Tulipánový měsíc je za dveřmi

Tulipánový měsícO rakovině se bojíme mluvit a přitom s ní máme přímou, bezprostřední zkušenost. A to doslova každý, jako pacient, bývalý pacient, nebo jako partner, příbuzný, kamarád či kolega někoho s onkologickým onemocněním. Dobře tedy uděláme, když se o ní bavit budeme a dodáme si navzájem posilu a naději. A o tom je ve zkratce Tulipánový měsíc. Jak tato akce vznikla a co obnáší? 

Tulipánový měsíc se zrodil v hlavě Pavly Tiché, zakladatelky Amelie, organizace se sídlem v Praze 8 (a centry v dalších českých městech). Amelie poskytuje psychosociální podporu onkologicky nemocným a jejich blízkým. Když sama Pavla onemocněla rakovinou a její aktivní život manažerky se najednou zbortil do nemoci, všimla si toho, co se pak stalo náplní mnoha konferencí a debat: onkologická nemoc nese psychickou zátěž pro samotného nemocného i lidi v jeho okolí. Dostávají se do velkého stresu a mají kromě medicínské péče i další potřeby, jejichž naplnění dost podstatně ovlivňuje léčbu i psychickou kondici lidí, kterých se to týká. 

Tyto potřeby byly ale popsány relativně nedávno: potřeba lidského zacházení a účasti, potřeba komunikace o nemoci, potřeba naděje. 
Amelie je hlavní postava francouzského filmu o dívce, které naději a radost vnáší do života lidí, které potkává. Pavla Tichá nazvala svou organizaci jejím jménem a dala jí do vínku Tulipánový měsíc, který se letos koná již posedmé.

Stopy tulipánového měsíce v nemocnicích, na ulicích, v MHD

Tulipánový měsíc (ilustrační foto)Tulipánový měsíc je kampaň a série událostí s ikonou tulipánu. Akce se koná na různých místech po celý měsíc březen. Hlavní náplní jsou různé formy komunikace s veřejností o důležitosti psychosociální pomoci pro onkologicky nemocné a jejich blízké. „Všichni víme, že zdraví je to nejcennější, co v životě máme, a i přesto si na něj často vzpomeneme, až ve chvíli, kdy se něco děje,“ říká místostarostka Vladimíra Ludková, v jejíž gesci je v Praze 8 mj. zdravotnictví. „Tento typ preventivních akcí proto podporujeme a ke kampani Tulipánový měsíc se velice rádi připojíme. I kdyby kampaň pomohla jedinému člověku, má svou cenu,“ dodává místostarostka Ludková, která byla už při prvním ročníku, který plánovala s Pavlou Tichou.

Tulipánový měsíc je především akce plná skutečných i namalovaných tulipánů, kterými Amelie a její dobrovolníci zdobí onkologické ambulance i lůžková oddělení nemocnic. Vyzdobená bude i Nemocnice na Bulovce. O výzdobu se každý rok starají zejména základní školy. Děti malují tulipány a nejen ty. „Obrázky posílají i různá zájmová sdružení. Loni i jeden místní klub dobrovolných hasičů. Mnohé výtvory jsou opravdu krásné,“ říká arteterapeutka a ředitelka Amelie Míša Čadková Svejkovská. Na příklad v roce 2018 bylo vyzdobeno 26 oddělení ve dvanácti nemocnicích, na výzdobě se podílelo přes 3 000 lidí. 

Meditativní aranžmá květin, setkání s psychology, rozdávání tulipánů 

Tulipánový měsíc (ilustrační foto)Pražské Centrum Amelie sídlí na Praze 8 a bude v rámci Tulipánového měsíce nabízet zajímavý program. „Chystáme třeba workshop o meditativním aranžování květin ´kado´,“ říká Tereza Žílová, která je hlavní koordinátorkou aktivit Tulipánového měsíce.

Kromě událostí v Centrech Amelie v Praze, Liberci, Olomouci a Rakovníku se chystají i akce ve veřejném prostoru. Ve spolupráci s internetovým květinářstvím Florea, které každý rok nabízí benefiční kytice tulipánů. Třicet procent z prodeje vždy odevzdá Amelii. „Loni se takto vybralo na bezplatnou péči o onkologicky nemocné i jejich blízké 38 000 korun a věřím, že letos to bude ještě víc,“ říká majitelka květinářství Florea Kateřina Hemerle. Kromě kytic se hezky prodávaly i dekorativní krabičky plněné tulipány. Letos se budou květiny i rozdávat, a to na ulicích, a v plánu je zapojit do akce také známé osobnosti, které mají s touto nemocí zkušenost a nebojí se o tom mluvit.

Veřejná projekce zajímavého dokumentu

V této souvislosti Amelie plánuje i veřejnou projekci dokumentárního filmu Rakovina je šok, kde o své nemoci mluví čtyři ženy, veřejně známé osobnosti. „Ještě není vše dohodnuto, ale jednáme s Českou televizí, která se na filmu podílela, i s Městskou knihovnou, kde by se mohl film promítat, za účasti žen, které v něm vystupují,“ říká Tereza Žílová.

Rakovina je vyčerpávající a stresující nemoc, psychosociální podpora je pro lidi s touto diagnózou velmi důležitá, ať už ji poskytují dobrovolníci v nemocnicích nebo odborníci ve specializovaných organizacích. Bohužel, u nás zatím není moc rozšířená. 

V Centrech Amelie v Praze, Liberci, Olomouci a Rakovníku se nemocní lidé a jejich blízcí mohou obrátit na psychology a sociální pracovníky. O této pomoci se veřejnost dozvídá i díky Tulipánovému měsíci. To je smysl akce. 

Přijďte do Amelie na některou z přednášek, workshopů nebo na promítání. Více na www.amelie-zs.cz.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 26.02.2019
Vytisknout