Další přivítaní občánci Prahy 8

Vítání občánků, červen 2021V obřadní síni Libeňského zámku se v pondělí 14. 6. a úterý 15. 6. sešly rodiny s dětmi na tradičním vítání občánků. Nové přírůstky do městské části Praha 8 přivítali starosta Ondřej Gros, místostarosta Tomáš Tatranský a radní Michal Švarc. Jejich přání do života i upomínkové dárky si odnesli rodiče 170 dětí, z toho dvou dvojčátek. V celkovém počtu těsně převládli kluci, kterých bylo 87. Holek tedy o čtyři méně.

„Po dlouhé, opravdu dlouhé době jsem měl příležitost uvítat několik desítek nových občánků. Po tom, co se tento milý akt rušil a odsouval v důsledku koronaviru, se na Libeňském zámku sešlo opravdu mnoho malých dětí s milými rodiči,“ s potěšením konstatoval starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Ceremoniálu se zúčastnily i rodiny, pro které bylo vítání původně připraveno na březen, avšak bylo zrušeno. "Standardně, pokud například není koronavirus, se dělá vítání občánků třikrát ročně, to znamená v březnu, červnu a říjnu. Každý rok uvítáme přibližně 450 občánků," doplnil místostarosta Tomáš Tatranský (TOP 09). „Vítání občánků je pro mě potěšením, když vidím, jak nová osmičková miminka a batolata vždy prozáří obřadní síň,“ vnímá tuto tradici radní Michal Švarc (Patrioti).

Rituál Vítání dětí v Praze 8 vychází ze skutečných rituálů v dávné minulosti, tak jak byl původně zamýšlen v dějinách. Původně se jednalo o tzv. přechodový čili iniciační obřad, jehož základem bylo vítání či přijímání dětí do společenství. Ovšem nejen dítěte, také v určité míře i matky a případně otce, po specifické době těhotenství a šestinedělí. Při vítání dětí společenství, zastoupené a symbolizované radnicí, slibuje novému dítěti, že k němu bude chovat úctu a bude připraveno mu pomoci. Slib a poskytnutí pomoci ze strany společenství, opět symbolicky, provádí starosta podáním ruky matce. "Vítáním dětí chceme dát lidem najevo, že vnímáme důležitou událost v jejich osobním životě a že je pro nás důležité, aby obyvatelé získali vztah k místu, kde žijí," uzavírá starosta Ondřej Gros. 


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Vítání občánků, červen 2021


Mohlo by vás také zajímat


Zveřejněno: 16.06.2021
Vytisknout