Kaizlovy sady ožijí výstavou na stromech

Výstava na stromechV sobotu 3. října od 10:00 do 16:00 hodin proběhne v Kaizlových sadech vernisáž fotografií. Ty přiblíží koncepci „Fair trade“ (férového obchodu) na příkladu kávy. Akce se uskuteční v rámci „Týdne důstojné práce“ pod záštitou radní MČ Praha 8 Anny Kroutil. Výstava potrvá do 10. října a nabídne netypickou prezentaci fotografií přímo na stromech.

Letošní ročník výstavy nese jméno – „Plné ruce práce“ a představí fotografie z mexických a guatemalských kávových plantáží.
Fotografie vás zavedou do světa kávy, kde budete moci krok za krokem sledovat, jak se káva z odlehlých končin světa dostává až do vašich šálků,“ vysvětluje radní Anna Kroutil a dále dodává: „V průběhu procesu se například dozvíte, jak se může proměnlivá cena na světovém trhu kávy negativně promítnout do života pěstitelů, a za jakých „férových“ podmínek by byla možná náprava.

Doprovodný program vernisáže nabídne stánky s „Fair trade“ produkty a občerstvením obchodů, které se snaží propagovat férový obchod na Praze 8. Představí se např. Fair & Bio pražírna a obchod, které mimo jiné nabídnou férové rukodělné výrobky. Férovou kávu uvaří Divoké matky, které také připraví ke kávě domácí sladkosti. Na akci se představí i studentská organizace z České zemědělské univerzity v Praze – BeFair na ČZU. BeFair se dlouhodobě věnuje zvyšování povědomí o produktech vytvořených za důstojných podmínek. Pro nejmenší bude připraveno malování na obličej ve stanu městské části Praha 8.

Projekt Výstava na stromech je pořádaná spolkem NaZemi. Koná se v rámci Týdne důstojné práce. Ten probíhá od soboty do soboty v době, kdy se slaví Světový den důstojné práce konaný každoročně 7. října. Výstava je koncipována jako celorepublikový happening k podpoře odpovědné spotřeby produktů.

Fair trade“ – představuje férový způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům z rozvojových zemí spravedlivou odměnu za jejich práci. Mezi základní principy patří férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv, šetrnost k životnímu prostředí a další. Fairtradový výrobek lze rozpoznat podle ochranné známky FAIRTRADE® na obalu.

Další informace o výstavě naleznete na webových stránkách MČ Praha 8.

Zveřejněno: 29.09.2015 – Anna Patočková
Vytisknout