Zemřel čestný občan Prahy 8, brigádní generál Hercz

 Ve čtvrtek 9. prosince 2010 náhle zemřel ve věku 93 let válečný veterán, brigádní generál v.v. MUDr. Josef Hercz. Poslední rozloučení se uskutečnilo ve středu 15. prosince 2010 ve strašnickém krematoriu.

Josef Hercz se narodil v roce 1917 na samotě Čalovka ve slovenské obci Egreš (okres Trebišov). Po maturitě odešel studovat medicínu do Prahy, po uzavření vysokých škol se vrátil na Slovensko a vzápětí byl odvedený do pracovních oddílů. V roce 1940 emigroval do Palestiny a po ztroskotání vystěhovalecké lodi Pentscho byl internovaný v egyptském vězení v Alexandrii. Po propuštění v květnu 1941 vstoupil do československé armády v zahraničí, účastnil se bojů při obléhání Tobruku, kde byl zraněn. Po příjezdu do Británie sloužil u motopraporu československé samostatné brigády. Studia medicíny se mu podařilo dokončit v roce 1946 a o rok později nastoupil na chirurgické oddělení pražské nemocnice Na Bulovce, kde pracoval až do svého odchodu do důchodu v roce 1992. V roce 1996 byl jmenován Rytířem českého lékařského stavu.

Josef Hercz byl několik let místopředsedou Československé obce legionářské, v roce 2004 obdržel francouzský Řád čestné legie, v roce 2005 mu byl propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy, je také čestným členem Asociace nositelů legionářských tradic.

Městská část Praha 8 vydala ve spolupráci s Asociací nositelů legionářských tradic v roce 2008 knihu nazvanou MUDr. Josef Hercz – Legionář a lékař, ve které generál Hercz popisuje své životní osudy. Svůj příběh představil Josef Hercz také v květnu 2010 na zámecké slavnosti v Libeňském zámku, při příležitosti prvního výročí odhalení Pomníku Operaci Anthropoid.

 

Čest jeho památce!

hercz-web.jpg

hercz1-web.jpg

hercz2-web.jpg

Vytisknout