Na co se nás nejčastěji ptáte v souvislosti s mimořádným opatřením vydaným MZ ČR.

Připravili jsme pro vás desatero nejčastějších dotazů (FAQ) v souvislosti s mimořádným opatřením vydaným MZ ČR. 

1. Budou uzavřené školky a jesle?
V současné době nebudou, rozhodnutí ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na tato zařízení. V tuto chvíli je rozhodnutí posílat děti do těchto zařízeních na rodičích.  V Praze 8 je u jeslí zrušena pouze hlídací služba.

2. Kterých akcí se zákaz týká?
Takřka všech s očekávanou účastí nad 100 lidí. Jde o veškeré „divadelní, hudební, filmová a další umělecké, sportovní, náboženské akce, trhy, veletrhy, veřejné i soukromé“. Jde tedy například i o plesy.

3. A kterých naopak ne?
Výjimku z nařízení Bezpečnostní rady státu mají „schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných nebo soukromých osob (např. valná hromada akciové společnosti), které se konají na základě zákona“. Proto se zákaz nevztahuje například na zasedání Poslanecké sněmovny. Opatření se nevztahuje ani na nákupní střediska a supermarkety, restaurační zařízení, hromadnou dopravu nebo třeba lyžařské vleky.

4. Budou zrušeny farmářské trhy v Karlíně a loutkový festival v divadle Karla Hackera?
Do odvolání ano.

5. Může nahradit dezinfekční gel antibakteriální mýdlem? 
Řádné mytí rukou teplou vodou a mýdlem je základ, alespoň dvacet sekund. Dojde tím k odstranění větší části virů. Dezinfekce na ruce je účinnější, ale rozhodně je lepší si umýt ruce vodou a mýdlem než se stresovat, že nemám gel. Pro dezinfekci například Savem doporučujeme především na pracovištích, ale také v domácnostech především – držadlo u mikrovlnné trouby, držadlo u lednice, držadlo u rychlovarné konvice, víko odpadkového koše a sluchátko u pevných linek.

6. Bude zrušeno vítání občánků? 
Do odvolání ano.

7. Budou zrušeny svatby?
V současné chvíli oddávání probíhá a svatby se neruší. Nicméně snoubenci musí také respektovat mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které spočívá v zákazu konání akcí s předpokládanou účastí více než 100 osob. Proto při sňatečném obřadu nesmí být v obřadní síni přítomno více než 100 osob včetně oddávajícího, matrikářky, fotografa a varhanice.

8. Bude uzavřen bazén Šutka? 
S ohledem na aktuální situaci je areál Aquaparku Šutka od 10.03.2020 od 18.00 hod. do odvolání uzavřen. Pro aktuální informace sledujte www.sutka.eu.

9. Mohou školy i nadále pronajímat tělocvičny nebo učebny organizacím nebo zájemcům z řad veřejnosti?
Nemohou. Pronajímání vnitřních prostor školy pro kroužky či individuální sportování je zakázáno. Neplatí to však pro venkovní sportoviště, přičemž každý ředitel by měl mít na paměti, že aktivity s počtem účastníků vyšším než sto, jsou zakázané a ty tedy povolit nesmí.

10. Co mají dělat ti, kteří jsou v Itálii?
I přes karanténu se můžou vrátit domů. Češi v Itálii se podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka můžou obrátit na konzuláty v Miláně nebo Římě. Kdo se vrátí, musí nastoupit povinnou čtrnáctidenní karanténu doma, i když mu nic není. Nařízení platí už od soboty 7. března 2020. Výjimku mají piloti letadel, řidiči kamionů a sanitek, které přijedou z Itálie.Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 10.03.2020
Vytisknout