Letošní pietní vzpomínání je bez větších shromáždění, ale možná o to cennější

Letošní pietní vzpomínání je bez větších shromáždění, ale možná o to cennějšíDnešní pietní vzpomínku památným květnovým dnům a obětem druhé světové války zahájili starosta Ondřej Gros a místostarosta Jiří Vítek na Kobyliské střelnici.

V místě, které nacističtí okupanti využívali od 30. května 1942 až do konce války k vraždění českých vlastenců. Během letních měsíců roku 1942 zde bylo zastřeleno v rámci II. heydrichiády 540 lidí, jako odveta nacistických okupantů za atentát na Reinharda Heydricha, který provedli čeští a slovenští výsadkáři v kobyliské zatáčce 27. května 1942.

Poté se přesunuli položit věnec k pamětní desce v Žernosecké ulici v Kobylisích. Památník zde připomíná vojáky polské armády, kteří se v závěru druhé světové války podíleli na osvobození Prahy.

Svou pietní cestu zakončili u památníku obětí z řad druhého národního odboje. Pomník se nachází na ďáblickém hřbitově v blízkosti předpokládaných hromadných hrobů, do nichž byly ostatky obětí umístěny.

„V normálních časech bychom se připravovali na květnové jubileum osvobození od německého nacismu a výročí úspěšného útoku našich hrdinů na kata českého národa Reinharda Heydricha. To vše si letos nejspíše připomeneme bez větších shromáždění, každý sám za sebe, v soukromí, či svou vlastní návštěvou vzpomínkových míst,“ zamýšlí se starosta Ondřej Gros a dodává: „Osobně je mi to líto. Ale snažím se najít alespoň nějaké klady. Není možná podobná tichá vzpomínka cennější ve chvíli, kdy si každý z nás vzpomene sám? Není upřímnější?“

Jak probíhal konec 2. světové války na území Prahy 8? Rozhodně to před 75 lety nebyla selanka. O řádění nacistů v opravdu posledních okamžicích války vypovídají nejen vzpomínky pamětníků, ale i strohé policejní zápisy. A právě doslovnými citacemi z úředních policejních zpráv připravila radnice Prahy 8 „lavičkovou“ kampaň k 75. výročí konce války v Evropě. Informace na plakátech připomínají hrdinství mnoha našich spoluobčanů, kteří zaplatili cenu nejvyšší. Na jejich jména nikdy nezapomeneme!


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Odkaz na video: https://youtu.be/SIFfNm6h2Ek

„Lavičková“ kampaň k 75. výročí konce války v Evropě

Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 06.05.2020
Vytisknout