Znak Prahy 8 má narozeniny

znak Praha 8Tento měsíc se symboly městské části Prahy 8 dožívají plnoletosti. Příslušná komise a následně předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky schválil znak i vlajku městské části přesně 25. 3. 2005. Při této příležitosti starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) předal autorovi Janu Dvořákovi pamětní medaili, od grafika naopak obdržel dokumentaci a korespondenci, která předcházela vzniku znaku.

Jan Dvořák je propagační grafik, který se dlouhá léta zabývá tvorbou log firem, grafickým zpracováním plakátů a knih, vymýšlel výstavy a výstavní stánky nebo kalendáře pro Obchodní tiskárny Kolín. Zhruba 22 let vyráběl časopis Senát, tvořil i radniční noviny Prahy 3 a Prahy 6, také časopis Glassrevue. Vytvářel rovněž obaly na CD a LP, třeba pro Báru Basikovou, Evu Pilarovou, Petra Koláře či Michala Davida.
 
Kromě Prahy 8 je autorem znaku Prahy 4 z roku 1999 a vlajky Prahy 6. Čtvrt století tvoří pamětní desky slavných osobností – naposled Jiřího Menzla na domě na Hradčanech, kde režisér a herec bydlel. Za zmínku stojí i pamětní desky spisovatele Josefa Škvoreckého nebo vzpomínka na děti rodičů popravených v souvislosti s útokem na Reinharda Heydricha, které byly internováni na zámečku Jenerálka. Vystudoval umělecko-průmyslovou školu na Žižkově, poté pracoval ve Vysočanech v Pragovce. 


Znění heraldického a vexilologického popisu

vlajka Praha 8Znak
Polcený štít. Pravé pole dále polceno tak, že v jeho pravé červené a zlatě lemované části se nachází zlatá a zlatě korunovaná iniciála ,,K", levá část je třikrát dělena modro - stříbro - červeno - modře. V levém červeném poli se nachází zlatá kvádrovaná hradební zeď se stříbrným cimbuřím o čtyřech viditelných stínkách, prolomená u poltící linie polovinou brány se stříbrnou klenbou, jejíž hlavní klenák je zlatý. Brána má otevřená dřevěná vrata přirozené barvy se zlatými závěsy a polospuštěnou zlatou mříž. Z brány vyniká stříbrně obrněná paže držící meč se stříbrným jílcem a zlatou záštitou. Nad hradební zdí vynikají dvě zlaté věže, pravá z nich je viditelná pouze z poloviny, je prolomena polovinou černého trojdílného okna ve stříbrném rámu, polovina zlatého cimbuří má dvě viditelné stínky a nese polovinu zlaté valbové střechy s jednou viditelnou makovicí. Levá věž je užší a nižší než pravá věž, má zlaté cimbuří o třech stínkách, stanovou střechu s jednou makovicí a je prolomena dvojdílným oknem ve stříbrném rámu. Na štít je postavena stříbrná kvádrovaná hradební korunka o pěti stínkách.

Vlajka
List vlajky je rozdělen na čtyři stejné vodorovné pruhy, modrý, bílý, červený a modrý. Červená a bílá představují barvy českého znaku, dva modré pruhy odkazují na Vltavu a Rokytku, které městskou částí protékají.

Další informace a rozhovor s autorem čtěte na https://www.mesicnikosmicka.cz/03-2023/strana-12


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Znak Prahy 8 má narozeniny
Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 16.03.2023
Vytisknout