Žádost o poskytnutí informace 2022
Žádost o doplnění odpovědi o další metodické pokyny, kterými by se mělo oddělení sociálně-právní ochrany dětí odboru sociálních věcí Úřadu městské části Praha 8 v oblasti kolizního opatrovnictví řídit, v případě, že žádné další dokumenty nebo instrukce neexistují, žádost o explicitní sdělení této skutečnosti a poskytnutí odpovědí na níže uvedené otázky:
- Jakým způsobem jsou příchozí případy přidělovány odpovědným zaměstnancům?
- Jakým způsobem je práce rozdělována mezi další zaměstnance na stejném případu?
- Jakým způsobem jsou Vaši zaměstnanci dále vzděláváni ve svém oboru?
- Kdo v závěru formuluje stanovisko Vašeho oddělení v probíhajících soudních řízeních?
- Jakým způsobem identifikujete nejlepší zájem dítěte a jak v tomto zájmu dále jednáte?
- Jaké důkazy k prokázání nejlepšího zájmu dítěte předkládáte?
- Jaké zájmy dítěte dále zkoumáte a jak určujete priority těchto zájmů?
- Jak zohledňujete ve stanovení nejlepšího zájmu dítěte judikaturu Ústavního soudu?
- Jakou váhu přikládáte interakci s dítětem?
- Jakým způsobem je pohovor s dítětem veden?
- Jak výstup z tohoto pohovoru s dítětem interpretujete?
- Jakým způsobem zohledňujete, kdo k pohovoru na Vaše oddělení dítě přivede?
- Zohledňujete situaci, kdy se jeden z rodičů domáhá toho, aby dítě dovedl k pohovoru samostatně pouze on, nezávisle na druhém rodiči?
- Oslovujete vždy oba rodiče společně? V jaké situaci jednáte s jedním z rodičů samostatně?
- Jakým způsobem přistupujete k posuzování změny poměrů a případným změnám v péči?
- Jakým způsobem hodnotíte odůvodněné potřeby dítěte a jak je zohledňujete ve svém návrhu výše výživného?
- Jakým způsobem určujete výši výživného s ohledem na rozdělení péče a příjem rodičů ve svém návrhu výše výživného?
- Které prvky z Cochemského modelu jsou na Vašem oddělení aplikovány?
Odpověď:
Z celkového počtu 24 zaměstnanců oddělení sociálně právní ochrany dětí odboru sociálních věcí Úřadu městské části Praha 8 (dále jen „OSPOD“) vykonává kolizní opatrovnictví pouze 5 zaměstnanců. Ostatní zaměstnanci mají rozdělené jiné specializace agendy orgánů OSPOD. Oficiální metodika, která by vycházela z Ministerstva práce a sociálních věci nebo z krajského úřadu (pro Prahu z Magistrátu hlavního města Prahy) neexistuje. V roce 2018 si OSPOD nastavil vlastní postup ve spolupráci se soudci Obvodního soudu pro Prahu 8 (dále jen „soud“). Na základě tohoto jednání byly vytvořeny nikoli metodiky, ale edukační materiály pro rodiče, které byly žadateli zaslány.
K dotazům v žádosti dále uvádíme:
K dotazu pod bodem 1) žádosti:
Nové případy jsou aktuálně přidělovány dle nápadu a pořadí zaměstnance, který je tzv. „na řadě“ (kolečko).
K dotazu pod bodem 2) žádosti:
Případ má jednoho klíčového zaměstnance OSPOD.
K dotazu pod bodem 3) žádosti:
Každý zaměstnanec OSPOD je povinen absolvovat vstupní školení, musí složit zkoušku odborné způsobilosti a je povinen se průběžně vzdělávat dle příslušného zákona v minimálním rozsahu 6 pracovních dnů za jeden kalendářní rok, přičemž všechny vzdělávací akce musí být akreditovány Ministerstvem práce a sociálních věcí.
K dotazu pod bodem 4) žádosti:
Klíčový zaměstnanec OSPOD.
