Realizace projektů participativního rozpočtu Prahy 8 z let 2017 a 2018 pokračují

Moje Osmička, logo, participativní rozpočetMČ Praha 8 má za sebou již tři ročníky participativního rozpočtu. V roce 2017 a 2018 proběhly pod názvem MOJE OSMIČKA. Občané v nich navrhli skoro 60 projektů a pro 33 vítězných hlasovalo každý rok více než 2 000 občanů Osmičky. V jakém stavu je realizace projektů a jaké jsou plány s participativním rozpočtem nového vedení?

MČ Praha 8 vyčlenila na návrhy občanů v letech 2017 a 2018 vždy deset milionů korun. „Participace občanů na rozhodování o rozpočtu je velice důležitá a vnímám ji nesmírně pozitivně. Jsem vděčný všem, kteří se do MOJÍ OSMIČKY zapojili, ať již sestavením konkrétního návrhu, nebo hlasováním,“ komentuje participativní rozpočet radní Tomáš Hřebík, který má po volbách agendu v Praze 8 na starosti.

První ročník zapojování občanů do rozhodování o městských financích proběhl již v roce 2016. Pro velký zájem byla pro další ročníky vytvořena platforma MOJE OSMIČKA. „Z celkem 20 návrhů z roku 2017, které získaly podporu občanů skrze veřejné hlasování, 
jsou prozatím pouze čtyři realizované 
či jejich realizace probíhá a bude dokončena v tomto roce. Další dva budou realizovány v rámci běžících projektů Osmičky a magistrátu,“ popisuje stav radní Hřebík a pokračuje: „U dvou musím, bohužel, konstatovat, že realizovány nebudou, a to čistě z technických důvodů. U zbývajících projektů čekáme na uvolnění finančních prostředků.“ Více o stavu jednotlivých projektů z roku 2017 najdete na našem webu.

Vzhledem k omezenému finančnímu rozpočtu dojde k rozfázování realizace zbývajících projektů z roku 2017 a 2018 do následujících čtyř let. Radnice na ně bude postupně uvolňovat finanční prostředky. Jednotliví navrhovatelé jsou průběžné o stavu realizace informováni.

V roce 2019 nebude MČ Praha 8 vyhlašovat další ročník MOJÍ OSMIČKY. „Nyní se chceme soustředit na realizaci již vítězných návrhů. Od současného vedení by bylo nezodpovědné vyhlašovat další ročník participativního rozpočtu ve chvíli, kdy jich je ještě tolik nedořešených. Prioritou je dotáhnout resty minulé radnice a naplnit tak očekávání, která navrhovatelům i hlasujícím dali,“ uvádí Hřebík s tím, že jakmile se finanční situace Prahy 8 zlepší, plánuje participativní rozpočet pro občany opět otevřít.

Více najdete také na webu MOJE OSMIČKA.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 03.04.2019
Vytisknout