Tento týden na Libeňském zámku proběhlo třetí a letos poslední vítání občánků

Tento týden na Libeňském zámku proběhlo třetí a letos poslední vítání občánkůV pondělí 30. října připomínala vstupní hala Libeňského zámku veletrh kočárků. A není se čemu divit. V obřadní síni se tu totiž sešly rodiny s dětmi na tradičním vítání občánků. Přání do života i upomínkové dárky si odnesli rodiče 108 dětí, z toho dvakrát dvojčata. V celkovém počtu převládli kluci, kterých bylo 61. Za celý rok 2023 prošlo tímto rituálem 323 dětí včetně pěti dvojčat a opět převládli kluci, kterých bylo 172.

"Vítáním dětí chceme dát lidem najevo, že vnímáme velmi šťastnou událost v jejich osobním životě a že je pro nás důležité, aby obyvatelé získali vztah k místu, kde žijí. Osobně vítání beru jako nejmilejší obřad, který na radnici máme," říká starosta Ondřej Gros (ODS).

"Vítání občánků je pro mne vždy příjemnou a pozitivní činností. A jsem moc ráda, že i přes ne zrovna ideální stav, který teď ve světě panuje, mají rodiče chuť a energii do výchovy svých potomků,“ komentovala tuto tradici radní pro kulturu Jana Solomonová (ANO).

„Vítání občánků je pro mě potěšením, když vidím, jak nová osmičková miminka a batolata vždy prozáří obřadní síň,“ vnímá tuto tradici zastupitel Michal Švarc (Patrioti).

Rituál vítání dětí v Praze 8 vychází ze skutečných rituálů v dávné minulosti, tak jak byl původně zamýšlen v dějinách. Původně se jednalo o tzv. přechodový čili iniciační obřad, jehož základem bylo vítání či přijímání dětí do společenství. Slib a poskytnutí pomoci ze strany společenství, opět symbolicky, provádí představitel radnice podáním ruky rodičům.

Další vítání občánků proběhne v březnu roku 2024
https://www.praha8.cz/Vitani-obcanku-Prahy-8-brezen-2024.html


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Tento týden na Libeňském zámku proběhlo třetí a letos poslední vítání občánků


Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 05.11.2023
Vytisknout