První podzemní kontejner v Praze 8 v provozu

První podzemní kontejner v Praze 8Dne 19. října 2017 proběhlo slavnostní uvedení prvního dokončeného podzemního stanoviště v ulici Za Poříčskou bránou do provozu. Otevření se zúčastnil zástupce starosty Prahy 8 Matěj Fichtner a dále Lukáš Janda, specialista odpadového hospodářství, odbor ochrany prostředí MHMP, Zdeněk Matoušek, ředitel závodu Odvoz a recyklace odpadu, Pražské služby, a.s. a Karel Vančura, ředitel IPODEC-Čisté město, a.s.

Od 1. listopadu 2017 bude zrušeno nadzemní stanoviště č. 188 v ul. Ke Štvanici 371/2. 

MČ Praha 8 zavádí v první etapě projektu 23 podzemních kontejnerových stání. Realizace první etapy by měla být dokončena v průběhu roku 2018. Cena kontejnerů se pohybuje kolem 25 milionů korun bez DPH. Na tuto akci bude městská část žádat o poskytnutí podpory ze 69. výzvy Ministerstva životního prostředí v rámci „Operačního programu Životní prostředí 2014–2020“, která umožňuje kofinancování až do výše 85 % způsobilých nákladů.

První z celkem pěti desítek kontejnerů se objeví např. v Libni v ulicích Na Rokytce či Pivovarnická, v Karlíně v ulicích Křižíkova a Urxova, či V Nových Bohnicích. „Zavedením podzemních kontejnerových státní nejen výrazně zlepšíme vzhled osmé městské části, ale zařadíme se také mezi moderní evropská města, kde se spuštění kontejnerů pod zem běžně používá již několik let,“ vysvětluje místostarosta Matěj Fichtner.

První podzemní kontejner v Praze 8Systém podzemních kontejnerů je odbavován hydraulickým ovládáním a manipulací. Hydraulická ruka s kleštěmi na svozovém voze zdvihá a vyprazdňuje kontejnery do svozového auta. Výhodou kontejnerů je větší kapacita pro tříděný odpad a tím logicky také nižší četnost svozu oproti běžným kontejnerům. Výhodou je tedy i levnější provoz. „Počítáme s instalací sady tří kontejnerů na tříděný odpad – sklo, papír a plast – případně se čtvrtým na tetrapak a kov. Zvolili jsme kontejnery s většími otvory, které jsou kompromisem mezi bezpečností a komfrotem,“ doplňuje informace Matěj Fichtner.

Od 19. října 2017 je pro danou oblast umístěno stálé dopravní značení – zákaz zastavení. Upozorňujeme řidiče, aby již v dané oblasti neparkovali.

Souběžně je připravována druhá etapa, v rámci níž by mělo být v MČ Praha 8 zřízeno dalších cca 26 kontejnerových stání.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
 
Zveřejněno: 19.10.2017
Vytisknout