Zeptejte se

Zasláním příspěvku souhlasíte s podmínkami uveřejňování.

Vážení občané, máte-li dotaz týkající se chodu městské části Praha 8 nebo Úřadu městské části Praha 8, napište nám. Vaše dotazy budou zodpovězeny příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 8. Zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Zodpovídány nebudou příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, komerčního charakteru, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy.

Dotazy jsou spolu s odpověďmi zveřejňovány na této stránce. Zveřejňovány jsou pouze příspěvky, které neporušují zmíněná pravidla.

Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, případně týká-li se širšího a komplexnějšího tématu, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu nebo osobně po sjednání schůzky.

Zasláním příspěvku poskytujete právo k jeho používání či reprodukování.

 

Téma Řadit podle data
Vyhledávání:

Pro vložení otázky nejdříve zvolte téma

*
*
 
*
Sečtěte čísla devět a tři
 
 

1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Parkování před obecním domem , kdy vedle je parkoviště, vždy nezaplněné? (AK 15.06.2018 4:41) – Bydlení
  Sdílet
  Dosud jste zde nereagovali můj na dotaz , který zde zopakuji :Před Taussigova 1172 parkují auta. Sice to není chodník, ale účelová komunikace, na kterou je zákaz vjezdu, kromě dopravní obslužnosti. O pár metrů dál je VŽDY nezaplněné parkoviště. Máme za bezohledné, aby se zbytečně parkovalo mimo parkoviště. A Vy ? Děkuji.
 • Otázka: Kontejnery a psí exkrementy (Michaela Matějková 12.06.2018 17:59) – Životní prostředí
  Sdílet
  Dobrý den,

  měla bych dva dotazy týkající se ulice Pivovarnická. Chtěla bych se zeptat, proč byly zredukovány kontejnery v této ulici (naproti domu Pivovarnická 15) a jestli jich zde bude víc, jelikož jeden kontejner na plasty není dostačující a kolem popelnic se pak hromadí nepořádek. Další dotaz je, jestli se opravdu psí exkrementy v ulicích Pivovarnická a U libeňského pivovaru uklízí dvakrát týdně, jak je uvedeno zde na stránkách, protože než tyto dvě ulice člověk projde, potká jich někdy i třeba 5 a více, a rozhodně jen tak nemizí.

  Děkuji za odpověď
  • Odpověď: (14.06.2018 13:55)
   Vážená paní Matějková,

   separační stanoviště číslo 058 v ulici Pivovarnická bylo přestěhováno zpět na své původní místo, které bylo schváleno odborem dopravy.

   Po provedených kontrolách a zjištěných nedostatcích byl navýšen svoz plastů z 3x týdně na 4x týdně. To se v současné době jeví jako dostačující, a tak se o navýšení počtu nádob neuvažuje. Poslední provedená kontrola byla dne 13. června 2018 v 9.15 hodin, a to se závěrem naprosto bez závad. Dnes 14. června 2018 bylo kontrolováno v 6.40 hodin a bylo také vše v pořádku. 

   Ulice je čištěna od psích exkrementů skutečně 2x týdně, dnes byla kolem 13. hodiny mimořádně kontrolována též z hlediska nepořádku, z pohledu psích výkalů pracovník nenašel žádnou závadu. Pouze až za mostem přes Rokytku byl nalezen jeden exkrement cca 50 cm od koše na psí exkrementy.

   Nicméně bereme Váš dotaz jako podnět ke zlepšení a budeme lokalitu více kontrolovat. Za dobu kontroly v těchto ulicích (cca 30 minut) bylo napočítáno zhruba 20 venčících se psů, frekvence  a potenciální možnost znečištění je tedy velká. 

