Praha 8 si v sobotu 27. května připomene operaci Anthropoid

Praha 8 si v sobotu 27. května připomene operaci AnthropoidLetos si připomínáme 75. výročí vojenské operace proti zastupujícímu říšskému protektorovi Heydrichovi.

Dne 27. května 1942 v 10.35 hod. zaútočili dva vojáci československého zahraničního odboje, výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík, v kobyliské zatáčce pod Vychovatelnou na projíždějící automobil se zastupujícím říšským protektorem a smrtelně ho zranili (zemřel v nemocnici na Bulovce o 8 dní později). Jednalo se o hrdinský čin, který neměl v nacisty okupovaných zemích obdoby. Heydrich byl třetím nejvýše postaveným mužem Velkoněmecké říše a jeho likvidace byla největším úspěchem odboje proti tak vysoce postavenému činiteli.

Po 75 letech chceme uctít hrdinský čin obou výsadkářů i jejich podporovatelů z řad domácího obyvatelstva, z nichž řada za svou pomoc zaplatila životem svým i svých blízkých. Městská část Praha 8 si na pátek a sobotu 26. a 27. května 2017 připravila sérii akcí, které mají být připomínkou události, která se tedy odehrála na jejím území.

Vrcholem série bude rekonstrukce vojenského útoku na Heydricha, která proběhne v sobotu 27. května od 10.25 hod. (tj. i čas bude odpovídat vojenskému útoku) a komentovat ji bude badatel, specialista na československý odboj za II. světové války Jiří Padevět. Akce se uskuteční na jiném místě než v roce 1942, a to u tramvajové zastávky U kříže v Libni.

“Vzhledem k tomu, že původní zatáčka v Kobylisích, v níž k vojenskému útoku proti Heydrichovi došlo, již od 80. let 20. století neexistuje v souvislosti s výstavbou mimoúrovňové křižovatky Vychovatelna, rozhodli jsme se uskutečnit rekonstrukci tohoto činu v zatáčce u tramvajové zastávky U kříže, která se té původní dispozičně podobá,“ vysvětluje výběr místa zástupce starosty městské části Praha 8 Radomír Nepil a dodává: „V rámci partnerství poskytne Dopravní podnik Hlavního města Prahy dvě dobové tramvaje, které dodají rekonstrukci na autenticitě. Bude se jednat o motorové vozy z roku 1932 a vlečný vůz z roku 1908 s dobovým zatemněním oken proti leteckým útokům.“

Sobotní odpoledne bude věnováno doprovodnému programu, který připomene tehdejší dobu nejen v Protektorátu Čechy a Moravy, ale i u československých jednotek ve Velké Británii.

Zpestřením vzpomínkové akce budou: promítání československého filmu Atentát z roku 1964 pod širým nebem na nádvoří Libeňského zámku, hudební vystoupení skotské dudácké kapely The Rebel Pipers v britských uniformách, a závěrečný koncert military-county kapely Taxmeni.


Program:

Pátek 26. května
21.00 hod. – promítání československého filmu ATENTÁT (1964, režisér: Jiří Sequens)
kde: nádvoří Libeňského zámku, projekce Kinobusu Dopravního podniku Hlavního města Prahy
vstup zdarma

Sobota 27. května
9.30 hod. – odhalení pamětní desky manželům Ryšavým – účastníci odboje, oběti heydrichiády
kde: Gabčíkova 1224/4

10.25–10.45 hod. – rekonstrukce vojenského útoku na Heydricha
kde: zatáčka u zastávky tramvaje U kříže
komentuje badatel Jiří Padevět
Za účasti dobových tramvají: motorových vozů 2294 z roku 1932 a vlečného vozu č. 608 z roku 1908.

11.30–19.00 hod. – program před budovou Úřadu MČ Praha 8, U Meteoru 6

Odpolední program je sestaven do několika informačních bloků z tábora Československé samostatné obrněné brigády, z tábora čsl. jednotky působící v RAF, a scének ze života v Protektorátu Čechy a Morava.

