Nový program bydlení pro studenty v Praze 8

Skloubit dobrovolnictví a podporu studentů je cílem nového programu bydlení. Na jeho podobě se domluvili místostarostové Vladimíra Ludková (ODS) a Radomír Nepil (ANO), přičemž každý do něj promlouvá v rámci své gesce. 

Nový program bydlení doplňuje ty stávající, které cílí na seniory, osoby se zdravotním postižením či rodiče samoživitele. V Praze 8 se dosud podobný program bydlení nerealizoval, a protože se nejedná jen o prosté podepsání nájemní smlouvy, je nyní cílem si vzájemnou spolupráci vyzkoušet.

„Mezigenerační bydlení je skvělá myšlenka, která může pomoci dobré věci. S úspěchem ji aplikuje už několik městských částí a je dobře, že Praha 8 bude další. Zvýhodněným pronájmem bytů studentům můžeme pomoci řešit nedostatek dobrovolníků, a já věřím, že si program svou cílovou skupinu najde. Jedním z nejpalčivějších problémů, které dnešní studenti řeší, je důstojné bydlení v jejich finančních možnostech, a bonus bytu může motivovat ty, kteří mají kladný vztah k seniorům a mají jim co nabídnout, aby zakotvili právě v naší městské částí,“ říká místostarosta Nepil, který má na starosti majetek. Podle místostarostky Ludkové je dobrovolnictví nepostradatelnou součástí nejen sociálních služeb, ale i součástí života mnoha z nás. „Svůj volný čas věnuje pomoci druhým zhruba 30 procent osob ve věku nad 14 let, a to v různých formách zapojení. To je úctyhodné číslo. Do oficiálních statistik se propisuje jen zlomek osob, které potřebují dopomoc, například ze strany neformálních pečujících. Je třeba otevřeně říci, že na takovém zapojení je závislý i sám stát. Je proto na místě hledat jak podporu dobrovolníků, tak i nové formy jejich zapojení,“ sdělila Ludková, která sama před 16 lety založila Centrum aktivizačních programů pro seniory, které stojí na lektorech z řad dobrovolníků. 

MČ Praha 8 disponuje 1200 bytovými jednotkami, a ač nemá být samospráva v roli realitního makléře, je zcela namístě podpora znevýhodněných skupin, vždy je navíc nutné pamatovat na určitou bytovou rezervu, která může posloužit v krizových situacích. Pro takové účely má radnice vyčleněny bytové jednotky, které mohou posloužit obyvatelům, které postihlo neštěstí, například jim vyhořela domácnost. 

Velká většina bytových jednotek jsou malometrážní byty, právě takové jsou vybrány i pro studenty, budoucí dobrovolníky. V tuto chvíli se jedná studenty, kteří se chtějí na základě svého uvážení a možností zapojit do dopomoci seniorům a klientům sociálního odboru. MČ Praha 8 si tak slibuje nalézt řešení například pro osaměle žijící seniory, kteří nemají nikoho, kdo by jim například vyzvedl léky nebo vyvenčil psa.

„Bude jen na studujících mladých lidech, co mohou nabídnout, někdo umí hrát na hudební nástroj a může si připravovat kulturní program, jiný rozšíří nabídku aktivizačních činností našeho centra pro seniory a někdo nabídne dopomoc se základními potřebami, jako je donáška nákupu či vyzvednutí léků. Motivační dopisy studentů proto budou jedním ze vstupních kritérií pro naše rozhodování,“ doplnila Ludková.



Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.



Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 22.11.2024
Vytisknout