   S pozdravem

   vedoucí oddělení plošné správy území
   odbor životního prostředí (OŽP)
 • Otázka: Parkování u domu, kdy je o pár metrů dál na parkovišti vždy volno. (AK 11.06.2018 11:25) – Ostatní
  Sdílet
  Před Taussigova 1172 parkují auta. Sice to není chodník, ale účelová komunikace, na kterou je zákaz vjezdu, kromě dopravní obslužnosti. O pár metrů dál je VŽDY nezaplněné parkoviště. Máme za bezohledné, aby se zbytečně parkovalo mimo parkoviště.
 • Otázka: úklid (Petr Sokol 18.05.2018 15:16) – Životní prostředí
  Sdílet
  Dobrý den, zaznamenal jsem, že po ulicích Prahy 8 chodí dvojice pracovnic úklidu. Jejich aktivita je ovšem dost tristní. Vezou si krásně popelnici a prostředky k úklidu, ale k tomu nedochází. Před pár dny projížděla dvojice žen kolem bloku domu v ul.Třebenická ze strany Střelničné, kde je každou chvíli a dlouhodobě nepořádek kolem laviček. Tento však zůstává bez jejich povšimnutí. Nebo mají jinou náplň práce? Děkuji.
  • Odpověď: (13.06.2018 10:42)
   Vážený pane Sokole,

   dle sdělení zmíněných pracovnic ze společnosti  IPODEC  tato situace nastala, když se přemisťovaly na svá stanoviště předem daného harmonogramu úklidu. 

   S pozdravem

   oddělení silničního správního úřadu
   odbor dopravy (OD)
 • Otázka: Velký pes bez náhubku ve společných prostorách domu (AK 12.06.2018 13:06) – Bydlení
  Sdílet
  Jeden velmi velký pes je sousedovi pouze na vodítku. Bez náhubku. My se ho ve společných prostorách domu Taussigova 1172 obáváme a rádi bychom, aby měl náhubek. Páníček říká, že stačí jen vodítko, že ho zvládá a že náhubek není v "našem" domě předepsán. Nesouhlasíme s tím, může se po nás ohnat a kousnout. Či se vytrhnout majiteli. Zvláště, když se pár takových pejsků u nás v domě potká na chodbě či výtahu, může nastat zbytečné šou.
  Musí mít v domě náhubek ? Děkuji.
  • Odpověď: (13.06.2018 8:16)
   Vážená paní, Vážený pane,

   vzhledem k tomu, že MČ Praha 8 není kompetentní daný spor řešit, doporučujeme obrátit se na bezplatnou právní poradnu pro občany MČ Praha 8. Kontakt najdete v článku na našem webu.

   S pozdravem
    
   vedoucí odboru právních služeb (OPS)
 • Otázka: Dotazy (Barták 09.06.2018 18:01) – Ostatní
  Sdílet
  Dobrý den.
  Mám několik dotazů/závad a prosím o vyřešení, případně odpověď.

  Stromořadí na ulici Kotlaska má docela nízko větvě, takže při průchodu pod nimi se občanům mohou zaseknout listy stromů mezi zuby. Bylo by možné s tím něco udělat?

  Na náměstí dr. V. Holého u stanoviště na tříděný odpad je již dlouhou dobu propadlá zámková dlažba. TSK jako obvykle na nahlášenou závadu nereaguje.

  Plánujete výměnu chodníků v Andrštově ulici? Množství záplat a výmolů je již poměrně velké.

  Předem díky,
  Barták
 • Otázka: Zásadně nesouhlasíme s výzvou k odstranění květin na společné chodbě (Lenka UR Urbanová 11.06.2018 21:28) – Životní prostředí
  Sdílet
  Zásadně nesouhlasíme s výzvou k odstranění květin na společné chodbě

