Slovo starosty

1 2 
 • Slovo starosty

  22.10.2020
  Milí spoluobčané, bohužel nelze nezaregistrovat, že nás koronavirus sevřel mnohem hůř, než jsme asi všichni čekali. Ve chvíli psaní tohoto úvodníku máme zavedena již velmi přísná opatření a já bych si vás dovolil poprosit o to, abyste je skutečně dodržovali. Jde o hodně a není to opravdu žádná legrace.
 • Slovo starosty

  18.09.2020
  Milí spoluobčané, přichází podzim a já jsem na tomto místě už rozhodně nechtěl znovu psát o pandemii koronaviru. Bohužel s návratem z dovolených a celospolečenským poklesem ostražitosti ve spojení s možná až příliš velkým uvolněním vládních opatření nás postihuje druhá vlna. Proto vás všechny prosím o opatrnost, ochranu sebe i ostatních, i když něco není vyloženě nařízeno vládou. Určitě se vyplatí postupovat podle tří R – roušky, rozestupy a dezinfekce rukou.
 • Slovo starosty

  20.08.2020
  Milí spoluobčané, po prázdninách se vracejí naše děti do škol a školek, bohužel v situaci přetrvávající epidemie. A od září jsou zpět i povinné roušky, které už nejen já vnímám spíše jako přítěž. Mohu jen doufat, že toto opatření vlády nebude mít příliš dlouhého trvání, protože dobře vnímám, že nám všem dochází trpělivost.
 • Slovo starosty

  18.06.2020
  Milí spoluobčané, prázdniny a dovolené jsou tu, třebaže letos budou možná v omezenějším režimu. I tak je třeba dobít baterky a užít si je. Snad nám všem umožní si po několikaměsíčním martyriu se zákeřnou epidemií oddechnout.
 • Slovo starosty

  25.05.2020
  Milí a stateční spoluobčané, naše městská část má konečně rozpočet, který v polovině května schválilo zastupi­telstvo. Pokračujeme v trendu šetření a snižování výdajů. Letos budeme hospodařit s méně než polovinou oproti roku 2018, kdy rozpočet skončil s výdaji téměř 1,8 mi­liardy korun a spolykal jedny z posledních finančních rezerv. Již loni jsme museli ostře „šlápnout na brzdu“ a škrtat pod úroveň jedné miliardy. V tom musíme pokra­čovat i letos.
 • Slovo starosty

  27.04.2020
  Milí a spoluobčané, v normálních časech bychom dnes vítali měsíc lásky, připravovali se na květnové jubileum osvobození od německého nacismu a výročí úspěšného útoku našich hrdinů na kata českého národa Reinharda Heydricha. To vše si letos nejspíše připomeneme bez větších shromáždění, každý sám za sebe, v soukromí, či svou vlastní návštěvou vzpomínkových míst.
 • Slovo starosty

  23.03.2020
  Milí a stateční spoluobčané, kolikrát začínám své úvahy nejen na tomto místě tím, že žijeme v nelehké době. V posledních dnech a týdnech už toto konstatování začíná být nadbytečné. Jsem dalek moralizování, a tak se chci se svými spoluobčany podělit o pár svých pocitů z bezprecedentní situace. Vlastně celý svůj dospělý život zastávám názor, že každá krize je možností, jak si uspořádat život tak, aby se člověk vyvaroval chyb, které dosud dělal. S takovým postojem přistupuji ke každému životnímu předělu a myslím si, že člověk vlastně ani jinou možnost nemá.
 • Slovo starosty

  25.02.2020
  Milí spoluobčané, přichází konečně jaro, máme za sebou opět skvělý Karlínský masopust, a všem, kteří se na něm podíleli, bych rád ještě jednou moc poděkoval. Byla to opravdu povedená akce, na které jsem se s mnohými z Vás potkal a pohovořil. Věřím, že jste si tuto tradiční událost hezky užili.
 • Slovo starosty

  27.01.2020
  Milí spoluobčané, výjimečně mi dovolte v tomto úvodníku osobní vyznání. Na konci ledna mne osobně velmi zasáhla krutá zpráva. Náhle odešel JaroslavKubera, předseda Senátu, který dlouhá léta vedl Teplice jako starosta, poté primátor. Člověk čestný, rázný a zároveň vtipný. Jeho odchod byl o to víc šokující, jelikož jsem s ním ještě dva dny před jeho skonem osobně mluvil.
 • Slovo starosty

  23.12.2019
  Milí spoluobčané, jak se říká, rok se s rokem sešel a jsme zase o jeden starší. Co je ale důležitější, každý další rok jsme bohatší o nové zkušenosti. Asi všichni stále intenzivněji vnímáme stále hlubší příkopy mezi nositeli různých názorů. Jsem bytostně přesvědčen, že tento rozkol má původ u lidí, kteří ještě nejsou schopni překonat vlastní ego a nadále lpí na své vlastní důležitosti a neomylnosti. Jsou uzavření do sebe, vytvořili si svůj ideový svět, o kterém ani na vteřinu nezapochybují, a ten vnější berou za chybný, plný nejistoty a nebezpečí, a tak s ním chtějí pořád bojovat.
 • Slovo starosty

