bylo v létě celkem 15 mateřských škol. Rodičům, jejichž děti byly již nad kapacitu určité školy, musely být platby za školné  a stravné vráceny (jelikož každá školka má jinou výši školného a většinou i stravného), a oni museli platit znovu - jiné školce. Nemluvím o tom, že řada plateb (celkově v řádech desítek až stovek) byla špatně odeslána (sčítaní školného a stravného dohromady, zaokrouhlování nahoru, či dolu, nebyla uvedena zpráva pro příjemce, takže v případě jiného příjmení dítěte a plátce byla platba neidentifikovatelná). Stávalo se, že platba, která přišla po termínu, byla vrácena, ale rodiče si vratky nevšimli a přišli s dítětem na letní provoz, aniž by s ním bylo počítáno. Takto bych mohl pokračovat ještě velmi dlouho, ale ani toto není a nebyl zásadní důvod ke změně režimu letního provozu.
   Při kontrole fungování letního provozu se však opakovaně ukazovalo, že skutečná docházka se pohybovala nejvýše kolem 60%, 65% platících – to se ještě nezmiňuji o těch, kteří využívali letní provoz jen do oběda a dítě si brali tzv. po "O". Tudíž více než třetina rodičů sice za letní provoz zaplatila (částka za týden ve výši cca 200,- Kč, někdy i méně, je bohužel namotivovala k tomu - zaplatit, co kdyby bylo třeba.....), ale dítě na letní provoz nedorazilo. A školka většinou informaci o tom, zda dítě dorazí, neměla, jelikož nebylo kmenové....
   S ohledem na výše uvedené řada mateřských škol vůbec nemusela být v provozu, paní učitelky, které mají jako pedagogové 40 dní dovolené, rušily dovolené, aby mohly být v práci a zajistily tak provoz často nakonec poloprázdné školky. A často se tedy nakonec ukazovalo, že to vůbec není potřeba. Toto efektivní a hospodárný chod předškolních zařízení opravdu není. 
   Tento systém přinášel i další komplikace (neznalost dětí z jiných mateřských škol, bez jejich jakékoliv adaptace, výpomoc kolegyň jak pedagogů, tak nepedagogů z jiných školek, neznajících místní situaci, problémy s dětmi s podpůrnými opatřeními, které mají mít svého asistenta pedagoga, který mívá smlouvu do 30. června apod.).
   Tato situace se ukázala dlouhodobě neudržitelná, společně se zástupci školek se tedy hledalo jiné řešení letního provozu. Poohlédli jsme se po okolních městských částech. Např. v MČ Praha 6 letní provoz v mateřských školkách v tomto smyslu vůbec není, ale ve školkách probíhají týdenní "tábory" na různá témata - sport, angličtina apod. Částka za týden se pohybuje kolem 3.000,- až 4.000,- Kč.  Touto cestou (kdy by byly uzavřeny po celé letní prázdniny všechny mateřské školy) jsme jít nechtěli, proto jsme se podívali, jak funguje letní provoz již několik u našich sousedů, na Městské části Praha 7, resp. Městské části Praha 9. V obou sousedních městských částech jak v roce 2022, tak v letech předcházejících, probíhá letní provoz pouze 3 týdny na počátku letních prázdnin. Následně jsou již všechny mateřské školy mimo provoz - začnou probíhat tu větší, tu menší opravy, investiční akce apod. 
   Jsem si vědom, že jde o velkou změnu. Snažili jsme se ji sdělit, co nejdříve to šlo, tedy zhruba 5 měsíců předem, ihned, jakmile jsme vše detailně a důkladně prodiskutovali se zástupci mateřských škol.  Určitě se shodneme, že prioritou předškolního vzdělávání je spokojené dítě. To bude určitě ve své kmenové školce, mezi svými kamarády, u svých paní učitelek. Nikoliv to, které za 4 týdny vystřídá 3 různé školky, kde nikdy nebylo a již nikdy nebude. 
   Ještě mi dovolte, abych se závěrem vyjádřil k Vašemu konkrétnímu dotazu, byť jsem ho v obecné rovině zmínil výše. V souladu s vyhláškou o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů, má být omezení/přerušení provozu mateřské školy oznámeno nejméně 2 měsíce předem. Tato informace byla prostřednictvím mateřských škol zákonným zástupcům sdělena počátkem února 2023, tedy 5 měsíců předem.
   Každá změna má samozřejmě své příznivce i odpůrce. Ale jsem osobně přesvědčen, že tento režim letního provozu má své odůvodnění, jak jsem výše ve zkratce uvedl, a v následujících letech se stane běžnou součástí režimu provozu mateřských škol naší městské části. 

   Děkuji za pochopení, klidný den. 

   vedoucí odboru školství (OŠ)
 • Otázka: zápisový list (Marcela Matysová 03.02.2023 10:21) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den, chci se zeptat kde si mohu vyzvednout zápisový list pro syna, který již nenavštěvuje základní školu předem děkuji za odpověď Matysová
 • Otázka: Provoz MŠ o letních prázdninách (Jana Šťastná 24.01.2023 10:16) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den, prosím Vás, již znáte termíny provozu MŠ - Bohnice o letních prázdninách 2023?
  Děkuji za odpověď, Šťastná
  • Odpověď: (25.01.2023 9:14)
   Vážená paní Šťastná,

   provoz mateřských škol MČ Praha 8 bude uveřejněn na přelomu ledna a února 2023.