  Dobrý den,

  zásadně nesouhlasím/e s výzvou OSMS k odstranění květin na společné chodbě.
  Všichni potřebujeme lepší životní prostředí a to i v našem domě, Taussigova 1172/1, Kobylisy, Praha 8 (13. patro). Nechceme se dusit, chceme to tu mít krásné. Proto máme i na společné chodbě živé rostliny, chodbovou zahrádku. Sousedi jsou rádi, že tu máme hezké kytky. Já se o ně dobrovolně starám. Na zalévání používám vodu, kterou sama platím.
  Ale najednou to vadí, překáží úřadům, např. paní Valešové z odd. bytů a OSMS. Dali nám ke vchodu domu ceduli - "výzvu", z OSMS (uveden provozní technik Pavel Brabec), abychom odstranili květiny aj. věci z chodeb, jinak je nechají zlikvidovat na naše náklady. S tím rozhodně nesouhlasím/e, taková výzva je pro nás - obyvatele neakceptovatelná. Bez přírody nelze žít, musíme mít kyslík k dýchání, ten nám produkují ty rostliny, bez nich zemřeme i my. Každá buňka potřebuje k životu kyslík.


  Doporučení vědců z NASA:
  k čištění vzduchu v interiéru používejte pokojové rostliny, tento jednoduchý způsob je neúčinnější. Rozhodně si kvalitní vzduch v domácím či pracovním prostředím nevytvoříme používáním různých vůní, které podle reklam maskují každý smrad. Dobrá kvalita vzduchu může ovlivnit naši náladu, pozitivní energii i celkové zdraví.

  Vzhledem k tomu, že někteří lidé tráví více než 90% svého času v interiéru, na kvalitě ovzduší opravdu záleží. Nábytek, čalounění, syntetické stavební materiály a čisticí prostředky v domácnostech a kancelářích mohou vydávat řadu toxických látek, jako je např. formaldehyd. Znečištění vnitřního ovzduší může být také způsobeno pylem, bakteriemi a plísněmi, i venkovními příčinami znečišťujícími ovzduší, jako jsou výfukové plyny z aut, které si najdou cestu do budovy.

  Všechno je ještě horší v malých nebo špatně větraných prostorech. Existuje jednoduchý, cenově dostupný a přitom k přírodě šetrný způsob, jak bojovat proti přítomnosti nepříjemných látek, které můžeme vdechovat. Ano, mohou nám pomoci různé rostliny, protože odstraňují ze vzduchu jedovaté látky např. amoniak, benzen, formaldehyd, xylen, trichlorethylen. Bylo dokázáno, že přidáním jedné rostliny v květináči do místnosti, se sníží množství nežádoucích částic ve vzduchu.

  Proč mít zahradu? Třeba i na chodbách - důvody najdete např na: http://umenizit.hnutiduha.cz/zahrada/proc-mit-zahradu/
  I ve věznicích a nemocnicích mají zahrady: https://www.flowee.cz/fit/zdravi/729-zahradni-terapie-pomuze-telu-i-dusi.


  K bezpečné únikové cestě: (proti absurdnímu argumentu, že by překážely, pokud by náhodou hořelo).
  Rostliny (na 13.patře) jsou těsně u zdí, takže mezi nimi je chodba trvale volně průchodná a tím bezpečná. Šířka chodby, kam květiny nezasahují, je pořád větší než nejmenší šířka chráněné a částečně chráněné únikové cesty, to znamená více než 825 mm, (podle předpisů).
  Místní únikovou cestu v části chodby, širokou 825mm jsem vyčárovala (zatím smývatelnými křídami).

  Takže situace na chodbě zcela odpovídá protipožárním předpisům, proto neexistuje racionální důvod, proč květiny odstranit. (Nejmenší šířka nechráněné únikové cesty má být 550 mm.) Počet osob v posuzovaném místě, tj. části 13.patra, i kdyby přišli návštěvy se nepředpokládá více než 10 lidí, je zde více volných bytů. V prostoru mezi byty (od konce chodby směrem k výtahům/ schodišti), kde nyní máme rostliny, aktuálně bydlí celkem pouze 4 lidé, všichni jsou schopni samostatného pohybu.