  25.11.2019
  Milí spoluobčané, na úvod si dovolím jen kratičkou úvahu. Máme za sebou oslavy třicátého výročí pádu komunistického režimu. A myslím, že máme všichni o čem přemýšlet. Nechybí nám po třech dekádách vzájemná úcta a respekt? Není pro nás zastánce odlišného názoru nepřítel, kterého je nutno ukřičet, potřít a vyřadit z diskuse? Jako bychom zapomněli na jednu z nejdůležitějších věcí, která ke svobodě a demokracii patří, a tou je věta: „Hluboce a naprosto s vámi nesouhlasím, ale vždy budu prosazovat, abyste to mohl svobodně říkat.“ Jsem přesvědčen, že by nám trocha pokory rozhodně neuškodila.
 • Slovo starosty

  30.10.2019
  Milí spoluobčané, máme tu listopad, jeden z méně vlídných měsíců. Letos je především měsícem oslav třiceti let pádu komunistického režimu. Ano, už je to třicet let, co se během pár dní socialistický režim v čele se směšným Milošem Jakešem zhroutil pod náporem občanské nespokojenosti.
 • Slovo starosty

  23.09.2019
  Milí spoluobčané, chladno, pošmourno a stále méně denního světla oznamuje každým rokem příchod podzimu. Ale snad nám říjnové počasí náladu nezkazí. V posledních měsících jsem marně pátral, jak v radniční nedobré finanční situaci pomoci především zeleni a stromům z evropských dotací. Děkuji tímto za všechny podněty občanů, které mi přišly.
 • Slovo starosty

  29.08.2019
  Milí spoluobčané, prázdniny utekly jako voda a začíná školní rok. Vracíme se z dovolených zpět do pracovního shonu a musím se přiznat, že září nepatří již od dětství mezi mé oblíbené měsíce. Blíží se podzim, dny se pomalu krátí, rána už bývají chladná. Přesto je třeba vidět to hezké. Září je obdobím babího léta, úspěšných houbových výprav, nového začátku ve školách. A u nás v Praze 8 je září především měsícem mnoha a mnoha akcí, kde se můžete pobavit, zasportovat si a něco nového se dozvědět.
 • Slovo starosty

  22.07.2019
  Milí spoluobčané, ačkoli Praha 8 patří mezi nejrozsáhlejší městské části české metropole, na jejím území se nenachází ani jedna železniční zastávka. Přitom jsou to právě osobní vlaky, které se v posledních letech stávají stále pevnější součástí městské integrované dopravy. I proto se nynější vedení osmého obvodu rozhodlo podpořit studii železničních zastávek v Karlíně a Libni.
 • Slovo starosty

  27.06.2019
  Milí spoluobčané, v úvodu mi dovolte poděkovat především obyvatelům Bohnic, kteří museli strpět různá omezení v souvislosti s mistrovstvím světa v softbalu. Jednalo se o událost světových parametrů, a takové akce zkrátka od každého z nás chtějí trochu toleran-ce a velkorysosti. Šampionát byl úspěšný i díky vám.
 • Slovo starosty

  27.06.2019
  Milí spoluobčané, přichází červen a s ním konečně i léto. U nás v Praze 8 budeme mít jednu velmi unikátní akci. A to mistrovství světa v softbalu, které se koná poprvé v historii na evropském kontinentu. Máme to štěstí, že se jedna část odehraje v softbalovém areálu u ZŠ Dolákova, který je domovem klubu Joudrs. Celý turnaj odstartuje 13. června utkáním obhájců titulu z Nového Zélandu s našimi borci.
 • Slovo starosty

  09.05.2019
  Milí spoluobčané, květen je nejen měsíc lásky a ostrého nástupu jara, ale také výročí událostí, na které bychom neměli nikdy zapomenout. V osmé městské části nepůjde jen o to, vzdát hold účastníkům Pražského povstání či našim osvoboditelům z roku 1945. Letos to bude už deset let, co u Vychovatelny vyrostl pomník hrdinům operace Anthropoid. Je to pocta mužům, kteří šli do své trýzněné vlasti s pocitem téměř jisté smrti, zlikvidovat zrůdu jménem Reinhard Heydrich.
 • Slovo starosty

  26.03.2019
  Milí spoluobčané, kdo z nás by nechtěl mít alespoň na chvilku bájný stroj času a podívat se do doby, kdy nám bylo o pár let méně. Po osobní zkušenosti ze začátku března mohu směle prohlásit, že radnice Prahy 8 ho vynalezla. Jmenuje se Retro Disco Odra. Přiznám se, že mě obrovský zájem o připomenutí legendární diskotéky v Odře v Bohnicích vůbec nepřekvapil. Stovky z nás si v našlapaném KD Krakov skvěle zatrsaly a v pohybu jsme si zavzpomínali na osmdesátkové hity. Akci se proto chystáme v blízké době s mírnou obměnou zopakovat. S velkou odezvou se setkal i Karlínský masopust a Ples městské části Praha 8 a pražských hasičů, který se konal při příležitosti Mezinárodního dne žen. Díky moc všem, kteří se na akcích podíleli, i těm, kteří se zúčastnili.
 • Slovo starosty

  25.02.2019
  Milí spoluobčané, nemohu tento sloupek začít jinak než poděkováním. Vám všem, kdo jste začátkem února přišli na charitativní hokejové utkání na veřejném kluzišti v areálu Základní školy Glowackého a finančně podpořili Fond ohrožených dětí – Klokánek Praha 8. Vybrali jsme přes 15 tisíc korun, které půjdou na nákup nového vybavení pokojíčků. Hokejový tým Severní vítr sice těsně prohrál s manšaftem sportovní redakce České televize v čele s Robertem Zárubou, ale o výsledek příliš nešlo. Chtěli jsme hlavně pobavit a pomoci, což se povedlo.
12