12.15 hod.
vystoupení skotské dudácké kapely The Rebel Pipers
12.30 hod.komentovaný výcvik Čsl. samostatné obrněné brigády
13.00 hod.komentovaná prohlídka tábora čsl. jednotky RAF
13.30 hod. scénka z Protektorátu. Periferie – ulice okupované Prahy
  
14.15 hod.vystoupení skotské dudácké kapely The Rebel Pipers
14.30 hod.komentovaný výcvik Čsl. samostatné obrněné brigády
15.00 hod.komentovaná prohlídka tábora čsl. jednotky RAF
15.30 hod. scénka z Protektorátu. Periferie – ulice okupované Prahy
  
16.15 hod. vystoupení skotské dudácké kapely The Rebel Pipers
16.30 hod.komentovaný výcvik Čsl. samostatné obrněné brigády
17.00 hod.komentovaná prohlídka tábora čsl. jednotky RAF
17.30 hod.scénka z Protektorátu. Periferie – ulice okupované Prahy

18.00–19.00 hod. – koncert kapely Taxmeni


Po celé odpoledne probíhá výstava: „Akce Anthropoid – někomu život, někomu smrt“
kde: Libeňská sokolovna


Vstup na všechny akce je ZDARMA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

K táboru Čsl. samostatné obrněné brigády:
Od července 1940 do srpna 1944 působila ve Velké Británii, vedle letců v řadách Královského letectva (RAF), i pozemní armáda. Z jejích řad se rekrutovali dobrovolníci do výsadkových kurzů, kteří byli následně vysazováni do Protektorátu Čechy a Morava, po celou válku. Původní záměr vytvořit z našich vojáků výsadkovou brigádu byl opuštěn a byla vytvořena nejprve Smíšená a následně v roce 1943 Čsl. samostatná obrněná brigáda, která se vylodila v Normandii a od října 1944 obléhala francouzský přístav Dunkerque a to až do německé kapitulace.

Součástí tábora bude následující technika:
  • originální štábní limousina Vauxhall 14hp z roku 1939
  • vojenskou dodávka Austin Tilly z roku 1943
  • dva malé britské nákladní vozy Bedford (valník a druhý jako cisterna na pitnou vodu)
  • malý štábní vůz Austin 8 v barvách RAF
  • nákladní vůz Chevrolet C15 Cadada
  • dva americké Jeepy
K táboru čsl. jednotky v rámci RAF:
Součástí tábora bude model 1:1 SUPERMARINE SPITFIRE MK.IXc, kamufláž 313.československá stíhací peruť podoba z přelomu roku 1944–45.
Tento jednomístný stíhací letoun tvořil společně s Hawker Hurricanem základ stíhacího letectva zejména v první polovině války. Poté jej začaly doplňovat i jiné stroje. Konkrétní letoun je s kódovými písmeny RY-O, MJ979 – stroj plk. Jana Lašky († 26.04.1944 u zámku Rowlands ve V. Británii).

K bloku Protektorát:
Periferie – ulice okupované Prahy. Rekonstrukce života v ulicích Protektorátu se vstupy, které se mohly odehrát na pozadí operace Anthropoid.
Ulice a budovy městské periferie, plakáty s dobovou kulturní, politickou a vojenskou tématikou. Krejčovství – dílna švadleny, trafika, stanoviště protiletecké civilní obrany, pracoviště pomocného německého červeného kříže.
1x civilní osobní vůz Tatra.

Pozvánku na akci naleznete v Kalendáři akcí.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


 Praha 8 si v sobotu 27. května připomene operaci Anthropoid Praha 8 si v sobotu 27. května připomene operaci Anthropoid Praha 8 si v sobotu 27. května připomene operaci Anthropoid

Anthropoid, 26.–27. května 2017, Praha 8
Zveřejněno: 27.04.2017
Vytisknout