Čestná občanství Prahy 8

Zastupitelstvo ÚMČ Praha 8 udělilo na svém zasedání dne 27. června 2018 tři čestná občanství významným osobnostem Prahy 8, které se zasloužily o šíření dobrého jména naší městské části. Ocenění převezmou na Libeňském zámku dne 27. září 2018 paní PhDr. Marie Petrželová a Josef Vojta. Panu Ing. Františku Suchému bylo toto ocenění uděleno in memoriam, neboť počátkem června tohoto roku zemřel.

„Všech těchto významných osobností Prahy 8 si nesmírně vážíme a chtěli bychom tímto alespoň symbolicky ocenit jejich dlouholetou práci, v případě pana Suchého je to již, bohužel, in memoriam,“ říká radní Jana Solomonová, která se podílela na přípravě a výběru oceněných.

Čestná občanství byla udělena na základě doporučení Komise pro kulturu a volný čas RMČ Praha 8 a ocenění budou předána dne 27. září 2018. „Všechny významné osobnosti veřejně oceníme v rámci slavnostního předání na Libeňském zámku,“ říká radní Jana Solomonová a doplňuje: „Každý z nich se zapsal do srdcí obyvatel nejen Prahy 8 něčím jiným. Paní Petrželová nezištnou celoživotní péčí o znevýhodněné děti, pan Vojta vynikajícími sportovními výsledky, a pan Suchý účastí v protinacistickém i protikomunistickém odboji.“


O oceněných osobnostech:

PhDr. Marie Petrželová, květen 2018
PhDr. Marie Petrželová
PhDr. Marie Petrželová celý svůj profesní život pedagoga a psychologa zasvětila dětem se specifickými potřebami. Jejíma rukama prošlo přes dvacet tisíc dětí s nějakým handicapem (ať už zdravotním, nebo sociálním). Je zakladatelkou CID (Centra integrace dětí a mládeže, o.s.) se sídlem v Karlíně, dodnes je jeho výkonnou ředitelkou i statutárním zástupcem. Jejím životním krédem je „Dopřejme krásné a šťastné dětství i dětem se specifickými potřebami.“
Paní Petrželová bydlí v Karlíně.

Více o životě paní PhDr. Marie Petrželové si přečtěte zde (PDF,114 kB).


Josef Vojta 2018, sportovní legendaJosef Vojta
Josef Vojta je bývalý vynikající český fotbalista, československý reprezentant, držitel bronzové medaile z ME 1960 a stříbrné z LOH 1964 v Tokiu. V domácí soutěži získal v dresu Sparty Praha 2x titul mistra Československa a 1x Československý pohár, 2x se s ní probojoval do čtvrtfinále Pohár mistrů evropských zemí a 1x s ní vybojoval Středoevropský pohár. Po skončení vrcholné kariéry hrál ještě několik let nižší soutěže – mimo jiné za Meteor Praha VIII. V roce 2018 mu byl v rámci ankety Nejlepší sportovec Prahy 8 hlasováním veřejnosti udělen titul Sportovní legenda Prahy 8.
Pan Vojta bydlí v Libni.

Více o životě pana Josefa Vojty si přečtěte zde (PDF, 116 kB).

František Suchý 91 let, 12. dubna 2018
Ing. František Suchý
Ing. František Suchý zažil hrůzy nacistického i komunistického teroru. Za války se zasloužil, společně se svým otcem (byl ředitelem krematoria ve Strašnicích) o uchování záznamů o osudu řady nacisty popravených českých vlastenců. V této praxi se svým otcem pokračovali i po roce 1948, kdy pro změnu uchovávali záznamy o lidech popravených komunistickým režimem. V roce 1952 byl za špionáž a velezradu odsouzen k 25 letům žaláře, ve věznicích strávil 12,5 roku. V roce 2011 mu byl prezidentem Václavem Klausem propůjčen Řád Tomáše Garrigue Masaryka III. třídy.
Pan Suchý bydlel v Bohnicích.

Více o životě pana Ing. Františka Suchého si přečtěte zde (PDF, 119 kB).

Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Zveřejněno: 28.06.2018
Vytisknout