Co přinese rok 2023 Městské knihovně v Praze?

Löwitův mlýnNové celoknihovní téma, otevření dvou poboček i ohlédnutí za třicítkou Filmového klubu.

České knihovny si pro následující dva roky vybraly jako společné téma mediální gramotnost. Není to pro knihovny téma nové, ale vzhledem k tomu, jak je aktuální, zaslouží si mnohem hlubší pozornost. Knihovny tak navazují na to, co dokázaly před lety, kdy se staly místy, kde se lidé učili základní počítačové dovednosti, objevovali služby internetu i jeho fungování. Nyní se jejich role posouvá do role neutrálních průvodců, kteří by měli pomoci porozumět světu médií každému, kdo o to projeví zájem. 

Zásadní roli při tom hraje nejen erudice knihovnic a knihovníků, ale také dostupnost knihovny a jejích služeb pro širokou veřejnost. Jedná se o dostupnost místní (knihovní síť), časovou (otevírací doby) a finanční (výše evidenčního poplatku). Všemu budeme v Městské knihovně v Praze věnovat pozornost. Nízký evidenční poplatek je strategickým rozhodnutím a ani v roce 2023 se jeho výše nemění. Dospělý (starší 15 let) zaplatí 60 Kč/rok. Děti do 15 let, lidé starší 70 let, občanky a občané Ukrajiny a lidé s průkazem TP, ZTP nebo ZTP-P mají zápis do knihovny zdarma. 

Knihovny v síti

Kulturní politika hl. m. Prahy považuje síť knihoven za důležitou součást pražské kulturní infrastruktury. Rok 2023 přinese její významné rozšíření, otevírat se budou dvě nové pobočky. 
Velký mlýn (Praha 8) bude pobočka, která nejen částečně zaplní bílé místo na mapě knihovní sítě pro oblast Libně a Palmovky, ale stane se i důležitým lokálním kulturním hráčem. Rekonstruovaná budova barokního mlýna bude sloužit nejen knihovně, ale také jako kulturní sál a chybět nebude ani kavárna. Otevření se předpokládá nejpozději v červnu 2023.

Otevření knihovny na Petřinách (Praha 6) bude jednou z největších akcí posledních let a její význam je celopražský. Knihovna na Petřinách bude vybavena vším, co lokalita aktuálně postrádá, včetně kluboven nebo víceúčelového sálu. Otevření se předpokládá na podzim 2023.

Literatura, film a náměstí

Kulturní rok 2023 v knihovně zahájí už tradiční oslava narozenin slovutného detektiva proslulého dedukcí. Čaj se Sherlockem Holmesem si fanoušci a přátelé detektivek mohou dát 6. ledna 2023 v Malém sále Ústřední knihovny. Mimo knihovnu, v prostoru Božská lahvice, proběhne 10. ledna 2023 představení antologie pražské poezie s názvem Každý ji zná tak bude maskovaná. Editorsky výběr připravil Jakub Řehák a jako připomenutí stého výročí vzniku Velké Prahy ji vydali Městská knihovna v Praze, iniciativa Praha město literatury a nakladatelství Malvern. 
Ohlédneme se za třiceti lety trvání Filmového klubu MKP a představíme nové proudy, které dramaturgicky ovlivňují kinematografickou linku v sálech Ústřední knihovny. Například festival Book the Film, který je soutěžní přehlídkou studentské a amatérské produkce. 
 
Třetí plnohodnotnou sezónu chystá Mariánské náměstí, které díky iniciativě Moje Mariánské od roku 2020 slouží nejen jako veřejný prostor v centru města, ale také jako prostor pro kulturu.Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
Mohlo by vás také zajímat
Zveřejněno: 02.01.2023
Vytisknout