Festival Open House Praha 2023 otevře budovy i na Praze 8

Libeňský plynojemFestival otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 15. do 21. května 2023. Devátý ročník svátku městské architektury o víkendu zdarma zpřístupní veřejnosti více než 100 budov a prostorů na celém území hlavního města. V týdnu od 15. května bude připraven i doprovodný program, jehož součástí budou speciální komentované procházky, přednášky a diskuze. Festival nabídne o víkendu i prohlídky pro rodiny s dětmi. Kompletní program najdete na stránkách www.openhousepraha.cz.

„V letošním roce s námi mohou lidé zcela zdarma navštívit o víkendu 109 běžně nepřístupných budov a areálů. Jsou to místa, která pravidelně míjíme, aniž bychom měli šanci zjistit, co se skrývá za jejich fasádami a ploty. Nejen, že mezi nimi najdeme skvosty pražské architektury a designu, ale lidé se také na komentovaných prohlídkách dozví fascinující příběhy, které často stojí za jejich realizacemi, ať už se jedná o historické budovy, rekonstrukce, či moderní projekty. Díky nim a pestrosti architektury, kterou Praha nabízí, se můžeme na chvíli zastavit, zamyslet a užasnout,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá.


Na území městské části Praha 8 festival letos otevře 13 budov

V rámci festivalu budou nově zpřístupněny dva prostory v Karlíně. Prvním z nich je budova mediálního domu Economia, někdejší továrna Breitfeld-Daněk, kde se vyráběly parní kotle. Industriální stavba prošla v roce 2012 rekonstrukcí podle návrhu katalánského architekta Ricarda Bofilla. Interiéry, které jsou koncipovány jako obytná krajina, kde se stírají rozdíly mezi pracovním prostředím a domovem, byly navrženy ateliérem Kunc architects. Veřejnosti se otevře nejen newsroom, ale i první patro s ochozy. Další karlínskou novinkou jsou kanceláře společnosti Pricefx nacházející se v areálu Meteor Centre Office Park. Unikátní interiér navržený studiem Collcoll se pyšní nejen designem inspirovaným hrou Minecraft, ale i tunelovou skluzavkou mezi patry, interaktivním osvětlením s nekonečným množstvím efektů a variabilním uspořádáním prostoru.

Nově budou otevřeny také dvě stavby v Libni. Mezi nimi bude nedávno dokončená budova DOCK IN FIVE, pátá a poslední fáze projektu moderní administrativní čtvrti DOCK. Kromě recepce a technických místností v samotné budově si lidé mohou také prohlédnout, jak vypadá celý nedávno zkompletovaný areál, kde se pracovní prostředí mísí s vodními a zelenými plochami a kde nechybí ani marina nebo běžecká dráha. Součástí programu je nově i bývalý Panský pivovar v libeňském podzámčí, který byl založen již v 16. století. Dodnes se dochovala pouze hlavní budova, která vlivem povodní v roce 2002 zůstala na dlouho prázdná. Novým uživatelem barokní stavby je nyní Studio ALTA, které má za cíl nechat pivovar za pomoci finančních darů zrekonstruovat. Lidé mohou nejen navštívit spodní i vrchní část pivovaru, ale také zjistit, jaké jsou budoucí plány spolku.

V obou čtvrtích budou otevřeny i další budovy a prostory. V Karlíně se lidé dále mohou podívat do Národního domu, sídla Českého rozhlasu Rádia DAB Praha. U příležitosti 100. výročí zahájení rozhlasového vysílání na našem území se návštěvníkům v novorenesanční stavbě otevře vysílací komplex a newsroom v přízemí či studia v prvním patře. Mezi zpřístupněnými budovami bude i Machine House, sídlo studia Qarta architektura. V bývalé továrně na motory proměněné v kancelářský open space mohou lidé obdivovat míšení historických a moderních prvků i zachovalý industriální ráz budovy. Otevřena bude i Karlínská sokolovna, novorenesanční stavba z roku 1887, kde si návštěvníci mohou prohlédnout nejen tělocvičny a šatny, ale i původní promítací sál či bývalou šermírnu.

V Libni mohou lidé v rámci festivalu dále navštívit Velký (či Löwitův) mlýn. V minulosti dlouhodobě nevyužívaná budova je od loňského roku ve správě spolku Velký mlýn, který ji chce využít k pořádání kulturních akcí a zřízení pobočky Městské knihovny v Praze. Návštěvníci si mohou prohlédnout čerstvě zrekonstruované prostory mlýna a projít si všechna patra. Mezi otevřenými stavbami bude i Libeňský plynojem, významná technická památka, která dnes slouží jako experimentální pracoviště. V rámci prohlídky se návštěvníci mohou vydat do aerodynamického tunelu i zahrady. Otevřena bude například i Nová libeňská synagoga, budova ve stylu romantického historismu s novorománskými i orientálními prvky z roku 1858, kde mohou lidé pocítit atmosféru dávných časů.


Seznam festivalových budov v MČ Praha 8
 • DOCK IN FIVE
 • Grabova vila
 • Karlínská sokolovna
 • Libeňský plynojem
 • Libeňský zámek
 • Machine House – sídlo Qarta architektura
 • Meteor Centre Office Park (budova C) – kanceláře společnosti Pricefx
 • Národní dům v Karlíně – sídlo Českého rozhlasu Rádia DAB Praha
 • Nová libeňská synagoga
 • Panský pivovar v Libni – Studio ALTA
 • Sochařský ateliér Jana Laudy – sídlo studia Olgoj Chorchoj
 • Továrna Breitfeld-Daněk – Mediální dům Economia
 • Velký mlýn (Löwitův)Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 12.04.2023
Vytisknout