Děti z Prahy 8 vyprávějí příběhy svých sousedů

„Na transport jsme museli sami. Tatínek ležel v nemocnici se zlomenou nohou a maminku s námi nepustili.“ Hedvika Kupcová (*1930)

„Museli jsme tři hodiny stát na apeplatzu v minus 28 stupních. Tehdy 300 vězňů zmrzlo a padlo bez života k zemi.“ Vojmír Dalibor Srdečný (*1919)

„Sebrali nám obchod, dceru nepustili studovat, protože jsme byli živnostníci.“ Božena Vodičková (*1919)

„Přihlášku mi roztrhali. Jak prý se opovažuju, když je otec ve vězení.“ Ivan Ropek (*1929)

Žáci a studenti z Prahy 8 se zapojili do projektu Paměť národa organizace Post Bellum. Cílem je vzbudit v dětech zájem o historii interaktivním způsobem. Zároveň jim zapojení do projektu umožní vyzkoušet si práci novinářů, mj. také ve studiích Českého rozhlasu.

Celkem 13 týmů se projektu věnovalo v druhém pololetí minulého školního roku. Z příběhů pamětníků, se kterými se pravidelně scházely, vytvořily reportáže –  mluvily s odborníky, hledaly v archivech, konzultovaly s koordinátory projektu i svými učiteli nad rámec svých školních povinností. „Je něco jiného o historii číst a něco jiného historii prožít. Tento projekt proto chápu jako velkou příležitost popsat a přiblížit nám všem cenná svědectví našich mnohdy statečných a čestných občanů,“ chválí projekt radní Anna Kroutil.

Věděli jste například, že v Praze 8 se narodili, svůj život prožili nebo zde stále žijí Hedvika Kupcová, která přežila terezínské ghetto, stala se mozaikářkou a její dílo můžete vidět v Čimické ulici, John Bok, chartista, který vedl ochranku Václava Havla v listopadu a prosinci 1989 a setkal se s Dalajlámou, Miloš Rajchrt, mluvčí Charty 77, Irena Podzimková, jež se podílela na aktivitách Občanského fóra, Petr Hlava, který se setkal s papežem Janem Pavlem II., Jiří Pavel Kafka, jedno z tzv. Wintonových dětí, který později působil v Royal Air Force (RAF), Vojmír Dalibor Srdečný, který přežil koncentrační tábor Sachsenhausen, a řada dalších?

Porota složená z Ivy Vachkové, učitelky dějepisu a dramatické výchovy, Tomáše Černého, redaktora Českého rozhlasu, a Magdaleny Sedlické, historičky Židovského muzea v Praze, posuzovali především autentičnost zpracovaných příběhů, ale také zapálení dětí do práce. Na prvních třech místech porota 31. října 2017 v KD Krakov ocenila:

1. žákyně ZŠ Žernosecká pod vedením paní učitelky Kláry Zuzákové, kteří zpracovali příběh paní Věry Doušové
  2. žákyně ZŠ Žernosecká pod vedením paní učitelky Jitky Follprechtové, kteří zpracovali příběh paní Boženy Vodičkové
  3. žákyně ZŠ Lyčkovo náměstí pod vedením paní učitelky Jindřišky Šafkové, kteří zpracovali příběh pana Vojmíra Dalibora Srdečného

Ačkoli se jednalo o soutěž, největší výhrou jsou navázané vztahy mezi týmy a pamětníky, odvyprávěné a zachycené příběhy i předané hodnoty. „Vzdávám hold všem, kteří se do projektu zapojili. Nemám na mysli pouze děti a pamětníky, ale také učitelé, jejichž podpora a vedení je nesmírně důležitá,“ poděkovala radní Jana Solomonová.

Výstavu Příběhy našich sousedů můžete shlédnout až do 1. prosince 2017 v KD Krakov (Těšínská 600/4, Praha 8). Poté bude do konce roku k vidění v obchodním centru Krakov. V roce 2018 bude výstava putovat po základních školách osmé městské části.

Příběhy ke stažení:

Žáci z Prahy 8 zpovídali pamětníky

Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Zveřejněno: 01.11.2017