   Děkuji, klidný den.

   vedoucí odboru školství (OŠ)
 • Otázka: Přestávka před odpoledním vyučováním (Eva 19.09.2022 21:51) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den, místní ZŠ má ve svém školním řádu, že žáci musí opustit po obědě před odpoledním vyučováním prostory školy. Zpět mohou nejdříve 15min před začátkem odpolední výuky. Ráda bych se zeptala, co má žák v tento čas, kdy se nesmí pohybovat po škole, dělat, a to platí především pro dny s nepříznivým/chladným počasím, kde nemůže jít ani na hřiště... to má 30 minut mrznout před školou? Je, prosím, takové rozhodnutí v kompetenci školy nebo se jedná o nějaké legislativní nařízení . Děkuji za vysvětlení.
  • Odpověď: (22.09.2022 10:28)
   Dobrý den paní Evo, 

   Školní řád vydává v souladu se školským zákonem ředitel příslušné školy. Jde konkrétně o § 30 výše uvedeného zákona, kde najdete bližší informace.

   S pozdravem

   vedoucí odboru školství (OŠ)
 • Otázka: Zápis do první třídy (M. Nováková 02.03.2022 14:30) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den, ráda bych nechala zapsat dítě k docházce do jiné ZŠ než je spádová. V případě, že nebude do této školy přijato, má spádová škola povinnost dítě přijmout i po termínu zápisu či je třeba podat přihlášku na obě školy a dostavit se k zápisu? Děkuji! M. Nováková
  • Odpověď: (03.03.2022 14:51)
   Vážená paní Nováková, 

   preferoval bych variantu podat přihlášku k základnímu vzdělávání jak na školu vybranou, nespádovou, tak na školu spádovou. V případě, že byste se nedostali na školu vybranou, tak místo ve spádové máte jisté. Zároveň bych poprosil o informování škol, do které nastoupíte, pokud byste byli přijati v obou. 

   S pozdravem

   vedoucí odboru školství (OŠ)
 • Otázka: Nebezpečný dětský prvek (Barbora Pochmanová 05.01.2022 20:03) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den ráda bych se zeptala kdo zpravuje hřiště v parku pod korábem. Chtěla bych take nahlásit nebezpečný dětský prvek!!!!jedná se o prolézačku se skluzavkou. Jedna z jejích plošin se začíná trhat a hrozí že se děti příborů dolů na zem....co se s tím dá dělat ? V priloze zasílám obrázky prolézačky.
  Děkuju moc
  Barbora Pochmanová
  • Odpověď: (26.01.2022 15:49)
   Vážená paní Pochmanová,

   hřiště spravuje Úřad městské části Praha 8, odbor životního prostředí. Počínající závada byla zajištěna. Podlážky na tomto herním prvku jsou v letošním roce určeny k výměně. Děkujeme za Váš podnět.

   S přáním hezkého dne

   oddělení správy městské zeleně
   odbor životního prostředí (OŽP)
 • Otázka: Digitalizace školek (Jiří Novotný 04.10.2021 10:31) – Školství
  Sdílet
  Dobrý den,
  rád bych se zeptal, zda MČ Praha 8 zvažuje digitalizaci školek, které zřizuje, například přes aplikaci https://www.twigsee.com/ ?

  Myslím, že je moderní a praktické mít způsob komunikace mezi školkou a rodiči digitalizovaný a nespoléhat se na papíry všemožně rozvěšené po nástěnkách atp. Navíc aktuálně důležité informace jako např. karantény tříd a dětí, lze velmi snadno rozeslat přes aplikaci rodičům, aniž by paní ředitelka a učitelky manuálně obvolávaly rodiče. A o sdílení fotek z aktivit ve školce ani nemluvím. Jako rodič mám prostě velmi málo informací o tom, jak se syn ve školce zapojuje a co dělá. Podobné aplikace by nám pomohla mít lepší přehled a rychlejší komunikaci. Dále omluvenky a různé další agendy by se značně zjednodušily. Nehorouji za jednu konkrétní aplikaci, nemám na ní žádný finanční zájem, jde mi o obecný trend digitalizace a tato aplikace mi posloužila jako příklad.

  Děkuji Vám za odpověď.

  S pozdravem
  Jiří Novotný
  • Odpověď: (05.10.2021 14:48)
   Vážený pane Novotný, 

   Městská část Praha 8 je zřizovatel 24 mateřských škol. Řada z nich, jako například MŠ Štěpničná – viz. http://msstepnicna.cz/  nebo MŠ Na Korábě – viz. http://www.msnakorabe.cz/  již podobné aplikace používají dávno. 

   Každá školka je samostatný právní subjekt, příspěvková organizace, popř. součást subjektu základní a mateřské školy. O jednotné, centrální „digitalizaci“ se v tuto chvíli neuvažuje. 

   Děkuji, klidný den. 

   vedoucí odboru školství (OŠ)