Zastavení v Löwitově mlýně s Městskou knihovnou v Praze a Českým rozhlasem – nový projekt kulturního centra pro Prahu 8

Radní Prahy 8 schválili nového nájemce Löwitova mlýna. Je jím spolek Velký mlýn, který zde připraví projekt nového kulturního centra s názvem „Zastavení ve Mlýně“. Jde o společný projekt spolku, Městské knihovny v Praze a Českého rozhlasu. 

„Jsem rád, že je tady záměr zaštítěný veřejnoprávními institucemi, jako je městská knihovna. Věřím, že se příští rok dočkáme důstojného kulturního místa v hezkém prostředí Thomayerových sadů, které si své příznivce najde“, uvedl starosta Ondřej Gros (ODS).

„Jako radní pro kulturu budu jistě prosazovat spolupráci nových nájemců a místních spolků, které v minulosti krátkodobě v Löwitově mlýně již úspěšně pořádali kulturně společenské akce. Tím by vzniklo skutečně jedinečné kulturní a komunitní centrum,“ doplnil místostarosta Jiří Vítek (Patrioti).

Projekt Zastavení ve Mlýně, který spolek předkládá, chce v historicky zajímavé budově Velkého (Löwitova) mlýna v Libeňském podzámčí vytvořit víceúčelový kultivovaný prostor, který dýchá minulostí a žije přítomností. 

„Chceme nabídnout příjemné a aktivní trávení volného času všem, kteří hledají inspiraci a mají potřebu objevovat – příběhy, střípky z historie i sousedství,“ říká Pavel Kocourek ze spolku Velký mlýn. 


Záměr využití Velkého mlýna
Velký (Löwitův) mlýn je historická stavba v Libeňském podzámčí v sousedství Thomayerových sadů, jejíž existence je doložena v historických pramenech z roku 1530. Projekt Zastavení ve Mlýně počítá s multifunkčním využitím prostoru, kde bude místo pro pobočku Městské knihovny v Praze, čítárnu, výstavní sál, sál pro živou kulturu i kavárnu. „To je kombinace veřejných služeb, která by měla z Velkého mlýna udělat místo pro trávení volného času, kam se budou lidé rádi vracet,“ doufá Kocourek.

Knihovna, čítárna, sál i kavárna
Velká část prostoru bude využívána jako pobočka Městské knihovny v Praze (MKP), která v lokalitě centrální Prahy 8 (Karlín, Libeň, Palmovka) dlouhodobě chybí. 

„Knihovna je důležitým spojujícím prvkem každé lokality a významně ovlivňuje kvalitu života v místě,“ říká Tomáš Řehák, ředitel MKP, a dodává: „Jsme si vědomi toho, že v centrální oblasti Prahy 8 knihovna dlouhodobě chybí. Oblast je obsluhována pojízdnou knihovnou, která ale nikdy nemůže nahradit služby „kamenné“ pobočky. Věřím, že pobočka knihovny ve Velkém mlýně by mohla tento deficit částečně napravit.“

Prostor knihovny je koncipován jako pobytový, vybavený tak, aby připomínal domácí prostředí, s regály s výběrem z asi 5000 svazků. Přesah do digitálního světa nabídne pracoviště popularizující digitalizaci a tím i přístup do digitálního bohatství fondů Národního muzea, Národní knihovny, Městské knihovny v Praze, Archeologického ústavu, Knihovny Akademie věd, Českého rozhlasu a dalších.

Přízemí bude věnováno živé kultuře – koncertům, setkáním, přednáškám a volně propojeno s prostorem kavárny, která může v letních měsících využít i přilehlý dvůr. Podkroví je plánováno využít jako výstavní prostor a galerie. Objekt Velkého mlýna bude provozován celoročně, přístupnost jednotlivých prostor je závislá na ročním období i plánovaných aktivitách. 

Před plánovaným otevřením čeká objekt Velkého mlýna adaptace spojená s vybavením prostoru potřebnou infrastrukturou. Vše bude probíhat pod dohledem vlastníka objektu MČ Praha 8 a orgánů památkové ochrany. V prvním stadiu na konci roku 2021 a prvním čtvrtletí roku 2022 proběhne příprava adaptace a posléze i její realizace. 

„Adaptace bude probíhat podle zpracovaného architektonického návrhu, který vzniká s pokorou k historické hodnotě budovy,“ dodává na závěr Pavel Kocourek. Služby ve Velkém Mlýně by mohly být veřejnosti přístupné v průběhu roku 2022. 


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.Löwitův mlýn


Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 04.11.2021
Vytisknout