  V případě požáru je dokonce možné rostliny, které nejsou uschlé, i substrát z pěstebních nádob (včetně vody v nich) použít jako hasicí prostředek, oheň jimi lze zadusit.
  Navíc pro případ, kdyby náhodou došlo k požáru, ještě dříve než přijedou hasiči, mohu použít hadici, kterou zahrádku pravidelně zalévám (na chodbě, v bytě i lodžii), vodou z koupelny. Délka mé hadice je 10m a dosáhne i do části nejbližších sousedních bytů. Jako další protipožární opatření mám dlouhodobě hned za dveřmi bytu připravený universální hasicí sprej.


  Městská část Praha 8 tvrdí, že podporují vznik komunitních zahrad v Praze 8:
  https://www.praha8.cz/Komunitni-zahrady-v-Praze-8.html & z https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdYdmsyD28bYDpMCvO9tzZO3kWsi8ydYrk7Y5DFafa0V2sgig/viewform
  " Milí sousedé, budeme rádi, když se zapojíte do sousedského pěstování, které letos spouštíme. Chceme, aby Praha 8 rozkvetla i pod vašima rukama jedlými rostlinami, které přinesou radost ze sousedského pěstování i v dobrotách na vašem talíři. A ještě než se pustíte do sázení, rádi se o vás dozvíme víc. A nezabere Vám to víc než pár minut. Předem díky! " z
  Proč městská část Praha 8 podporuje vznik komunitních zahrad?
  O městské zahradničení je mezi lidmi zájem, často se vznik komunitních zahrad vyskytuje v požadavcích občanů na rozvoj městské části. Nejde jen o samotné pěstování, ale tato aktivita pomáhá vylepšovat sousedské soužití a předává dětem schopnost něco pěstovat a o něco se starat. A v neposlední řadě také získává konzument informace o původu jídla.

  Komunitní zahrady jsou i uprostřed historické Prahy. Také centru jich vzniká čím dál víc.
  Další info info zde: http://www.czp.cuni.cz/stuz/besedy/b_1502/Jechova.pdf
  http://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-servis/538692/komunitni-zahrady-uprostred-historicke-prahy-v-centru-jich-je-cim-dal-vic.html
  A přitom jim jejich kolegům (z úřadu odd.bytů a OSMS) vadí několik kytiček na chodbě, což je v zásadním rozporu.

  Nevidím důvod, proč by se za komunitní zahrady, nemohli začít oficiálně považovat a zakládat také chodbové zahrádky ve společných prostorech větších domů.


  Nebo vám snad více vyhovuje, pokud někteří asociální spoluobčané věci demolují, devastují a různým způsobem znečišťují, fetují a chovají se jednoduše řečeno špatně? I oni potřebují vidět, že se dá žít lepším způsobem. V domě, kde žijí také občané národnostních nebo etnických menšin, či pracovně zdravotně znevýhodnění lidé, může i pěstování rostlin na chodbách domu, pomáhat proti sociálnímu vyloučení.
  Obzvláště, když se jedná i o děti problémových rodičů, které zde bydlí, potřebují mít příležitost, aby se od malička přizpůsobovali a navykli životu ve zdravějších a krásnějších podmínkách. Slušnému chování se mladí nenaučí tím, že budou neustále pod dohledem kamerových systémů, omezováni zákazy a trestáni, přitom žít ve špíně a odmítání. Pokud okolí (dosud) problémových osob vytváří příjemnější společné životní prostředí, čisté s květinami či barevnou výzdobou, přímo v místě, kde oni bydlí, tak pak i takové děti mají větší příležitost, aby se integrovali do běžné společnosti.


  Úřady jako i OSMS nemají občany šikanovat, ale pomáhat jim. Odstraněním rostlin mohou ohrozit naše zdraví a ubližovat rostlinám, které se nedokážou bránit. Naopak těch kytek, bylin či zeleniny by se mělo na společných chodbách pěstovat mnohem více, měly by být ve všech patrech, ve všech domech, hlavně na betonových sídlištích. Chceme žít a přežít v lepším prostředí.
  Tímto žádám/e zrušení této výzvy a případně dalších takových absurdních zákazů.
  Chci aby náš dům i celá planeta Země byly (lepším) místem pro život.