K dotazu pod bodem 5) žádosti:
Každý případ vyžaduje individuální přístup, základem výkonu kolizního opatrovnictví je kontakt s dítětem a jeho participace na soudním řízení.
K dotazu pod bodem 6) žádosti:
OSPOD předkládá důkazy adekvátní tomu, co chce v jednotlivých případech prokazovat. V opatrovnickém řízení však většina důkazů probíhá před soudem.
K dotazu pod bodem 7) žádosti:
V případě výkonu kolizního opatrovnictví je úkolem kolizního opatrovníka „provézt“ dítě soudním řízením, zajistit jeho přiměřenou participaci a přednést soudu potřeby a názor dítěte, samozřejmě s dalšími právy jako každého účastníka soudního řízení.
K dotazu pod bodem 8) žádosti:
Kolizní opatrovník zastupuje dítě v soudním řízení podle svého nejlepšího vědomí a individuálně dle potřeby k tomu využívá i judikaturu Ústavního soudu.
K dotazu pod bodem 9) žádosti:
Není specifikováno, jaká interakce s dítětem je myšlena, resp. interakce dítěte s jakou osobou. Interakce dítěte jako taková, ať již se zástupcem OSPOD či s rodinnými příslušníky, je pro kolizního opatrovníka velmi důležitá.
K dotazu pod bodem 10) žádosti:
Způsob rozhovoru a setkání kolizního opatrovníka s dítětem určuje klíčový zaměstnanec OSPOD vždy dle individuální potřeby dítěte. Vždy je zohledněna mentální úroveň dítěte, jeho specifické charakterové vlastnosti, jeho vývojové zvláštnosti, jeho okamžitá nálada a samozřejmě i všechny další okolnosti, které mají na prožívání dítěte vliv. Rozhovory tak někdy mohou být vedeny společně s rodiči, někdy bez rodičů, ve speciální k tomu určené dětské místnosti, někdy i za přítomnosti dvou zaměstnanců OSPOD.
K dotazu pod bodem 11) žádosti:
Výstup z pohovoru s dítětem zaměstnanec OSPOD interpretuje nejčastěji tak, jak si přeje dítě samo.
K dotazu pod bodem 12) žádosti:
O této skutečnosti je zpravidla informován soud. Na OSPOD vykonávají tuto práci odborně vyškolení zaměstnanci a skutečnost, kdo dítě přivede k pohovoru dokáží zohlednit a není až tak podstatná.
K dotazu pod bodem 13) žádosti:
Pro kolizního opatrovníka je důležité setkat se s dítětem. Okolnosti, které následně kolizní opatrovník zohlední vyplynou až z kontaktu s ním.
K dotazu pod bodem 14) žádosti:
Ano, v případě výkonu kolizního opatrovnictví zaměstnanec OSPOD jedná vždy s rodiči společně, pokud to nevylučuje specifikace případu, jakou je například přítomnost domácího násilí v rodině, nezvěstnost anebo jiné důvody pro nepřítomnost na straně rodiče.
K dotazu pod bodem 15) žádosti:
K posuzování změny poměrů a případným změnám v péči přistupuje zaměstnanec OSPOD individuálním způsobem.
K dotazu pod bodem 16) žádosti:
Odůvodněné potřeby dítěte hodnotí OSPOD jako velmi podstatné pří řízení o určení výživného a zohledňuje je nejčastěji ve svém závěrečném návrhu přednesením soudu.
K dotazu pod bodem 17) žádosti:
Dle oprávněných a odůvodněných potřeb dítěte a individuálních možností každého z rodičů.
K dotazu pod bodem 18) žádosti:
Zaměstnanci OSPOD neaplikují Cochemský model, je však možné, že se shodují s tímto modelem v tom, že jednají transparentně s oběma rodiči a rodiče se snaží vézt ke smírnému řešení situace jejich dětí.
(28.12.2022 řešil odbor sociálních věcí)
Mohlo by vás také zajímat