Kam s ním? Vánoční strom nepatří do kontejneru

Vánoční období končí tradičně svátkem Tří králů a to je také čas, kdy lidé ve větší míře začínají odstrojovat své vánoční stromky.  Kam s ním? Otázka, kterou si kladl nejenom Jan Neruda, ale kterou si každoročně pokládá mnoho Pražanů a také obyvatel Prahy 8, když přemýšlí, jak se zbavit vysloužilého vánočního stromku. Máme pro Vás dobrou zprávu, těch možností je několik.

Vánoční stromky lze volně odkládat vedle venkovních nádob na směsný komunální odpad. Pracovníci úklidových služeb je pak odvážejí při pravidelném svozu. Tato služba začala 25. prosince 2015 a potrvá až do 29. února 2016. „Další z možností, kam vysloužilé vánoční stromky odevzdat, jsou sběrné dvory hlavního města Prahy. V naší městské části je to sběrný dvůr v ulici Štorchova v Libni. V neposlední řadě můžete využít kompostárnu v Praze 10 v Malešicích, která bude po zimní přestávce znovuotevřena nejpozději 1. března 2016,“ doplňuje seznam míst radní pro životní prostředí MČ Praha 8 Anna Kroutil.

Kam určitě vánoční stromy nepatří, jsou kontejnery na směsný komunální odpad, kde by rozložité větve zbytečně zabíraly velké množství místa. Stromy také nepatří k popelnicím na směsný komunální odpad umístěným ve vnitroblocích ani na stanoviště pro tříděný odpad.

Vyhozené vánoční stromky nakonec končí u odběratelů, kteří je zpracovávají, a dochází tak k jejich dalšímu využití. Typicky jsou stromky použity na palivo, či jsou rozřezány na štěpku a putují do kompostu.

Vánoční stromek na zámku
Zveřejněno: 05.01.2016 – Anna Patočková
Vytisknout