  Děkuji za pochopení, za sebe a za sousedy našeho 13. patra.

  S pozdravem
  Lenka UR Urbanová
  správce chodbové zahrady  P.S. Pokud by vám to nestačilo takto, přímo ode mne, podáme to jako petici s podpisy všech (většiny) obyvatel bytů u naší společné chodby.
  • Odpověď: (12.06.2018 10:37)
   Vážená paní Urbanová,

   chodby, ve kterých se nacházejí odložené věci, jsou tzv. únikové cesty pro případ požáru v objektu. Odložené věci mohou bránit nebo komplikovat práci hasičů a záchranářů při zákroku. Povinnost udržování volnost únikových cest nám nařizuje zákon č. 133/1985 ( Sb.§ 5 odst. 1 písm.b ). 

   V objektu se provádějí pravidelné preventivní prohlídky, kdy nás na odložené věci upozorňuje požární technik. To, že květiny máte odložené u stěny neznamená, že to není překážka v únikové zóně. V případě zadýmení prostoru stěna poslouží jako pomůcka při určení směru a opory, v tom případě jsou květiny u stěny vážné nebezpečí.

   Píšete, že NASA doporučuje umístění pokojových květin v interiéru, myšleno v bytě, určitě ne v únikových cestách společných částí domu. 

   Máte pravdu v tom, že MČ Praha 8 podporuje vznik komunitních zahrad, ale máte někde napsáno, že doporučuje vzniku těchto zahrad na chodbách nebo schodištích, které spadají do únikových cest?

   Co se týče kamerového systému, tak od doby, co byl spuštěn, se situace v domě výrazně zlepšila. Kamery rozhodně nezasahují do Vašeho soukromí. Jsou namontovány jen ve společných prostorách dle platných zákonů. MČ Praha 8, jakožto vlastník domu, nepotřebuje souhlas nájemníků k montáži kamerového systému ve společných prostorách. Kamerový systém byl namontován k ochraně proti vandalismu, kriminalitě a splňuje veškeré  náležitosti. 

   Závěrem bychom rádi zdůraznili, že i my máme rádi přírodu a příjemné prostředí. Nicméně musíme dodržovat zákony a dbát na bezpečí nájemníků v domě, a to doufáme pochopíte. V případě dalších dotazů se neváhejte na nás obrátit.

   S pozdravem

   Martin Machulka
   provozní technik 
   Osmá správa majetku a služeb a.s.
 • Otázka: Doprava v ulici Křižíkova (Alena Moravová 11.06.2018 9:30) – Doprava
  Sdílet
  Dobrý den,

  nedávno jsme se přestěhovali do ulice Křižíkova a velmi nemile jsme byli překvapeni hlučností a intenzitou dopravy v noci. Myslela jsem si, že je to způsobeno tím, že v ulici je povolena rychlost 50km/h, kterou řidiči běžně překračují na 60km/h.
  Nedávno jsem ale s překvapením zjistila, že správně by se všude v Karlíně mělo jezdit 30km/h (dle cedule ohlašující zónu při vjezdu do ulice Šaldova). Pokud tomu tak je, tak tato rychlost není bohužel ani zdaleka dodržována.

  Je nějaká možnost, že by mohla být tato rychlost více vyžadována ať už častějšími kontrolami rychlosti nebo instalací semaforů reagujících na rychlost vozidla? Hluk od dopravy v části Křižíkovy (mezi ulicí Šaldova a Thámova), kde bydlíme je opravdu nad úrovní snesitelnosti. Křižíkova je v jiných částech mnohem širší, a tak je možné že hluk se lépe rozptýlý, zde je ale tato ulice i poměrně úzká, což možná následně umocňuje vznikající hluk.

  Předem děkuji za odpověď,
  Alena Moravová.
  • Odpověď: (12.06.2018 10:23)
   Vážená paní Moravová,

   v oblasti Karlína je omezena rychlost na 30 km/h. Kontrola dodržování rychlosti je v kompetenci PČR, které tímto Váš podnět předáváme.

   Jiná dopravní opatření se v této oblasti neplánují.
                      
   S pozdravem

   oddělení silničního správního úřadu
   odbor dopravy (OD)
 • Otázka: lavičky (Matulíková 01.06.2018 7:52) – Ostatní
  Sdílet
  Dobrý den, mohli byste nás, prosím, informovat, proč zmizely 2 lavičky v ulici Na hranicích (nevím, jak lokalizovat - vedle kontejnerů, naproti DD Slunečnice) a zda tam budou instalovány znovu nové. V rámci "šuškandy" se říká, že na lavičkách sedávali bezdomovci, a proto byly lavičky zrušeny. Děkuji. Za všechny dotazující se občany - Matulíková
  • Odpověď: (12.06.2018 7:57)
   Vážená paní Matulíková,

   lavička u psí louky v ulici Na Hranicích se nechala odstranit na telefonické i osobní žádosti obyvatel přilehlého bytového domu (BD). V těchto místech se zvýšeně vyskytují opilí bezdomovci a lavičku v podstatě využívali jen oni.

   Lavička bude osazena před jiný BD, kde ji rádi uvítají a kde se tento problém nevyskytuje. Zároveň jsme tuto situaci řešili s Mgr. Vaníčkem – Městskou policií, Obvodní ředitelství Praha 8. Slíbil častější frekvenci hlídek, tento slib dodržel a situace se nyní jeví klidnější.

   Druhá lavička (naproti DD Slunečnice) byla odstraněna z důvodu nevyhovující pevnosti betonových bočnic (beton se drolil, vyčnívaly z něj armovací dráty). Zatím se o instalaci nových laviček v této lokalitě neuvažuje, v okolí je jich dostatek.

   S pozdravem 

   vedoucí odboru životního prostředí (OŽP)
 • Otázka: Smetiště v centru města? (Handrychová 08.06.2018 9:21) – Ostatní
  Sdílet
  Dobrý den,
  prosím, můžete mi objasnit koho nápad byl umístit podzemní nádoby na tříděný odpad do průchodu ze stanice metra Florenc do ulice Za Poříčskou branou? Přikládám foto z dnešního rána, 8. 6. 2018. Ráda bych Vám přiložila k fotografii zápach, který v průchodu je prakticky nonstop, ale tak vyspělé technologie zatím nemáme. Mohli byste tedy aspoň zajistit časté vyvážení těchto nádob a pravidelný úklid, když už jste to tak skvěle vymysleli?
  S tím souvisí i můj další dotaz. Kdy použijete dotace a granty na rekonstrukci tohoto průchodu a celé ulice Za Poříčskou branou (cesta, chodníky - položení asfaltu není rekonstrukce)? Jedná se o širší centrum města a vypadá to tam jako doupě drogových dealerů.

  Děkuji za odpověď.

  S pozdravem
  Handrychová
  • Odpověď: (12.06.2018 7:53)
   Vážená paní Handrychová,

   za Váš dotaz ohledně separovaného stanoviště i za fotografii děkujeme.

   Toto separační podzemní stanoviště nahradilo obyčejné nadzemní kontejnery, u kterých se tvořil veliký nepořádek a zároveň sloužilo některým občanům jako veřejné WC. Řešení umístit nádoby do země je moderní a elegantní způsob, jak odpady třídit a neznečisťovat okolí.

   Bohužel, separaci neoprávněně užívají i živnostníci. Kapacita nádob je dostačující, jen nesmí nikdo ucpat vhozy, což se bohužel stává (jak správně separovat se můžete podívat na našem webu zde). Úklid stanoviště je prováděn každý den v dopoledních hodinách. 

   Věříme, že po provedených kontrolách živnostníků se situace zlepší. Místo separačního stání budeme i nadále pravidelně monitorovat.

   S pozdravem

   Jiří Jansa
   oddělení rozvoje
   odbor životního prostředí (OŽP)


Vytisknout